יו"ר ההסתדרות בריאיון חריף על שר האוצר: כץ מעדיף שולמנים על פניי
(צילום: ניצן דרור, שחר גולדשטיין)

האם תפרוץ שביתה כללית במשק ימים ספורים לפני ראש השנה? בשל כוונת שר האוצר, ישראל כץ, לקצץ בשכרם של 700 אלף עובדי המגזר הציבורי - בהם המורים, השוטרים, האחיות והעובדים הסוציאליים - והמבוי הסתום אליו נקלעו השיחות בין האוצר להסתדרות, עומד יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, להכריז סכסוך עבודה כללי בכל מקומות העבודה במגזר הציבורי במדינה, בהתאם לאישור מוסדות ההסתדרות. על כך מסר בר דוד היום (ב') בצהריים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
נוכח המשבר, יתכנסו מחר מוסדות ההסתדרות לישיבות שלא מן המניין. בשעות הבוקר תתכנס הוועדה לתיאום וביצוע להכרזת הסכסוך, ובשעה 12:00 תתכנס גם הנהגת ההסתדרות לישיבה מיוחדת, אליה הוזמנו כל ראשי האיגודים המקצועיים במגזר הציבורי.
1 צפייה בגלריה
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושר האוצר ישראל כץ
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושר האוצר ישראל כץ
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, ושר האוצר, ישראל כץ
(צילום: יח"צ ואבי מועלם)
בהסתדרות זועמים על שר האוצר שגיבש תוכנית קיצוצים קשה כלפי המגזר הציבורי ואומרים כי בשום פנים לא יסכימו לה. "במקום להוסיף שכר למי שעובדים יותר במשבר הקורונה, כמו השוטרים, האחיות והעובדים הסוציאליים - שר האוצר מכין קיצוצים בשכר והם לא יהיו", אמר גורם בכיר בהסתדרות ל-ynet.
שר האוצר הודיע כי בכל מקרה יניח על שולחן הממשלה, לאישורה, את תוכנית הקיצוצים כבר בעוד שבועיים, ב-13 בספטמבר. החל מה-15 בספטמבר צפויה ההסתדרות להשבית את כל המשק, אם השר לא ייסוג מתוכניתו לפיה יהיה קיצוץ של 10% בשכר, אשר ייעשה בהדרגה. כמו כן, התוכנית כוללת קיצוץ על פי שיעורים אלה גם בפנסיות, החל משכר של 15 אלף שקל והעלאה של דמי הניהול מ-2% ל-5%.
בהסתדרות הדגישו היום, כי "לאורך השנים הארגון נתן כתף בכל עתות משבר, וגם הפעם המגזר הציבורי יסייע וימשיך לשאת את האלונקה ולהיות חלק מוביל בהבראת הכלכלה הישראלית.
"צעדיו של שר האוצר, ישראל כץ, הם חסרי כל היגיון כלכלי ונעשים בניגוד מוחלט למגמה בכל מדינות ה-OECD, וזאת בניסיון להסית את הביקורת הציבורית על דרכו ועל תפקודו של משרד האוצר במשבר הקורונה. השר כץ תוקף פעם אחר פעם את עובדי המגזר הציבורי, אשר עושים לילות כימים, תוך שיסוי ציבור האזרחים אלה באלה - באופן שאין לו אח ורע בעולם המערבי".
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר כי "אנו נערכים למאבק, אך יחד עם זאת אני הראשון ליישב את הסכסוך בהידברות ומתוך ראייה רחבה ועתידית למען כל המשק הישראלי. אני אוביל את הציבורים לדרך של חיבור, לא לפילוג ולא לשיסוע".