אחרי שנאסר השימוש בזריקת ההרזיה אוזמפיק למטופלים חדשים עקב מחסור עולמי, משרד הבריאות מתיר לרופאים לרשום אותה לחלק מהסובלים מהשמנת יתר. בכך משנה משרד הבריאות את המדיניות בנושא, שעליה הודיע שלשום.
קראו עוד:
אוזמפיק מיועדת למעשה לטיפול בחולי סוכרת, אבל אחרי שהיא נמצאה כמדכאת תיאבון וגורמת לירידה משמעותית במשקל, החלו רופאים לרשום אותה גם לטיפול בהרזיה. מאז חל ביקוש אדיר לזריקה ברחבי העולם, והיא כמעט אזלה לחלוטין מהמדפים. בעקבות המחסור הודיעה היצרנית, נובו נורדיסק, שהיא הגדילה את האספקה במטרה לעמוד בביקוש הגובר, אבל לא ניתן היה לצפות את הדרישה הגדולה לזריקה מחוץ להתוויה המותרת של טיפול בסוכרת. בעקבות זאת הודיעה החברה כי בחודשים הקרובים היא לא תוכל להבטיח אספקה למטופלים חדשים מחוץ להתוויה.
בחברה ציינו כי חולי סוכרת ותיקים וחדשים שקיבלו מרשמים, יוכלו להמשיך לקבל את הזריקה, וכך גם מרזים שהחלו טיפול בזריקה.
מטופלים הסובלים מ-BMI (מסת משקל גובה) של מעל 30, המגדירה אותם כסובלים מהשמנת יתר קיצונית, יוכלו להמשיך לקבל את אוזמפיק, וכך גם מטופלים שביקרו אצל תזונאית שלוש פעמים לפחות ונכשלו בטיפול בזריקה הוותיקה יותר, סקסנדה
משרד הבריאות החליט תחילה לא לאשר את אוזמפיק למטופלים חדשים בהרזיה, וקופות החולים העבירו הוראה זו לרופאים וקראו להם לא לרשום, גם לא באופן פרטי, את אוזמפיק למטופלים חדשים הסובלים מעודף משקל ומבקשים לרזות. המשרד התיר להמשיך לתת את הזריקה לכל חולי הסוכרת ולמטופלים הסובלים מהשמנה שכבר החלו טיפול.

שני התנאים לקבלת הזריקה

בסוף השבוע שלח המשרד הבהרה, שלפיה הוא מתיר להמשיך לרשום את הזריקה גם לסובלים מהשמנת יתר שטרם החלו טיפול בזריקה, תחת התנאים הבאים:
1. המטופלים סובלים מ-BMI (מסת משקל גובה) של מעל 30, המגדירה אותם כסובלים מהשמנת יתר קיצונית.
2. המטופלים ביקרו אצל תזונאית שלוש פעמים לפחות ונכשלו בטיפול בזריקה הוותיקה יותר, סקסנדה, המאושרת לטיפול בהשמנת יתר אך תוצאותיה מתונות יותר. כישלון טיפולי הוגדר כאי-ירידה במשקל של 5% או יותר במשך 12 שבועות של טיפול בסקסנדה, זריקה שצריך ליטול מדי יום (בניגוד לאוזמפיק, הנלקחת אחת לשבוע).
בשאר המקרים לא יאשר משרד הבריאות למרזים חדשים לקבל את אוזמפיק בחודשים הקרובים.
1 צפייה בגלריה
אוזמפיק
אוזמפיק
אוזמפיק. מיועדת לטיפול בחולי סוכרת, אבל נמצאה כמדכאת תיאבון וגורמת לירידה משמעותית במשקל

פעילות רבת-שלבים המפחיתה במשקל

הזריקה אוזמפיק חוללה מהפכה לפני כשנה: היא ניתנה לחולי סוכרת מאז ספטמבר 2019, אבל ניסוי בארצות הברית בזריקה, במינון כפול, הראה כי היא גורמת לירידה מרשימה של עד 14% מהמשקל. עם פרסום תוצאות המחקר החלו רופאים רבים לרשום את הזריקה תחת טופס רישום תרופה חריג הנקרא 29 ג'.
בטופס זה רשאים רופאים לנפק מרשם לתרופה יחד עם בקשה חריגה למשרד הבריאות לאישורה מחוץ להתוויות המקוריות. מטופלים רבים שטופלו באוזמפיק דיווחו על ירידה דרמטית במשקל, והיא נהפכה ללהיט בישראל, על אף שהיא ניתנת באופן פרטי, ועלותה כ-500 שקלים לחודש. התרופה אזלה מהמדפים, וכיום קשה למצוא אותה בבתי המרקחת.
זריקות לירידה במשקל
הזריקה אוזמפיק מכילה את המרכיב סמגלוטייד, ובדיקות הראו כי היא פועלת לא רק על הלבלב והכבד - ובכך עוזרת לחולי סוכרת - אלא גם על הקיבה. מדובר בתרופה מקבוצת האנלוגים להורמון GLP1, המחקה את פעילותו. GLP1 מיוצר ומופרש מתאי המעיים אל הדם, כשהייצור וההפרשה מתבצעים בגוף בתגובה למזון המגיע למערכת העיכול.
המולקולה GLP1 פועלת באופן רב-מערכתי, וכך גם התרופה הדומה לה: זו מעלה את הפרשת האינסולין מהלבלב בהתאם לרמת הגלוקוז בדם. הפעילות מתאפשרת רק בנוכחות גלוקוז: כשרמות הגלוקוז בדם יורדות, הפרשת האינסולין יורדת, וכשהרמות עולות, הפרשת האינסולין מהלבלב עולה.
התרופה פועלת במנגנון נוסף, שבו היא מקטינה את הפרשתו של הורמון בשם גלוקגון, המגביר את ייצור הגלוקוז ואת שחרורו לדם ממחסני הגלוקוז בכבד. הורמון זה בדרך-כלל פועל בגוף כשרמות הגלוקוז יורדות, והגוף מגן על עצמו בכך שהוא משחרר את הגלוקוז מהכבד לדם.
במנגנון שלישי, שהוביל לירידה במשקל אצל מטופלים, התרופה מאיטה את התרוקנות הקיבה ומביאה בכך לדיכוי התיאבון ולעלייה בתחושת השובע באמצעות השפעה על מרכז הרעב במוח. היא גם מפחיתה את הכמיהה למזונות עתירי שומן.
זריקות הרזיה ירידה במשקל
הזריקות מגיעות מאזור ההזרקה (לרוב באזור הבטן) למחזור הדם ומתחילות להשפיע בתוך יום עד שלושה ימים מרגע ההזרקה ולמשך כשבוע. הן ניתנות בזריקה תת-עורית פעם בשבוע. הטיפול מתחיל במינון נמוך שמועלה בהדרגה, בשל תופעות הלוואי שנגרמות בתחילת הטיפול. מדובר בתופעות הקשורות למערכת העיכול: שלשולים, גזים, בחילות ואי-נוחות בבטן. חלק מהמשתמשים מדווחים על רתיעה ממזונות מסוימים, כמו עתירי שומן ומלוחים, ועל כמיהה למזון מתוק.