התוספות לחוק החל"ת: הושגה הסכמה בין משרד האוצר לבין חברי ועדת הכספים לכלול את בני ה-67 ומעלה בחוק החל"ת. מענקי ההסתגלות שלהם הם היו זכאים עד כה יימשכו לשלושה חודשים נוספים, במתווה פוחת של 90, 80 ו-70 אחוזים, בהתאמה. ללא חקיקה מהירה דמי החל"ת ומענקי ההסתגלות לאזרחים הוותיקים יסתיימו מחר.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
על מנת לממן מהלך זה, הוחלט בוועדת הכספים להפחית את דמי האבטלה שלהם יהיו זכאים מובטלים מעל גיל 45, ל-85% במקום 90% במתווה המקורי.
1 צפייה בגלריה
ללא חקיקה מהירה, דמי האבטלה לבני 67 ומעלה ייגמרו מחר
ללא חקיקה מהירה, דמי האבטלה לבני 67 ומעלה ייגמרו מחר
ללא חקיקה מהירה, דמי האבטלה לבני 67 ומעלה ייגמרו מחר
(צילום: ירון ברנר)
בעניין דמי לידה נקבע כי יולדות בתקופה הקורונה, שהיו זכאיות לדמי אבטלה ב-30 ביוני או לפני כן, יהיו זכאיות לדמי לידה בגובה דמי השכר האחרון שקיבלו. זאת במקום דמי לידה בגובה דמי האבטלה שקיבלו לפני השינוי שהכניסה הוועדה, מה שיביא לדמי לידה גבוהים משמעותית לנשים אלה.
בעניין הסיוע לאנשים עם מוגבלויות סוכם על סבסוד שכר באמצעות זרוע העבודה, בגובה של 20% לעשרה חודשים, כאשר ברגע שייכנס אדם עם מוגבלות למעגל העבודה, יוכל המעסיק להגיש בקשה לסבסוד שכר. ניתן יהיה להגיש בקשות מחודש אוגוסט והתשלום יהיה רטרואקטיבית מחודש יולי.
עוד נקבע במסגרת הסכם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי, כי מענק חזרה לעבודה שאמור היה להסתיים בתום חודש יוני, יוארך בחודש, ועובדים יוכלו להיקלט עד 31 ביולי ולקבל את מענק שלוש הפעימות. בנוסף, אנשים שכבר נכללו במענק העבודה יהיו זכאים לתשלום בגין חודש נוסף במסגרת מענק זה - קרי פעימה נוספת.
בנוסף נקבעה הארכה עד לסוף השנה לתיקון במסגרתו הוחלט כי אסור לפטר אישה לאחר לידה לתקופה של 60 יום אחרי שהיא חוזרת מחל"ת. התיקון היה אמור להסתיים בסוף החודש.
המבוגרים שלא מוצאים עבודה | צפו באולפן ynet
(צילום: משה מזרחי)
מספר חברי אופוזיציה ציינו כי הם מברכים על שהושג, אך לעמדתם חלק מהנושאים לא קיבלו מענה, ביניהם הורדת גיל המשך החל"ת לבני 35, או למציאת נוסחה שתאפשר המשך חל"ת לגילאים צעירים יותר עבור עובדים עם ילדים. כן נרשמה התנגדות מצד חלק מחברי הכנסת להפחתת שיעור דמי האבטלה ל-85%. כך ציינו מספר חברי כנסת שבכוונתם להתנגד לחוק.
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר: "האירוע מורכב מכמה סיבות, האחת שמחר חוק החל"ת נגמר, כך שאם לא נקדם את הדברים מהר נישאר ללא שום דבר. היו דרישות צודקות של חברי כנסת ושל ארגוני עובדים וארגוניים חברתיים. ניסינו לתת מה שאפשר, מצד שני רצינו לשמור על המסגרות, כי אנחנו במצב לא פשוט מבחינת הכלכלה בישראל.
"אני מודה לשר האוצר אביגדור ליברמן ולשר במשרד חמד עמאר שנענו לבקשות. יש פערים מול האופוזיציה וכנראה נצטרך להתמודד עם פיליבסטר והסתייגויות, המשמעות שלא בטוח שהחוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית, ואנשים יישארו עוד כמה ימים בחוסר וודאות. אי אפשר לפתור בחוק הזה את כל בעיות המשק. לכן החלטנו להתמקד בכמה דברים, ואני חושב שהבאנו בשורה".
פורסם לראשונה: 13:07, 29.06.21