ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה"ב, אמר אמש (ג') שהוא מצפה לשוחח עם הנשיא היוצא דונלד טראמפ – שלא הודה בהפסדו בבחירות ומתכוון לנהל מאבק משפטי. ביידן אמר שלדעתו העובדה שטראמפ מסרב להודות בהפסד מביכה.
"אני חושב שזה מביך, למען האמת. איך לומר זאת בעדינות? זה לא יעזור למורשת של הנשיא", אמר ביידן לכתבים בתום נאום בדלאוור. "בשיחות שניהלתי עד כה עם מנהיגים בעולם הם הביעו תקווה שהמוסדות של הדמוקרטיה האמריקנית יהיו חזקים ויחזיקו מעמד. בסופו של דבר הכול יתממש ב-20 בינואר (יום ההשבעה של ביידן לנשיא)".
"מביך שטראמפ לא מודה בהפסד"

3 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן
ג'ו ביידן
ג'ו ביידן בדלאוור, אמש
(צילום: AP)
כשביידן נשאל אם יש לו מסר כלשהו לטראמפ הוא הביט למצלמות ואמר בחיוך: "אדוני הנשיא, אני מצפה לדבר איתך". ביידן הדגיש שלמרות שטראמפ מסרב לקבל את תוצאות הבחירות צוות המעבר שלו כבר התחיל להתכונן לכניסה לבית הלבן. על רקע הדיווחים שסוכנות פדרלית לא מכירה בניצחונו וכך מעכבת את העבודה של צוות המעבר, ומונעת גישה למימון פדרלי ולמידע מסווג, אמר ביידן ש"שום דבר לא יעצור את העברת השלטון". על היעדר הגישה למידע מסווג אמר ביידן: "גישה למידע מסווג זה דבר שימושי, אבל כרגע אני לא בעמדה לקבל שום החלטה בכל מקרה. זה יהיה נחמד, אבל זה לא קריטי".
כשנשאל איך הוא מתכוון לשתף פעולה עם הרפובליקנים, שלפי שעה רובם לא מכירים בניצחונו, ביידן ענה: "הם יכירו, הם יכירו". הוא הוסיף שכרגע הוא לא רואה צורך בצעדים משפטיים של המפלגה הדמוקרטית בעקבות סירובו של טראמפ להודות בהפסד.
טראמפ: "אם סופרים רק קולות חוקיים - ניצחתי"
(צילום: רויטרס)

בשבת, ארבעה ימים אחרי הבחירות, הכריזו רשתות הטלוויזיה בארה"ב שביידן חצה את רף 270 האלקטורים הדרוש לניצחון. טראמפ הבהיר אתמול פעם נוספת שהוא לא מתכוון להכיר בניצחונו של ג'ו ביידן – והכין את האמריקנים לפרסום ממצאים שלטענתו ישנו את התמונה. "אנחנו ננצח!", כתב טראמפ בטוויטר. "אנחנו עושים התקדמות גדולה, התוצאות יתחילו להגיע בשבוע הבא", הוסיף הנשיא וחתם את הציוץ בסיסמת הבחירות שלו, Make America Great Again.
בציוץ נוסף טען הנשיא לשיבושים בספירת הקולות, מבלי להציג הוכחות. שר המשפטים של טראמפ, וויליאם בר, אישר בלילה שעבר לתובעים פדרליים לחקור "טענות מוצקות" לאי סדרים בהצבעה בבחירות – לפני שתוצאותיהן יאושרו רשמית.
הבכירים בממשל טראמפ מדגישים בימים האחרונים כי למרות שטרם הוצגו הוכחות לזיופי קולות והונאה, זהות המנצח בבחירות עדיין לא ברורה. "זה לא נגמר עד שזה נגמר", אמר סגן הנשיא מייק פנס לעובדיו בבית הלבן. התחמק פנס מעיתונאית ששאלה אותו אם יש הוכחה כלשהי להונאה בבחירות.
כשמזכיר המדינה של טראמפ, מייק פומפאו, נשאל אמש על העברת השלטון הוא השיב בחיוך: "תהיה העברה חלקה של השלטון – לכהונה שנייה של ממשל טראמפ. אנחנו מוכנים. העולם עוקב אחר המתרחש. אנחנו הולכים לספור את כל הקולות. כשהתהליך יושלם ייבחרו אלקטורים. יש תהליך – החוקה מפרטת עליו בבירור".
סגן הנשיא פנס לא משיב לשאלה על "הונאת הבחירות"

