עשרות אלפי חיילים ששוחררו בשנת הקורונה 2020 לא קיבלו עד היום (שני) מענק מיוחד שהובטח להם, כדי שיוכלו להסתדר בחודשים הראשונים בחייהם האזרחיים בעיצומו של משבר הקורונה. בעקבות פניית ynet במשרד הביטחון טענו כי החלו להעביר את הכסף אתמול וכי "במהלך השבועות הקרובים עשרות אלפי הזכאים יקבלו את הכסף לחשבונם".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לפני חודש וחצי אישרה הכנסת תשלום מענק חד פעמי לחיילים שהשתחררו בשנה האחרונה. מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים, הקובעת כי חייל משוחרר שסיים את שירותו הסדיר בשנת 2020 יהיה זכאי למענק חד פעמי נוסף מאוצר המדינה בסכום שהוא אחד מאלה: לחייל משוחרר בודד או שאושרה בקשתו לתשלום משפחתי - 4,500 שקל, לחייל משוחרר ששירת 22 חודשי שירות לפחות - 1,800 שקל, ואם שירת פחות מ-22 חודשים - 1,000 שקל. כמו כן, אושר מענק מוגדל למי שבעת שירותם בשירות לאומי היו נשואים או שנחשבו בודדים.
היום סיפרו חיילים ל-ynet כי בדקו בחודש האחרון שוב ושוב את חשבון הבנק שלהם אך גילו שהמענק לא שולם. "הבטיחו לי שאקבל מענק והכסף הזה דרוש לי מאוד כדי להסתדר בחיים, אבל לא קיבלתי כלום וינואר כבר נגמר", אמר היום חייל שהשתחרר בשנת 2020 וטרם קיבל שקל אחד מהמענק.
1 צפייה בגלריה
פעילות כוחות צה"ל בזירת המטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה
פעילות כוחות צה"ל בזירת המטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה
חודש וחצי לאחר אישור המענק בכנסת, החיילים המשוחררים עדיין ממתינים לקבלת הכסף
(צילום: דובר צה"ל)
בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "ביולי 2020 אושר בכנסת חוק התוכנית לסיוע כלכלי. במסגרת החוק תוקן, בין השאר, חוק קליטת חיילים משוחררים, ונקבע כי יינתן מענק חד-פעמי, בגובה 500 שקל, לכל חייל משוחרר שסיים או יסיים את שירותו הסדיר בשנת 2020. עתה, עקב התמשכות המשבר הבריאותי והכלכלי, הוחלט להוסיף הוראה לעניין מענק נוסף שיינתן לכלל החיילים שהשתחררו בשנת 2020 ולאלה שישתחררו עד תום שנה זו".
כדי לממן את המענק המיוחד, 120 מיליון שקל הועברו בימים האחרונים ממשרד האוצר למשרד הביטחון, שיבצע את תשלום המענקים, ו-12 מיליון שקל הועברו ממשרד הביטחון לקרן לקליטת חיילים משוחררים במשרד הביטחון, שתפעל כעת להעברת המענק ישירות לחשבונות הבנק של החיילים המשוחררים הזכאים.
יש לציין כי במליאת הכנסת הובטח שהתשלומים יועברו מיידית לחיילים. 45 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה שלישית ללא מתנגדים.
מלשכת שר הביטחון, בני גנץ, נמסר: "אמרנו שהמערכות המחשוביות יוקמו עד סוף החודש והכסף יעבור, ואכן החל מאתמול הכסף התחיל לעבור ויקח עוד כמה ימים עד שיגיע לכל החיילים".