חברת אל על הודיעה היום (ב') כי היא החלה במגעים ראשוניים לטובת ביצוע עסקה במסגרתה תהפוך לבעלת השליטה בחברת ארקיע שבבעלות האחים נקש.
אם עסקה זו תתבצע, היא אמורה להתרחש בצורה של "החלפת מניות" – אל על תרכוש את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של אל על לבעלי מניות ארקיע. הסיבה לצורת עסקה זו היא שלאל על ההפסדית אין מזומנים לביצוע רכישה סטנדרטית של מניות ארקיע.
2 צפייה בגלריה
אל על מטוס מטוסים נתב"ג
אל על מטוס מטוסים נתב"ג
אל על
(צילום: ערן גרנות)
באל על מבהירים כי מדובר במגעים ראשוניים ובשלב זה לא נחתם בין הצדדים מזכר הבנות או הסכם מחייב וכי המו"מ נמצא בתחילתו. כמו כן, אל על מסרה כי גם אם החברות יגיעו להסכמות אין כל ודאות שיתקבלו כל האישורים הנדרשים להשלמת העסקה.
לאל על יש שני תמריצים עיקריים לרכישת ארקיע. התמריץ הראשון הוא שלארקיע יש שירותי קרקע מפותחים, ומדובר בחברה שיודעת לתת יותר ערך ללקוח בכל הקשור לעולם התיירות (חבילות נופש, מלונות, השכרת רכב) – ושם הרווחיות הפוטנציאלית גבוהה יותר. כמו כן, שילוב של שתי החברות יוכל לחסוך עלויות תפעול מפני שהן יוכלו לחלוק מטה משותף ושירותים נוספים.
2 צפייה בגלריה
מטוס ארקיע
מטוס ארקיע
מטוס ארקיע
(צילום: יאיר שגיא)
בשנים האחרונות היו פרסומים שלפיהם אל על, ארקיע וישראייר נמצאות בדרך למיזוג בצורה כזו או אחרת. ואולם עד עתה כל המגעים הללו הסתיימו ללא תוצאות. כמו כן, ייתכן שהמגעים בין שתי החברות מתקיימים כדי לאותת לאוצר כי הן מוכנות "ללכת רחוק" לטובת חבילות הפיצויים מהמדינה - כלומר מדובר בחלק מהמו"מ.