הרב הראשי, דוד לאו, מתחסן ב"שערי צדק" עם ח"כ יצחק פינדרוס

הריכוזים החרדיים ממשיכים להיצבע באדום, עם העלייה בנתוני תחלואת הקורונה בערי ושכונות המגזר, ובדסק החרדי של "מגן ישראל" נמשכים המאמצים לשכנע את הציבור להתחסן. "הראשון לציון", הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, קבע כי "על כל אחד ואחד להתחסן כפי הוראות הרופאים בלא להתמהמה ובכך למנוע סכנה מעצמו ומאחרים", ומקבילו בתפקיד, הרב הראשי דוד לאו, אף הפגין דוגמה אישית והתחסן בעצמו היום (א') בשעות אחר הצהריים, במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
האדמו"ר מגור רבי יעקב אריה אלתר, מנהיג החסידות הגדולה והמשפיעה בישראל - צפוי להתחסן הערב. אשתו הרבנית נמצאה אתמול חיובית לנגיף. האדמו"ר עצמו נבדק ויצא שלילי. הוא נחשב כמי שתומך בחיסונים ולכן צפוי להתחסן עוד הערב ולהפגין בכך דוגמה אישית לחסידיו. בסביבתו מספרים כי אמר שחובה להתחסן מיידית כדי להרחיק את הסכנה. ההערכה היא שזה יעלה באופן משמעותי את הנכונות להתחסן - לכל הפחות בזרם החסידי
3 צפייה בגלריה
הרב הראשי דוד לאו מפגין דוגמה אישית ומתחסן לצד ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
הרב הראשי דוד לאו מפגין דוגמה אישית ומתחסן לצד ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
הרב הראשי דוד לאו מפגין דוגמה אישית ומתחסן לצד ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
ב"קריאה נאמנה" שפרסם הבוקר, הסביר הרב יוסף את עמדתו וכתב: "התבשרנו וגבר עלינו חסדו של ה' יתברך ונמצא חיסון המונע הידבקות בנגיף הקורונה, ועשו את כל הניסיונות הדרושים והמומחים אומרים שהחיסון אכן מועיל לעצירת המגפה ואין בו סכנה".
למעט האדמו"ר מגור, שאר מנהיגי החרדים שהוראתם היא תנאי מכריע להנעת המתחסנים הפוטנציאלים - עדיין אינם משמיעים קול ברור וחד-משמעי בעניין, אלא רק אמירות עמומות – וגם זאת באמצעות צד שלישי, וכמובן טרם התחסנו בעצמם.
מוקדם יותר הבוקר הגיע הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב-יפו, להתחסן בבית החולים איכילוב. "זאת בריאה חדשה, היצירה הזאת", אמר. "אני מקווה מאוד שהחיסון הזה יביא רפואה שלמה לכולנו. חבל שצריך לקבל דקירה כדי להרגיש את האחווה והאחדות של כל חלקי העם. כולנו יחד, אין הבדל, לא ימין ולא שמאל, לא דתי ולא פחות, לא יהודי ולא ערבי ולא כל עדה אחרת".
גם הרב אברהם רובינשטיין, ראש עיריית בני ברק, התחסן היום, לדבריו - כדי להוות דוגמה אישית: "הגעתי לכאן כדי להעביר לציבור החרדי ולעם ישראל כולו מסר ברור - רוצו להתחסן כדי להגן עליכם ועל היקרים לכם", אמר. "אני כאן כדי לשמש דוגמה לציבור החרדי, ואני בטוח שכפי שבני עירי יצאו להיבדק בהמוניהם - כך הם גם יגיעו ויתחסנו באחוזים הגבוהים במדינה. ביחד, ובאמונה שלמה בבורא עולם - ננצח את הנגיף".
ראש העיר בני ברק מתחסן: "דוגמה אישית"

בינתיים, החרדים לא "נתנו כתף"

מרפאת "הטורים" בירושלים, אחד הסניפים המרכזיים בארץ של קופת החולים "מאוחדת", משרת בעיקר את תושבי השכונות החרדיות שסביבו, אך דווקא הבוקר - היום הראשון לחיסונים - קשה היה למצוא בו חרדים ש"נותנים כתף". אחרי מנכ"לית הקופה, סיגל רגב רוזנברג, והיו"ר, איל גבאי, שהתחסנו לעיני המצלמות - עמדו בתור בעיקר מבוטחים גלויי ראש, מנצלים את ההזדמנות באחד הסניפים היחידים של "מאוחדת" שכבר החלו לתת את השירות.
3 צפייה בגלריה
הרב ישראל מאיר לאו מתחסן
הרב ישראל מאיר לאו מתחסן
הרב ישראל מאיר לאו מתחסן
(צילום: מוטי קמחי)
"יצאו מכתבים מאוד משמעותיים של בכירי הציבור החרדי, שאומרים שזה נכון וטוב להתחסן", הוא אומר בריאיון לאולפן ynet. "קיבלנו מכתבי תמיכה מרבנים מובילים בציבור החרדי. יש לנו קשר מצוין עם הציבור החרדי שגם סומך עלינו". לדבריו, "קיבלנו מכתב מראש ישיבת 'חברון', הרב דוד הכהן, שקורא לבוא ולהתחסן - וזה מכה גלים בציבור החרדי".
(צילום: אלי מנדלבאום, אבי חי)

יו"ר "מאוחדת" אומר כי פחות חשוב לו לראות את המקבילה החרדית ל"סלבס" (כלומר, רבנים) מתחסנים. "כל משפחה דואגת לעצמה ולבריאות הסובבים אותה, וזו תופעה שאנחנו רואים אצל הציבור החרדי", הוא אומר. "אנחנו אומרים להם, הנה זה נגיש, זה במרפאה ליד ביתכם. בכירי הקופה מתחסנים, החברים שלכם מתחסנים, ואנחנו רואים גל של פניות באזור הזה מצד הציבור שמבקש להתחסן, וזה יגביר את עצמו".
"הציבור החרדי - ואני אומר את זה באחריות - לא יפחת בשיעור ההתחסנות מהציבור הכללי ואפילו יעלה", הוא מדגיש. "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. זה שונה מאוד מבדיקות ומהסגרים שהייתה להם השפעה על אורח החיים. כאן צריך ביטחון במדע, ביטחון ברבנים, ואני מאמין שזה קיים".