3 צפייה בגלריה
מקום הנפילה בו קרה האסון בהר מירון
מקום הנפילה בו קרה האסון בהר מירון
(צילום: רויטרס)
משבר חוק איחוד משפחות: גורמים בכירים בקואליציה פנו לחברי כנסת מיהדות התורה והציעו להם להיעדר מההצבעה על חוק איחוד משפחות, שתתקיים ככל הנראה ביום רביעי הבא. בתמורה: יובטח להם שהקואליציה תקדם חוק פיצויים לנפגעי אסון מירון. כך נחשף הבוקר (ה') ב"ידיעות אחרונות".
נושא איחוד המשפחות - חוק האזרחות - מטריד את חברי הקואליציה בשל התנגדות סיעת רע"מ, שעלולה למנוע רוב בהצבעה. מדובר בהארכה של הוראת השעה שמונעת מפלסטינים שמתחתנים עם ערבים-ישראלים לפתוח בתהליך התאזרחות במדינת ישראל.
סערת חוק איחוד המשפחות: ח"כ רוטמן הציונות הדתית. סוף יוני
(צילום: משה מזרחי )

על שולחן הכנסת מונחת הצעת חוק שהגיש יעקב אשר מיהדות התורה, ומבקשת לפצות את משפחות 45 הרוגי אסון מירון וכן את הפצועים. הצעת החוק מבקשת להקים ועדה שתהיה אחראית על קביעת מנגנון הפיצויים ותורכב משופט מחוזי בדימוס, נציג משרד האוצר ונציג המוסד לביטוח לאומי.
בהצעת החוק לא מפורטים סכומי כסף, וקביעת גובה הפיצוי תישאר בידי הוועדה שתקום. אשר כתב את הצעת החוק בהתבסס על מנגנון הפיצויים שהעניקה המדינה לנפגעי אסון ורסאי.
3 צפייה בגלריה
מפגש משפחות ההרוגים
מפגש משפחות ההרוגים
מפגש משפחות הרוגי האסון, חודש יוני
3 צפייה בגלריה
אסון מירון
אסון מירון
אסון מירון
(צילום: AFP)
בימים האחרונים ניסה אשר לקדם את הצעת החוק ולהעלות אותה על מסלול חקיקה מהיר המכונה "פטור מחובת הנחה". אבל פעם אחר פעם מנעה הקואליציה את קידום הצעתו, מה שידרוש ממנו להמתין 45 יום מרגע הנחת ההצעה ועד שהיא תוכל להגיע להצבעה בקריאה טרומית.
אלא שבימים האחרונים נעשו שתי פניות לחברי כנסת ביהדות התורה מצד בכירים בקואליציה. אלה הציעו להם להיעדר מההצבעה על חוק איחוד משפחות בתמורה לקידום החוק לפיצוי נפגעי מירון. אחת הפניות נעשתה לגורם אחר ביהדות התורה ואחת הופנתה לאשר. עוד בטרם בוצעה הפנייה לחברי יהדות התורה, נעשתה בדיקה בקואליציה ונמצא שגם הגורמים הבכירים ביותר בממשלה אינם מתנגדים לעסקה.
בשל כוונת רע"מ להתנגד לחוק, הקואליציה זקוקה להיעדרות של יהדות התורה בעת ההצבעה - אולם שתי הפניות שנעשו לגורמים החרדיים נדחו על הסף. לדברי גורמים מעורבים בפרטי הפנייה לאשר - הוא דחה אותה.
לפי הגורמים, אשר אמר כי "חוק הפיצויים הוא דבר מוצדק והכרחי, ויעבור כך או כך. לא נהיה חלק בעסקה שתתבסס על דם הרוגי האסון".