חברת החשמל דיווחה היום (א') על משא ומתן מתקדם עם שותפות מאגר תמר, לפיו היא צפויה לשלם 25% פחות מהתעריף הקבוע בהסכם המקורי (שיעור גבוה מתקרת ההפחתה שנקבעה בהסכם המקורי). את הכמות הנוספת שמעבר לכמות הבסיס, חברת החשמל תרכוש במחיר של פחות מ-4 דולרים ליחידת חום. עם זאת, מהדיווח של חברת החשמל עולה כי ההסכם נחתם רק מול שותפות תמר, ולא מול החברות שמחזיקות במאגר בנפרד – בניגוד לרצון רשות התחרות. בשותפות דלק קידוחים, המחזיקה 22% משותפות תמר, הודיעו בתגובה כי בכוונתם "לבחון את האפשרויות לגבי המשא ומתן".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

לפי הסכמי הגז המקוריים שעליהם חתמה חברת החשמל ב-2012, שזכו לביקורת רבה בשל מספר סעיפים בעייתיים, בעיקר הסעיף לפיו מחיר הגז צמוד למדד המחירים האמריקאי, ולא למחירי הנפט כמקובל בעולם, היא שילמה בשיא 6.35 דולרים ליחידת חום. בהסכם נקבע כי ביולי 21 ניתן יהיה לפתוח אותו ולהפחית את המחיר ב-25%. לפי הודעת החברה, המו"מ הוא להפחתת המחיר ביותר מ-25%, אך לא דווח בכמה בדיוק.
בהודעה נכתב כי "חברת החשמל ושותפויות הגז הגיעו להסכמות אשר משחררות את חברת החשמל מהמחירים בהסכם המקורי ויחסכו מאות מיליוני שקלים בגין כמות הבסיס. בנוסף, קיימת נקודת פתיחה נוספת למחירי הטופ ב-2024 בהיקף של 10% נוספים".
1 צפייה בגלריה
(צילום: רויטרס)
מחברת החשמל נמסר כי בכך, "תשלים החברה שורה של מהלכים אשר ביססו את תשתיות היציבות האנרגטית של ישראל לשנים הקרובות, כשהדגש על שוק תחרותי בין ספקי הגז השונים".
לפי החברה, תרומת ההסכם למשק לא תתבטא רק בהוזלת מחיר החשמל למשקי הבית והוזלת התקורות למגזר העסקי, שכן מאגר תמר הינו המאגר היחיד שהחל לשלם מס ששינסקי, וכל שקל בהסכם מגלם גם תשלום משמעותי ביותר למדינה כפי שנקבע על ידי ועדת ששינסקי.
ההסכם מבטיח לשותפים במאגר הכנסות נוספות (נטו) בהיקף העולה על 2.2 מיליארד דולר שיתפרסו עד ל-2030 ויאריך את תקופת ההתקשרות הקודמת עם חברת החשמל בשנתיים וחצי נוספות".
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, מסר: "מדובר במהלך כלכלי ברמה הלאומית, אשר יתרום באופן ישיר להורדת יוקר המחייה ולצמיחה במדינת ישראל, המשוועת לכך".
עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: "המהלך ישפיע ישירות על כל אזרח בישראל. חברת החשמל ממשיכה להשקיע משאבים עצומים אשר יביאו לסגירת התחנות הפחמיות ומעבר הדרגתי לייצור באנרגיות שמש בהיקפים חסרי תקדים ובכך לייצג את מדיניות משרד האנרגיה בצורה המיטבית והאחראית ביותר".
משותפות תמר נמסר: "במציאות של תחרות בשוק הגז הטבעי, אנו גאים ושמחים על הבחירה של חברת החשמל להגדיל את הכמות שתירכש ממאגר תמר (מתוך הכמות החוזית המובטחת לה בהסכם תמר) ולהאריך את ההסכם עם מאגר תמר בהיקף העולה על 2.2 מיליארד דולר עד סוף 2030. בהתאם, ההיקף הכספי המוערך של ההסכם בין הצדדים עומד על כ-5.6 מיליארד דולר. אנו רואים בהסכם הבעת אמון מצידה של חח"י באמינות האספקה המוכחת של מאגר תמר ובמערכת היחסים ארוכת הטווח עם שותפות תמר".