מחאת עובדי מערכת הכשרות במרכז תל אביב
(קרדיט: מטה המאבק ברפורמת הכשרות)

ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה את רפורמת הכשרות, לקראת ההצבעה עליה בקריאה שנייה ושלישית המתוכננת לשבוע הבא. על פי הצעת החוק, שוק כשרות המזון ייפתח לתחרות בין גופים פרטיים, שיוכלו להעניק לבתי עסק תעודות השגחה בלא צורך בתעודה בסיסית מטעם הרבנות המקומית הממלכתית.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
הרבנות הראשית, שלה הסמכות הבלעדית כיום לקבוע מהו "כשר", תשמש רגולטור המפקח על גופי הכשרות וקובע עבורם את הסטנדרטים ההלכתיים שבהם יצרני המזון יידרשו לעמוד, אך מסלול נוסף מאפשר לכל שלושה רבני עיר לקבוע סטנדרטים אחרים, מקלים יותר, והגופים הפרטיים יוכלו להסתמך עליהם בלא צורך באישור מהרבנות.
קראו עוד בערוץ היהדות:
אם תאושר הרפורמה, שאותה מקדמת הקואליציה במסגרת חוק ההסדרים, היא תיכנס לתוקף במלואה רק בראשית שנת 2023. ואולם פעימה ראשונה, משמעותית בפני עצמה, נקבעה לינואר 2022 – בעוד כחודשיים - אז תבוטל השיטה האזורית הנהוגה כיום, ורבני הערים המכהנים יוכלו להעניק שירותי השגחה בכל הארץ ולהתחרות ביניהם.
ראש הממשלה, נפתלי בנט, בירך על אישור הרפורמה, ואמר כי היא "מהלך חשוב והכרחי למסעדנים, ליבואנים, למשק ולאזרחי ישראל כולם".
השר לשירותי דת, מתן כהנא, אמר כי הוועדה לשירותי דת סיימה את עבודתה על תוכנית הכשרות והודה לחבריה. "אני מתחייב בפניכם לעשות הכול כדי שתוכנית הכשרות תשפר את שירותי הכשרות, ותחזק את מעמדה של הרבנות הראשית", אמר.

"שברנו את מונפול הרבנות"

יו"ר ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים, ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), שבשבועות האחרונים ניהלה את הדיונים בנושא, בירכה על אישור הרפורמה, ואמרה: "עשינו מהפכה. העברנו בוועדה את הרפורמה, שתייעל את מערך הכשרות בישראל, תוזיל עלויות, תוריד את יוקר המחייה ותטיב עם בעלי העסקים ששילמו עד עכשיו ביוקר עבור תעודת הכשרות".
2 צפייה בגלריה
"ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים"
"ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים"
"ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים"
(צילום: אבי מועלם)
על התנגדות המפלגות החרדיות והדתיות למהלך, אמרה: "שברנו את מונפול הרבנות. מה שכואב להם זה השליטה והכוח לקבוע לכולנו". עם זאת, הוסיפה כי "ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים. אין חוק שלא עובר תיקונים".
בסיעת יהדות התורה תקפו את החוק, הבטיחו להיאבק בו וכינו אותו: "קריסה ערכית מוחלטת שמבצעת קואליציית הזדון של בנט-לפיד-ליברמן-כהנא, נגד המסורת ושומרי הכשרות בישראל". בהודעה חריפה שפרסמו, אמרו כי "מדובר ביישור קו עם רודפי הדת ואלה המבקשים להרוס את מוסד הרבנות, מסיבות פוליטיות ואינטרסים כלכליים". הם הוסיפו כי "האמירות כאילו הרפורמה תיטיב עם הצרכנים, שקריות ומשוללות יסוד. ההיפך הוא הנכון, צרכני הכשרות ישלמו מחיר יקר וכואב, כלכלית וערכית, על הפגיעה הקשה במערכות הכשרות".

