שר האוצר ישראל כץ בהצהרה על התוכנית הכלכלית לסגר השני
(צילום: לע"מ)

80,000 עובדי תעשיית המסעדות, מתוך 120,000 העובדים בענף, יקבלו מחר מכתבי הוצאה לחל"ת. כך אמר הערב (חמישי) ל-ynet שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות. "לדאבוננו, זו מתנת החג שנאלצנו להעניק לעובדים".
לדברי ברמן, מענקי שימור העובדים שעליהם הודיע הערב משרד האוצר טרם אושרו, ובכל מקרה ההודעה עליהם הגיע באיחור. "לאור העובדה שהרוב הגורף של העסקים בתעשיית המסעדות נאלצים לסגור את שעריהם מחר, המענקים פחות רלוונטיים לתעשיית המסעדות".
מסעדת בראסרי הסגורהמסעדת בראסרי הסגורה
מסעדות סגורות בצל הסגר
(צילום: מוטי קמחי)
עוד אמר המנכ"ל, כי איגוד המסעדות ימשיך להתדיין עם האוצר על תוכנית מותאמת לענף, שתסייע לעסקים לחזור לפעילות לאחר הסגר.
הערב פורסמה רשמית התכנית לשימור עובדים לפיה מעסיקים יקבלו 5,000 שקל על כל עובד שלא יוצא לחל"ת, מעבר לשיעור מסוים מהעובדים בהתאם לנפח הירידה בהכנסות בעת הסגר השני. עם זאת, חלק מהמעסיקים טענו כי הפיצוי אינו עונה על ההפסד מהמשך העסקת העובדים ולכן יוציאו רבים מהם לחל"ת בעת ימי הסגר השני.
על פי הערכות הביטוח הלאומי יוצאו לחופשה בראשית הסגר השני כ-200 אלף עובדים, שהמדינה תצטרך לשלם להם דמי אבטלה. גורמים ממשלתיים מתחו ביקורת על אי אימוץ המודל הגרמני על ידי משרדי ראש הממשלה והאוצר, שכן המודל שבו משתתפת הממשלה בתשלום שכר העובדים היה מונע את הוצאתם לחופשות של עשרות אלפי עובדים.

"חייבים לעצור את תיאטרון האבסורד"

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר על התכנית הכלכלית: "אנו מברכים את רה"מ ושר האוצר על שורת הצעדים עליהם הוחלט כעת ולמעשה מתבססים על התוכניות אשר הוצגו על ידינו עוד בסגר הראשון ואומצו בעת הזו. יחד עם זאת, התוכנית שהוצגה כעת עדיין נדרשת להשלמה בכדי להשיג את תכליתה המוצהרת.
"ראשית, מודל החזר על הוצאות קבועות עליו הוחלט כעת, נותן מענה חלקי בלבד ואינו כולל מענה לעסקים וחברות גדולות. לכן, יש לאמץ את מודל הפיצוי בדומה לזה שניתן לאחר צוק איתן - בו אנו רואים פתרון נכון עסקית ומשקית. שנית, נדרשת להכנה תכנית ברורה ליציאה מהסגר אשר תפחית את אי הודאות ותאפשר הערכות ראויה.
"שלישית, בעת המיתון הכבד אין די להסתפק במענקים, אלא יש לפעול להגברת הביקושים על ידי מיקוד ההוצאה הציבורית ברכש תוצרת מקומית והאצת ההשקעות בבניה ותשתיות באמצעות חברות ישראליות. לבסוף, יש להפסיק את מודל החל"ת המלא ולפעול מיידית להחזרת העובדים באמצעות תכנית הכשרות מקצועיות".
עו"ד רועי כהן, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל): "ראש הממשלה צריך להיות מחובר למציאות. הסגר הקרוב מגיע בעיתוי של חוסר אמון של המגזר העסקי במקבלי ההחלטות, וזאת לאור הבלבול ואי הסדר בהנחיות. חייבים לעצור את תיאטרון האבסורד שהחלטות משתנות תוך דקות ויש להן השלכות גורליות על עתידם של חצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים. אמנם הכריזו היום על צעדים כלכליים נכונים, הורדה לפיצוי מ-25 אחוז והפטור מארנונה, אך במבחן התוצאה יש דרישה חד משמעית: סגרתם = פיציתם.
"על הממשלה להזרים מענק פיצוי במיידי לחשבונות הבנק של העצמאים ובעלי העסקים על מנת שיוכלו לשרוד את הסגר ולא להמתין לפיצוי באמצע דצמבר. יש צורך לשנות את מתווה החל"ת שכשל ולהנהיג חל"ת גמיש. ממשלת ישראל על כל מרכיביה חייבת להפנים שאנחנו המגזר העסקי הפיתרון ולא הבעיה".
שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ אמר הערב כי הוא הציע את התוכנית לשימור העובדים עוד לפני שבועות אחדים, אך נענה בשלילה.