המלח שאתם צורכים עלול להרוג אתכם - והסרתו מהתפריט עשויה להוסיף לכם שנות חיים: סקירת מחקרים חדשה מצביעה על האפקט הדרמטי של המלח על הסיכון לתמותה וכיצד הפחתה בצריכתו יכולה פשוט להציל חיים. הממצאים המעידים על אפקט מניעת התחלואה והתמותה בעקבות הפחתת צריכת המלח היומית, פורסמו בכתב העת Heart ומדווחים גם בכתב העת בריטיש מדיקל ג'ורנל.
קראו עוד:
מחלות לב וכלי דם הן הגורם המוביל לתמותה ברחבי העולם, ולחץ דם גבוה מהווה סיכון מרכזי לתמותה מוקדמת. כבר שנים ידוע שתזונה עשירה בנתרן ודלה באשלגן, מגבירה את לחץ הדם, הידוע גם בכינוי "הרוצח השקט", משום שהוא מתפתח ללא סימן כלשהו במשך שנים, עד שהוא גורם לנזקים קטלניים. על פי ההערכות, כ-1.28 מיליארד בני אדם ברחבי העולם סובלים מיתר לחץ דם, כשיותר ממחציתם כלל אינם מאובחנים.
3 צפייה בגלריה
מלח
מלח
תחליפי מלח הפחיתו את הסיכון למוות מוקדם מכל סיבה שהיא ב-11%
(צילום: shutterstock)
תחליפי מלח, שבהם חלק מהנתרן הכלורי מוחלף באשלגן כלורי, ידועים כמסייעים בהורדת לחץ הדם. מחקר גדול שפורסם לאחרונה בסין, מצא כי תחליפי מלח מצמצמים את הסיכון להתקפי לב, שבץ מוחי ומוות מוקדם, אך לא היה ברור האם היתרונות הללו יחולו גם על אנשים בחלקים אחרים בעולם.
בניסיון לשפוך אור על כך, סקרו החוקרים מחקרים שפורסמו עד אוגוסט 2021, ובהם דווחו ההשפעות של תחליפי מלח על לחץ הדם, בריאות הלב וכלי הדם או תמותה מוקדמת. לחץ הדם, הנמדד ביחידות מילימטר-כספית, מורכב משני מספרים: סיסטולי - המספר הגבוה מהשניים, המבטא את לחץ השיא בעורקים שנוצר לאחר הזרמת הדם מהלב ומעיד על הכוח שבו הלב שואב דם בגוף; ודיאסטולי - המספר הנמוך, שמעיד על לחץ עורקי כאשר הלב מתמלא בדם.

תחליפי מלח הורידו את לחץ הדם

החוקרים איגדו את התוצאות של 21 ניסויים קליניים בינלאומיים שכללו כמעט 30 אלף איש. הניסויים נערכו באירופה, אמריקה ודרום מזרח אסיה ותקופות המחקר נמשכו בין חודש לחמש שנים. ניתוח הנתונים הראה כי תחליפי מלח הורידו את לחץ הדם בקרב כל המשתתפים. הירידה הכוללת בלחץ הדם הסיסטולי הייתה 4.61 מ"מ כספית והירידה הכוללת בלחץ הדם הדיאסטולי הייתה 1.61 מ"מ כספית. הירידה בלחץ הדם נראתה עקבית, ללא קשר לגיאוגרפיה, גיל, מין, היסטוריה של לחץ דם גבוה, משקל (BMI) או רמות קודמות של נתרן ואשלגן בשתן של הנבדקים.
"הממצאים צריכים להוביל למדיניות בריאות ציבור שתפחית את צריכת הנתרן בתזונה ותגדיל את צריכת האשלגן, כך שאלה יפחיתו את לחץ הדם וימנעו מחלות לב וכלי דם"
החוקרים מצאו גם שכל ירידה של 10% בנתרן הכלורי בתחליפי המלח, הובילה לירידה גדולה ביותר בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי. כמות גדולה יותר של אשלגן המצויה בתחליפים, לא נמצאה כגורמת לנזקים בריאותיים כלשהם. החוקרים מצאו עוד שתחליפי מלח הפחיתו את הסיכון למוות מוקדם מכל סיבה שהיא ב-11%, ממחלות לב וכלי דם ב-13%, ואת הסיכונים להתקף לב או שבץ מוחי ב-11%.
3 צפייה בגלריה
מנטה
מנטה
כל ירידה של 10% בנתרן הכלורי בתחליפי המלח, הובילה לירידה גדולה ביותר בלחץ הדם הסיסטולי
(צילום: Shutterstock)
"הפחתת לחץ הדם היא המנגנון שבאמצעותו תחליפי המלח מעניקים הגנה ללב ולכלי דם", סיכמו החוקרים, "הממצאים צריכים להוביל למדיניות בריאות ציבור שתפחית את צריכת הנתרן בתזונה ותגדיל את צריכת האשלגן, כך שאלה יפחיתו את לחץ הדם וימנעו מחלות לב וכלי דם".

