נתוני המתחסנים לקורונה של מכבי מוכיחים - החיסון עובד: פחות מ-0.06% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה והיעילות הגבוהה של החיסון נשמרת. מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי נכון ליממה האחרונה, 254 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-416,900 מחוסנים אשר חלף למעלה משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה. מכבי מדווחת כי מבדיקה שנערכה בקרב כלל הנדבקים, הם סובלים מתסמינים קלים בלבד כאשר רק ארבעה מהם אושפזו בבית חולים, וגם הם במצב קל.

1 צפייה בגלריה
מתחם חיסוני הקורונה בכיכר רבין
מתחם חיסוני הקורונה בכיכר רבין
מתחם חיסוני הקורונה בכיכר רבין
(צילום: מוטי קמחי)
במקביל לנתונים על הנדבקים בקרב המתחסנים נערכה בדיקה בקרב קבוצת ביקורת בגודל של כ-778,000 חברי מכבי, מפרופיל מגוון, שטרם התחסנו נגד קורונה ולא נדבקו בנגיף בעבר. בקרב קבוצה זו נמצאו באותה תקופת בדיקה 12,944 חולים מאומתים פעילים. מהשוואת הנתונים בין הקבוצות ובחישוב המידע עולה כי בשלב זה יעילות החיסון בישראל עומדת על 91% לאחר שבעה ימים ויותר מהשלמת המנה השנייה.

אחוזי יעילות גבוהים לחיסון - ע"פ נתוני מכבי
(צילום: משי בן עמי)

מפילוח שנערך בקרב הנדבקים לאחר החיסון עולה כי לאחר היום השביעי מקבלת המנה השנייה, ישנה צניחה במספר הנדבקים, וזאת בהתאם לתוצאות הניסוי של חברת פייזר. ביום השביעי לקבלת המנה השנייה נדבקו 76 מחוסנים, ביום השמיני נדבקו 44 מחוסנים וביום התשיעי נדבקו 24 מחוסנים בלבד. החל מהיום ה-22 לקבלת המנה השנייה ועד היום ה-24 – סוף תקופת הבדיקה הנוכחית, נרשמו 0 נדבקים בקרב כלל חברי הקבוצה הנבדקת.
נכון ליממה האחרונה, 254 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-416,900 מחוסנים אשר חלף למעלה משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה. מכבי מדווחת כי מבדיקה שנערכה בקרב כלל הנדבקים, הם סובלים מתסמינים קלים בלבד כאשר רק ארבעה מהם אושפזו בבית חולים, וגם הם במצב קל
מספרים אלו דומים לנתוני מכבי מיום חמישי שעבר, אז עלה כי 66 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-248,000 מחוסנים אשר חלף למעלה משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה. עוד דיווחה אז מכבי כי מבין 66 הנדבקים, מרביתם הם מעל גיל 55, ומחציתם סובלים ממחלות רקע. כולם חוו מחלה קלה בלבד עם תסמינים של כאבי ראש, שיעול, חולשה או עייפות. אף אחד מהם לא אושפז בבית חולים ולא סבל מחום מעל 38.5 מעלות. רוב החולים נבדקו בשל חשיפה לחולה מאומת.


בתוך כך, משרד הבריאות פרסם הבוקר (חמישי) את נתוני התחלואה המעודכנים בקורונה, שמהם עולה כי 7,385 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול פוענחו כ-83 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.9% - הנתון הנמוך מזה כמעט שבועיים. מאז תחילת השבוע נפטרו בישראל 180 חולי קורונה. בינתיים, היום ב-14:00 צפויה הממשלה להתכנס לדיון בהארכת הסגר.
אתמול אושפזו 166 חולים חדשים שמצבם קשה. בימים ראשון עד רביעי אושפזו 620 חולים חדשים במצב קשה, לעומת 652 בארבעת הימים הראשונים של השבוע שעבר. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,768 חולי קורונה, 1,103 מהם במצב קשה. 315 חולים מחוברים למכונות הנשמה. 4,947 חולי קורונה נפטרו מאז פרוץ המגפה, 34 מהם אתמול. בינתיים, קרוב ל-3.3 מיליון ישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה וכ-1.9 מיליון גם את השנייה.
כלומר, 20.69% מהישראלים התחסנו בשתי מנות. שיעור המתחסנים במנה השנייה בקרב בני 90 ומעלה הוא 78.1%, אצל הישראלים בשנות ה-80 לחייהם שיעור המתחסנים במנה השנייה הוא 76.8%, שיעור המתחסנים בגילים 70 עד 79 הוא הגבוה ביותר ו-83.8% מבני גיל זה קיבלו כבר את הזריקה השנייה וכך גם 65.3% מבני 60 עד 69.
נכון להבוקר נשר וטירה הן הערים הירוקות היחידות. בין היישובים הירוקים הנוספים: כפר כמא, בת חפר, עומר, פוריידיס, ערערה שבנגב, להבים, מיתר, כפר האורנים, קלנסווה, מסעדה, חיספין, חורה, שגב שלום, שמשית, ג'סר א-זרקא, שייח' דנון, משהד וגבעת ברנר.הערים הצהובות הן: רהט, רעננה, גבעתיים, הרצליה, עפולה, קריית ביאליק, קריית אונו, יקנעם עילית, נהריה, רמת השרון, כפר סבא, קריית מוצקין, חיפה, קריית ים ושפרעם.
בתוך כך, מבצע חיסוני הקורונה מתרחב, והבוקר הוא נפתח לכלל הציבור מגיל 16. שר הבריאות יולי אדלשטיין צייץ בהתייחסו להרחבת המבצע כי "כל מי שמעל גיל 16 יכול להתחסן. תנצלו את ההזדמנות שאין אותה כמעט לאף מדינה בעולם". מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הנחה את קופות החולים לאפשר את פתיחת החיסונים לגילים 18 עד 35, אולם במקביל הורה "לרכז מאמצים בקבוצות הגיל 50 פלוס ובקרב מרותקי הבית". במהלך מבצע החיסונים אפשרו כמה מקופות החולים לצעירים מתחת לגיל 35 לקבל את החיסון, בעיקר בשל חשש שמנות לא מנוצלות יושלכו לפח.