ביידן גיחך כשנשאל על הדברים של פומפאו ואמר: "אני חושב שכל המפלגה הרפובליקנית, למעט כמה יוצאים מהכלל, נמצאת במצב שבו היא מעט מאוימת על ידי הנשיא המכהן. אבל בכל פעם יש רק נשיא אחד". ביידן הוסיף שטראמפ "יהיה נשיא עד 20 בינואר" ושהרפובליקנים טרם הציגו הוכחות לטענות שלהם על "גניבת הבחירות".
זמן קצר לאחר דברי הנשיא הנבחר אמש, אמר הלילה אחד מעורכי דינו הבכירים של הקמפיין שלו, בוב באואר, כי הטענות חסרות הבסיס להונאת בחירות שמשמיע טראמפ הן חלק מ"הצגה" שמטרתה "להטמיע בקרב חלק מהאוכלוסייה את הרעיון שהבחירות היו לא-לגיטימיות". בשיחה עם עיתונאים אמר באואר כי אנשיו של טראמפ מנסים להטמין "מכשולים" בקרב המשפטי שלהם, אך הללו לא יצליחו לדבריו לפגוע בתהליך המעבר שמובילים ביידן וצוותו. "תהיה הצגה, אבל היא תוצג בפני קהלים הולכים ומתמעטים, עד אשר היא תתרוקן לחלוטין וג'ו ביידן וקמלה האריס יישאו את שבועתם".
לא ברור עדיין כמה מצליח המסר של טראמפ לחלחל בקרב האמריקנים, אך סקר שפרסמה הלילה סוכנות הידיעות רויטרס מצביע על כך שהוא מתקשה לשכנעם בטענות שלו. לפי הסקר שסוכנות הידיעות ערכה יחד עם מכון איפסוס, 79% מהנשאלים אמרו כי ביידן זכה במרוץ לבית הלבן. 13% אמרו שהבחירות טרם הוכרעו ורק 3% אמרו שטראמפ ניצח. 5% אמרו שהם אינם יודעים. בקרב הרפובליקנים, שישה מתוך כל עשרה אמרו שביידן ניצח, בעוד אצל הדמוקרטים כמעט כולם אמרו שהוא ניצח. הסקר נערך משעות אחר הצהריים בשבת (אז כאמור הרשתות האמריקניות הכריזו על ביידן כזוכה) ועד אתמול.

המסר למנהיגי העולם: "אמריקה חזרה"

ביידן שוחח ביממה החולפת עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. שלושת המנהיגים בירכו אותו על הניצחון. אמש בדלאוור אמר ביידן שכהונתו תהיה שונה ממדיניות "אמריקה תחילה" שקידם הנשיא טראמפ. הנשיא הנבחר אמר שהמסר שלו למנהיגי העולם הוא: "אמריקה חזרה. אנחנו חוזרים למשחק. זו לא תהיה 'אמריקה לבדה'".
מסיבת העיתונאים שערך ביידן הייתה בתום הצהרה שמסר על "אובמה קר", חוק ביטוח הבריאות שאושר בכהונתו של הנשיא לשעבר ברק אובמה – שביידן היה סגנו. אתמול דנו השופטים בבית המשפט העליון בדרישת הרפובליקנים לבטל את החוק – ורמזו שהם לא מתכוונים לעשות זאת. "אובמה קר זה חוק שכל אמריקני צריך להתגאות בו", אמר אמש ביידן, וציין ש"אידיאולוגים ימנים" עומדים מאחורי הניסיון לבטל אותו. "בעיצומה של מגפה קטלנית שהדביקה יותר מ-10 מיליון אמריקנים, האידיאולוגים האלה מנסים שוב לשלול ביטוח בריאות מהעם האמריקני".
פורסם לראשונה: 21:53, 10.11.20