רובנו צורכים כמות מלח גדולה מהרצוי - מבלי לדעת

"מחקרים רבים מהשנים האחרונות הוכיחו עד כמה משפיע הנתרן על הלב וכלי הדם", מסביר ד"ר דן הדס, מומחה לקרדיולוגיית ספורט, "כמות נתרן גבוהה מפחיתה את גמישות העורקים, משפיעה על ההורמונים רנין ואנגיוטנסין המשפיעים על לחץ הדם, משפיעה על קרישיות הדם ואף עלולה לגרום לעיבוי חדר הלב השמאלי. כל אלה מובילים ליתר לחץ דם ולמחלות לב וכלי דם.
"על פי ההנחיות כיום, צריכת נתרן יומית של 2.3 גרם, בערך כפית, מספקת את תצרוכת הנתרן היומית באופן מלא עבור רוב האוכלוסייה, וכמות של 1.5 גרם (2/3 כפית) מספיקה עבור מי שסובלים מיתר לחץ דם או ממחלות לב. אלא שמרבית האוכלוסייה צורכת כמות הרבה יותר גדולה מבלי לדעת. אנחנו, הרופאים, קוראים שוב ושוב לכולם להקפיד בתזונה לא רק על הקלוריות והשומן, אלא ואולי בעיקר – גם על כמות הנתרן, והמחקר הנוכחי מראה עד כמה תחליפי מלח עשויים להציל חיים".

להרגיל את החך לטעם פחות מלוח

"רובנו באמת צורכים יותר מדי נתרן ולא צורכים מספיק אשלגן", מוסיפה שירי נקש, דיאטנית קלינית, "אבל זה לאו דווקא בגלל המלח שאנחנו מוסיפים בבישול או מפזרים עם המלחייה - אלא בעיקר בגלל המזון האולטרה מעובד. ושם הבעיה העיקרית שלנו".
אז לא מספיק שנחליף נתרן-כלורי באשלגן-כלורי? "הדרך הנכונה יותר להורדת רמות הנתרן היא לאו דווקא על ידי תחליפים, אלא להרגיל את החך לטעם פחות מלוח, כמו שעושים עם סוכר. לא לצרוך מזון מעובד, להוסיף פחות בבישול, לא לשים מלחייה זמינה על שולחן האוכל. אצלי ואצל המטופלים שלי מבשלים עם פחות מלח. אני רואה את זה בכמויות המלח שאני קונה הביתה".
3 צפייה בגלריה
מזון מעובד
מזון מעובד
איפה מסתתר המלח
(צילום: Shutterstock)
המפתח, טוענת נקש, נמצא בתעשיית המזון. "ההנחיות מדברות על כפית מלח אחת ביום – אף אחד לא עומד בזה. קשה למצוא מזון דל בנתרן, או אפילו בלי עודף מלח. יש המון מלח ולא רק בחטיפים, גם בגבינות ובלחם. אפילו בדגני בוקר מתוקים. הדור הצעיר גדל להיות דור שהוא צרכן מלח כבד".
כמה מלח אנחנו צורכים ביום? "הנתונים היבשים מדברים על פי שניים, אבל אנחנו צורכים לפחות פי שלושה מהמומלץ".