ענקית הנדל"ן האמריקנית JLL רוכשת את Skyline AI הישראלית. שווי העסקה מוערך במעל ל-100 מיליון דולר. החברות מסרו שהעסקה צפויה להיסגר בקרוב לאחר השלמת תנאי הסגירה הנהוגים.
זו הרכישה הראשונה של החברה האמריקנית בישראל. JLL היא חברת Fortune 500 עם הכנסות שנתיות בסך 16.6 מיליארד דולר (בשנת 2020), פועלת ב-80 מדינות, מעסיקה מעל 92 אלף עובדים ונסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של כ-12.5 מיליארד דולר.
כתבות נוספות בנושא שוק ההון:
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
2 צפייה בגלריה
הפלטפורמה של סקייליין
הפלטפורמה של סקייליין
הפלטפורמה של סקייליין
(צילום: Skyline AI)
סקייליין משתמשת במידע וטכנולוגיות של בינה מלאכותית ואלגוריתמים של לימוד מכונה לעבד מידע במהירות ומייצרת תובנות אופרטיביות עבור מומחי הנדל"ן.
בעקבות הרכישה תקים JLL מרכז פיתוח משמעותי המבוסס על סקייליין. עד היום גייסה סקייליין 21 מיליון דולר כאשר בין משקיעיה: TLV Partners, סקויה קפיטל, iAngels ,Arbor Ventures ,JLL Spark ו-NYCA Partners.
עירי עמירב ממייסדע סקייליין וה-CRO, אומר: "זה יום גדול בשבילנו ומאוד משמעותי. אנחנו יזמים סדרתיים שרצים הרבה שנים ביחד מכרנו חברה לאיירונסורס ול-AVG ב-2011. ב-2017 נכנסנו לעולם הנדל"ן שהוא מסורתי וותיק. פיתחנו טכנולוגיה שסוקרת מערכי מידע. אנחנו יודעים לחזות מתי נכס ייצא לשוק, מה יהיה שכד הצפוי בכל יחידה, יודעים איזה נכסים יתנו ביצועי יתר על פני אחרים. אנחנו היינו אחת ההשקעות הראשונות שלהם בעבר לאחר סקויה ונוצר קשר וחיבור מאוד חם וכתוצאה מהגדילה המשמעותית של JLL טכנולוגיות. היה ברור שאם נהיה גוף אחד תהיה לנו השפעה עצומה. זה מדהים שהם באים לארץ. אני הרבה יותר מרוצה מהאקזיט הנוכחי לעומת הקודמים.
"יש לנו 30 עובדים מתוכם 25 בישראל ומאוד טכנולוגית. זו הרכישה הראשונה הטכנולוגית של החברה בישראל ובכלל. זו אחת הסנונית הראשונות של חברת נדל"ן שקונה חברות בתחום הפרופטק. זה תחום שהוא עדיין בחיתוליו. אנחנו נפתח בעקבות הרכישה הרבה משרות. עבדנו מאוד קשה בזמן הקורונה והיא אף זירזה תהליכים. JLL בדקה אותנו היטב והם ראו שאנחנו מסוגלים לנבא להם איזה נכסים ראויים לצאת לשוק", סיכם עמירב.
2 צפייה בגלריה
סקייליין מייסדים
סקייליין מייסדים
מימין: אור הילטש, אמיר לייטרסדורף, גיא ציפורי ועירי עמירב, מייסדי Skyline AI
(צילום: Skyline)
זיו שור, מנכ"ל JLL ישראל ציין כי "החברה בישראל נותנת שירותי תפעול לניהול מבנים, שירותי ניהול פרוייקט, ועוד שירותים נוספים לחברות רב לאומיות בישראל. לחברה יש בישראל כ-200 עובדים. זו הרכישה הראשונה המלאה של JLL בתחום הפרופטק".
אחד האתגרים הגדולים ביותר בנדל"ן מסחרי הוא הכמות הרבה של מידע חלקי ומפוצל. סקייליין משתמשת במידע וטכנולוגיות של בינה מלאכותית ואלגוריתמים של לימוד מכונה לעבד מידע במהירות ומייצרת תובנות אופרטיביות עבור מומחי הנדל"ן.
"רכישת סקייליין היא צעד משמעותי עבור JLL, בבואנו לספק את הייעוץ הכי יצירתי ואסטרטגי ללקוחות שלנו", אומר ריצ'ארד בלוקסם, מנכ"ל Global Capital Markets ב-JLL. "כאשר משלבים את האינטליגנציה של היועצים הטובים ביותר בשטח עם ניתוח מידע באמצעות בינה מלאכותית, מתקבלות תובנות שהן מעבר ליכולת האנושית ונוצר יתרון תחרותי לצוותים של JLL ועבור לקוחותינו".
בנוסף, JLL תשלב את הטכנולוגיה והמידע של סקייליין במוצריה ובכך תאפשר ללקוחותיה להעריך באופן טוב יותר שווי עתידי של נכסים, לחסוך בהוצאות, לזהות הזדמנויות השקעה מבטיחות ולקבל החלטות עסקיות קריטיות (כמו מתי להעלות דמי שכירות, מתי לבצע שיפורים בנכס או למכור וכו'). שילוב היכולת של סקייליין באנליזת מידע מבוססת בינה מלאכותית והניסיון של JLL בתעשייה, יעזרו ללקוחותיה של JLL לקבל החלטות באופן מהיר יותר ולזהות טרנדים.
סקייליין נוסדה ב 2017 על ידי יזמי טכנולוגיה סדרתיים: גיא ציפורי, אמיר לייטרסדורף, עירי עמירב ואור הילטש בעלי ניסיון משותף בהקמה, בנייה ומכירה של חברות טכנולוגיה. כשחקן מרכזי בתחום הנדל''ן המסחרי, ספארק JLL, זרוע ההשקעות בחברות טכנולוגיה בתחומי הנדל''ן של JLL, משקיעה בחברת סקייליין החל משנת 2018.
הפלטפורמה של סקייליין משתמשת כאמור במודלים מבוססי בינה מלאכותית (AI) ולימוד מכונה (ML) על מנת לעבד מידע של יותר מ-300 מקורות מידע שונים - המידע הכי מדויק ומקיף של נכסי מולטי פמילי. המערכת עוקבת אחר כ-10,000 פרמטרים שונים (כמו מידע על בעלי הנכסים, מאפייני הנכס, דמוגרפיה, עסקאות היסטוריות וחוב) של 400 אלף נכסים ברחבי ארה"ב. לאורך זמן, הפלטפורמה של סקייליין מזהה אי התאמות בין מקורות הדאטה השונים וקובעת מי מהם הוא המדויק ביותר על מנת לעזור למשקיעים למקסם את הזדמנויות ההשקעה וההשכרה שלהם.