"יום שחור לצרכני הכשרות"

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) מחה על אישור התוכנית: "100 שעות דיוני הוועדה שבהם השתתפנו, הוכיחו מעל לכל ספק שמדובר ברפורמה שאין לה דבר וחצי עם הוזלת מחירים. להיפך. ימינה וישראל ביתנו מציעים חיסול ממוקד למוסד הרבנות הממלכתי שהקים הרב קוק זצ"ל, עוד בימי המנדט הבריטי. זהו חילול השם. מה שהבינו הגויים, לא מבינים היום לצערנו בממשלת ישראל".
ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי, "זהו יום שחור. לצרכני הכשרות לא יהיה אמון וביטחון בכשרות. אנשים רעבו ללחם בגלל הכשרות, וכשרות אין פה. לא ראיתם לנגד עיניכם לא את זכויות האזרח ולא את זכויות הדת בארץ ישראל. החוק אולי עבר, אבל אנחנו רק מתחילים את המלחמה. נגיע לכל ילד במדינה כדי שיידע כי הכשרות שלכם הינה פייק מוחלט".
עמיטל בראלי, מנכ"ל ארגון חותם, כינה את הרפורמה, "כשרות בהשגחת מתן כהנא ויוליה מלינובסקי", והוסיף כי היא "בדיחה עצובה". לדבריו, "התלות של מתן כהנא בכל אלה שרוצים למחוק כל דבר יהודי במדינה, מגיעה הפעם לשיאים חדשים. רוב אזרחי ישראל מעוניינים בכשרות, וכעת הם יחשפו להונאה בכשרות בקנה מידה אדיר, והכול בגלל אינטרסים צרים של איש קטן. זהו רק עוד צעד ברמיסת היהדות נגד רצון רוב אזרחי המדינה".
מן העבר השני, שי ברמן, יו"ר איגוד המסעדות, מרוצה: "הרפורמה שעברה היום בכנסת היא בשורה של ממש עבור בעלי העסקים וציבור הלקוחות שלנו", אמר. "אין לנו ספק שהיא תביא לכך שמאות מסעדות, שבעבר חששו מהקשר עם הרבנות, יבחנו בחיוב את הכשרת העסק, עכשיו כשיש להן אלטרנטיבות. שנים אנחנו זועקים על העובדה ההזויה שאנו נאלצים להעסיק את משגיחי הכשרות, סובלים מהעדר אחידות בדרישות הכשרות ודרישות קפריזיות של משגיחים. הרפורמה תביא לכך שהלקוחות שחפצים בכך, יקבלו מוצר כשרותי הרבה יותר טוב".

משגיחי הכשרות יצאו לרחובות

בשעה שבה אושרה רפורמת הכשרות, מחו מאות משגיחי כשרות, רבני שכונות ומפקחי כשרות בתל אביב, בכנס חירום שיזמו היום (ד'), במחאה על הפגיעה בעבודתם של אלפי משגיחים ברחבי הארץ. המשגיחים יצאו לצעדת מחאה בכיכר רבין, וזעקו לשר כהנא: "תסתכל לנו בעיניים. איך אתה פוגע באלפי משפחות של עובדי מערכת הכשרות".
2 צפייה בגלריה
מחאת עובדי מערכת הכשרות במרכז תל אביב
מחאת עובדי מערכת הכשרות במרכז תל אביב
מחאת עובדי מערכת הכשרות במרכז תל אביב
(מטה המאבק ברפורמת הכשרות)
עו"ד רפי מלאכי, מנהל החטיבה הדתית בהסתדרות, אמר כי "לא ננוח ולא נשקוט עד שנעצור את הגזירה הנוראית שמרחפת מעל הראש של כולנו. זאת רפורמה שהיא הרס הכשרות, אך בעיקר פגיעה כלכלית בכם ובכל אזרחי ישראל. היא לא תעלה את רמת הכשרות, היא כן תעלה את יוקר המחיה, ותשלח אלפי משפחות לרעוב לפת לחם".
יניב שפירא, מנהל ארצי בחטיבה הדתית בהסתדרות, פנה לראש הממשלה בנט: "הכול בידיים שלך. הבטחת פרנסה, ואתה וחברך למפלגה גודעים את מטה לחמם של עובדי מערכת הכשרות. מה קרה לכם, אתם השתגעתם?! אלפי משפחות חוששות לגורלן, ואתם מעבירים את הרפורמה הזאת בלי להניד עפעף".