זה מאורע שקורה בכל פסח מחדש - המתנה האולטימטיבית, הפסקול של החג, הלהיטים של הקיץ הקרוב, או פשוט - אלבום חדש לאייל גולן. בעבר, מכל אלבום כזה לפחות שני שירים היו הופכים לנכסי צאן ברזל. המנונים.
גם בפסח השנה הוציא גולן אלבום חדש. שיר הנושא, "מכאן ועד הנצח", התהדר בצילומים מהחתונה עם דניאל גרינברג וצבר לא פחות משמונה מיליון צפיות ביוטיוב. ועדיין, הוא רחוק מלהיות להיט בסדר גודל שגולן רגיל אליו. האלבום מכיל כמה מהבלדות היותר חזקות שלו, ביניהן "רכבת הרים" והדואט "מכל האהבות הזמניות" עם נסרין קדרי, והן זוכות להצלחה עצומה בקרב הקהל הנאמן של אייל גולן. אבל רובכם, הציבור הכללי, לא שמעתם אותן בכלל. אז מה קרה?
1 צפייה בגלריה
אייל גולן
אייל גולן
מוציא שירים חדשים, אבל הקהל לא מכיר אותם. אייל גולן
(צילום: יובל חן)
מבדיקה שערכה עבורנו חברת Media Forest, המספקת דיווחי השמעות ומחקרי מדיה עבור תעשיות המוזיקה והפרסום בארץ ובעולם, עולה כי גולן רשם בחודשים מרץ עד יולי 2020 כ-1,000 השמעות פחות ביחס לתקופה המקבילה בשנתיים שקדמו לה: 9,225 השנה, לעומת 10,149 אשתקד. השיר המושמע ביותר של גולן השנה הוא בכלל "ממה את מפחדת" - שיר הנושא מאלבומו הקודם. הנתון המשמעותי ביותר הוא התחנות שבהן גולן מושמע: בשלוש השנים האחרונות הוא נמצא בעקביות במקום ה-13 בגלגלצ, עם ירידה מובהקת במספרים - 147 השמעות בלבד השנה, לעומת 232 אשתקד. ברשת ג' המצב לא יותר מזהיר - בעוד בשנת 2018 גולן זכה ל-520 השמעות כשהוא במקום השישי בדירוג התחנות, השנה הוא ירד למקום התשיעי עם 299 השמעות בלבד. במבחן התוצאה - לאייל גולן אין כמעט נוכחות ברדיו הארצי, ועם הרדיו האזורי בלבד הוא כבר מבין שלא מדובר במיינסטרים הישראלי.

עוד בנושא:

שבע שנים עברו מאז "פרשת אייל גולן" ונדמה שהזמר נמצא בתקופה התקשורתית והתדמיתית הגרועה בקריירה שלו. מלאכת השיקום התגלתה ככישלון מוחלט - מבני פרץ הוא נפרד בתביעות הדדיות מכוערות, איתי לוי נטש והחברה הטובה אופירה אסייג התנערה ממנו, והכל בגלל עוקב מחורבן באינסטגרם. בעבר זה היה נסבל מבחינתו, כל עוד הוא זכה להצלחה מוזיקלית וסיפק להיטי ענק שהקהל חיבק בעוצמה, כמו "ימים יגידו".
אבל עכשיו יש לגולן אלבום חדש ומעולה, שכמעט לא נוכח ברדיו. זה אולי לא חרם, אבל מדובר בזמר שאף אחד כבר לא נלחם עבורו בוועדת הפלייליסט, וכזה שפחות לגיטימי להשמיע אותו. זה המחיר הכי כבד עבורו - המחיר שהוא ניסה לעשות הכל כדי להימנע ממנו. בינתיים הוא כבר וויתר על האפשרות שאחד השירים מהאלבום האחרון יהפוך ללהיט, והוציא סינגל חדש וטוב בשם "טעיתי". הרים ידיים - והמשיך מהר הלאה, להראות - אולי יותר מכל לעצמו - שזו הייתה רק מהמורה בדרך. ועדיין, אולי דווקא עכשיו, ועם כניסתו לעשור השישי לחייו, זה הרגע של גולן לעצור בצד ולחשב מסלול מחדש: לאן הוא לוקח מכאן את הקריירה שלו, ואיך.
פורסם לראשונה: 10:26, 19.08.20