לאחר שהממשלה החליטה ברגע האחרון לפרוס את התייקרות מוצרי החלב שבפיקוח, חברת תנובה הודיעה הבוקר (ג') ללקוחותיה על עדכון מוצרי החלב, לפיו מחיר המוצרים המפוקחים יעלה בשיעור של כ-8.28% ומחירי המוצרים הלא מפוקחים יעלו גם הם בשיעור של כ-4.65% "לאור הגידול המשמעותי בתשומות ובראשן במחיר החלב הגולמי", כך לפי החברה.
>> לצפייה במחירון המלא והעדכני של תנובה שנשלח לקמעונאים לחצו כאן
בחברה הודיעו כי המחירון המעודכן של המוצרים המפוקחים יכנס לתוקף מחר וכי המחירון של המוצרים הלא מפוקחים יכנס לתוקף ביום ראשון, 7.5.2023. בין מוצרי החלב הלא מפוקחים שמחירם הקמעונאי יעלה: יוגורטים, מעדנים, חמאה, קוטג', גבינה צהובה על המדף גבינות מלוחות ועוד.
ההתייקרות תעמוד כאמור על 4.65% בממוצע, אך ישנם מוצרים שיתייקרו בשיעור גבוה יותר, כך למשל גבינה לבנה 3% ו-9% שאינה בפיקוח תתייקר בשיעור כפול מהמוצע של 9%, נפוליאון 225 גרם תתייקר ב-5.5%, יולו ב-4.8%, מאגדת קרלו ב-4.8%, ויופלה גו ב-5%.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו והאזינו לתוכנית כסף חדש ב-ynet radio
1 צפייה בגלריה
חלב תנובה 1 ליטר בקרטון
חלב תנובה 1 ליטר בקרטון
חלב תנובה 1 ליטר בקרטון
(צילום: יריב כץ)
בחברה טענו כי "לאור העלייה החדה במחיר החלב הגולמי ומדדים נוספים, פרסמה ב-24/4 המפקחת על המחירים הודעה על עליית מחירי מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 16%. ב-30 באפריל 2023 נחתם צו חדש שעדכן את מחירי מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של כ-8.28% בלבד.
"החלב הגולמי, מהווה רכיב מרכזי בעלות יצור מוצרי החלב (מעל 50% מעלות הייצור), ועומד נכון לרבעון השני של השנה על כ-2.43 שקלים לליטר. בשנתיים וחצי האחרונות עלה מחירו של החלב הגולמי בכ-50 אגורות, שמשמעותן תוספת של כ-450 מיליון שקל לעלויות הישירות של תנובה, זאת בנוסף לעלייה במחירם של תשומות רבות נוספות בארץ ובעולם: חשמל, דלק, מים, ארנונה, חומרי אריזה ועוד".
כאמור, אמש הוחלט ברגע האחרון לפרוס את התייקרות מוצרי החלב בפיקוח כך שבמקום שהמחירים יעלו ב-16% החל ממאי, המחיר יעלה ב-9.28%, עליית מחיר נוספת של 3.1% תתבצע במאי 2024, עוד עלייה של 3.1% במאי 2025 והעלאה נוספת של 3.1% במאי 2026. כל זאת, תמורת פיצוי למחלבות, כך שלמעשה הממשלה מגלגלת את החוב למחלבות להמשך ובסך הכל מגדילה את ההתייקרות המתוכננת.
יחד עם זאת, בינתיים הצו החדש לא נכנס לתוקף ולכן תנובה תעלה את מחירי המוצרים המפוקחים ב-8.28%, עד לפרסום הצו החדש שצפוי להתפרסם בימים הקרובים.
בפעם האחרונה שתנובה עדכנה את מחירי מוצרי החלב הלא מפוקחים היה בחודש נובמבר האחרון, בשיעור ממוצע של 4.9%.
מתנובה נמסר בתגובה כי "החלב הגולמי מהווה רכיב מרכזי בעלות הייצור של כל מוצרי החלב ומחירו עלה בשנתיים האחרונות ב-50 אגורות, שמשמעותן תוספת של 450 מיליון שקל לעלויות הישירות של תנובה, בנוסף לעלייה במחירי האנרגיה, המים והארנונה".