סופית: דוכני התעשיות הביטחוניות בתערוכת IDEX באבו דאבי יישארו ריקים. שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, תמר אברהמי, דחתה אמש (ראשון) את עתירתן של 25 תעשיות ביטחוניות קטנות נגד סירובה של ועדת החריגים לאשר את נסיעתן עובדיהן לתערוכה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
השופטת אברהמי נימקה את החלטתה בכך שהתעשיות הקטנות לא הצליחו להוכיח שהוועדה הפלתה אותן אל מול חברות כמו התעשייה האווירית ו-NSO, שכן קיבלו אישור לצאת לחו"ל גם בימים של איסור יציאת ישראלים מהארץ מחשש לייבוא וריאנטים חדשים של הקורונה. גם הודעתה של חברת ארקיע כי היא ערוכה להוציא את המשלחת לאבו דאבי בהתרעה קצרה לא סייעה.
1 צפייה בגלריה
דוכן אבנון אבו דאבי
דוכן אבנון אבו דאבי
הדוכן של קבוצת אבנון בתערוכה באבו דאבי
(צילום: קבוצת אבנון)
בתערוכה שנפתחה אתמול עומדים דוכני רוב החברות הישראליות שוממים. חלקן שכרו עובדים מקומיים שיקבלו את פני המתעניינים ויקשרו בינם לעובדי התעשיות השוהים בארץ. חלק מהחברות שכבר פועלות במפרץ, כמו קבוצת אבנון הפועלת בין השאר בתחום הרחפנים, משתמשות בעובדיהן הקבועים שם.
"זו החמצה גדולה שבפעם הראשונה שאנחנו יכולים להציג במפרץ באופן רשמי עומדת בדוכן שלנו עובדת מקומית ששכרנו ומקבלת את פני הבאים במקום אנשי המקצוע שלנו", אומרת חנה מנור, מנכ"לית יצרנית הסוללות למל"טים עמיסל.
מריאן כהן, יו"ר איגוד ההיי-טק הישראלי בהתאחדות התעשיינים ונשיא חברת מר: "חלם, כבר אמרנו? לאחר חתימת הסכמי אברהם והאפשרות להרחיב את השילוב בין התעשיות הביטחוניות הישראליות לבין גורמים שונים במפרץ, נסללה הדרך לשיתופי פעולה רבים באיזור. מפגשים חשובים ואירועים רבי משמעות תוכננו, אבל ברגע האחרון, ועדת החריגים שהוקמה לצורך אישור היציאה של ישראלים במקרים מיוחדים לחו"ל, לא מצאה בהשתתפות זו סיבה מספקת לכך ודחתה את בקשות התעשיינים".
כהן הוסיף, "ג'ודו הוא חשוב, ולאפשר כניסה של מאות יהודים מארה"ב זו מצווה, אבל קידום תעשייה שמפרנסת עשרות אלפי משפחות, במלוא הזהירות וההקפדה, באחריות ובממלכתיות, הוא פחות חשוב? זמן רב יעבור עד שנוכל לשקם את האמון הזה שייסדק".
את העותרים מייצגים עורכי הדין טומי מנור, טל גנדלמן וגל צ'צ'יק מנשיץ ברנדס אמיר, בסיועו של עו"ד שרון צפוני, מנהל דסק המפרץ במשרד.