9 צפייה בגלריה
יותר מאבטחים מאורחים. ביידן, האריס וכוחות המשמר הלאומי בקפיטול
יותר מאבטחים מאורחים. ביידן, האריס וכוחות המשמר הלאומי בקפיטול
יותר מאבטחים מאורחים. ביידן, האריס וכוחות המשמר הלאומי בקפיטול
(צילום: AP, EPA, רויטרס)
בצל מגפה משתוללת, אומה חצויה וחשש כבד מאלימות, ג'ו ביידן יושבע ביום רביעי הקרוב לתפקיד נשיא ארצות הברית - בטקס שצפוי להיות אחד הטקסים הכי יוצאי דופן שידעה ההיסטוריה האמריקנית. מה עומד להיות שונה בטקס הקרוב? ובכן, כמעט הכול.
באופן מסורתי, הנשיא היוצא אמור להשתתף בהשבעה כדי לסמל את העברת השלטון בדרכי שלום. אבל דונלד טראמפ, שמאז שהפסיד לא מפסיק לטעון שמדובר בהונאה, סירב להיות שם. עם זאת, סגנו מייק פנס צפוי להגיע - והוא אף שוחח עם קמלה האריס ובירך אותה על הניצחון בבחירות.
9 צפייה בגלריה
מיגון בוושינגטון לקראת ההשבעה
מיגון בוושינגטון לקראת ההשבעה
ה-FBI הזהיר מהתארגנויות חמושות. חייל המשמר הלאומי בבניין הקפיטול
(צילום: AFP)
9 צפייה בגלריה
הכנות להשבעה בוושינגטון
הכנות להשבעה בוושינגטון
בניין הקפיטול מאובטח, אך בארה"ב חוששים מפגיעה במטרות "קלות"
(צילום: EPA)
9 צפייה בגלריה
הכנות להשבעה בוושינגטון
הכנות להשבעה בוושינגטון
גדר תיל מסביב לקפיטול
(צילום: EPA)
בנוסף, בעוד שבהשבעתו של טראמפ נכחו בין 300 אלף ל-600 אלף איש, ובהשבעתו הראשונה של אובמה נכחו לפי ההערכות כ-1.1 מיליון ואף יותר - בטקס ההשבעה הנוכחי יהיו במקום האירוע יותר כוחות אבטחה מאשר צופים. הסיבה לכך, כמובן, היא מגפת הקורונה שמשתוללת בארה"ב, ומהומות הקפיטול שהדליקו נורות אזהרה מהבהבות בנוגע למה שצפוי להתרחש אם לא תהיה אבטחה גדולה מהרגיל.
ראש העיר וושינגטון, מיוריאל באוזר, הורתה לתושבים להישאר בבית ביום ההשבעה - וב-AIRBNB ביטלו את כל ההזמנות לדירות בעיר כדי למנוע מאנשים להגיע לבירה האמריקנית. פעילים מקומיים קראו לבאוזר לסגור גם את כל המלונות, אך היא סירבה. עם זאת, כבישים מרכזיים ותחנות המטרו ייסגרו, והרשויות אף שוקלות לסגור את כל הגשרים מווירג'יניה.
להיעדר הקהל יש השלכות נוספות. בשעות הערב של יום ההשבעה נערך בדרך כלל מצעד ראוותני בשדרות פנסילבניה של הבירה וושינגטון - בהשתתפות תזמורות מכל מדינות ארה"ב, מיצגי ענק על משאיות ושידורים חיים חגיגיים. בנוסף, מקובל שלאחר המצעד נערכים בוושינגטון נשפים שונים שאליהם מגיעים גם הנשיא וסגנו או סגניתו יחד עם בני או בנות זוגם. כל אלה לא יתקיימו בהשבעת ביידן.
9 צפייה בגלריה
ביידן עם ליידי גאגא ב עצרת ב פטיסבורג ב פילדלפיה בחירות ארה"ב
ביידן עם ליידי גאגא ב עצרת ב פטיסבורג ב פילדלפיה בחירות ארה"ב
תשיר את ההמנון הלאומי. ליידי גאגא עם ביידן בעצרת בפילדלפיה
(צילום: AP)
9 צפייה בגלריה
ג'ניפר לופז בפארק הירקון
ג'ניפר לופז בפארק הירקון
גם היא תופיע בטקס. ג'ניפר לופז
(צילום: רז גרוס)
9 צפייה בגלריה
מיגון בוושינגטון לקראת ההשבעה
מיגון בוושינגטון לקראת ההשבעה
כוחות המשמר הלאומי בקפיטול
(צילום: gettyimages)
במקור, אגב, תכננו מארגני האירוע לשמור על המסורות העתיקות של ההשבעה, אם כי באופן פחות המוני בעקבות המגפה. אולם, בעקבות המתקפה של תומכי טראמפ על הקפיטול, נראה כי כל מראית עין של נורמליות עלולה להיעלם. מרכז העיר וושינגטון הפך למעין מחנה חמוש, לאחר שהשדרה המרכזית (המול) ואנדרטת וושינגטון נסגרו. כ-21 אלף חיילים מהמשמר הלאומי יאבטחו את טקס ההשבעה, לצד שוטרים מהמשטרה המקומית ורשויות אכיפת החוק הפדרליות.
אז מה בכל זאת לא ישתנה? ובכן, ביידן והאריס יישבעו כנהוג מחוץ לבניין הקפיטול, וזמרת מוכרת - ג'ניפר לופז - תופיע בטקס. ליידי גאגא תשיר את ההמנון הלאומי. ביידן, לפי אתר האינטרנט שהוקם לכבוד ההשבעה, יישא נאום לאומה ש"יתווה את חזונו להביס את המגפה, לתקן את שנהרס, לאחד את האומה ולרפא אותה".
לאחר מכן יסקרו ביידן והאריס את כוחות הביטחון על שלל ענפיהם, טקס המסמל את העברת הכוח למפקד העליון החדש של הצבא, הצי והמשמר הלאומי - ביידן. בנוסף, ביידן, הגברת הראשונה החדשה ג'יל, האריס ובן זוגה יבקרו מאוחר יותר בבית העלמין הלאומי בארלינגטון כדי להניח זר על קבר החייל האלמוני. אליהם יצטרפו הנשיאים לשעבר שעודם בחיים ובנות זוגם: ברק ומישל אובמה, ג'ורג' ולורה בוש וביל והילרי קלינטון. בניגוד לטקסי ההשבעה האחרונים, לטקס הקרוב לא יגיע הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, מפאת גילו המתקדם והסכנה הנשקפת לבריאותו. לקרטר מלאו באוקטובר 96.

כמו כן, במטרה לשמור על אווירה מסוימת של חגיגיות מתכוונים המארגנים לקיים כמה ימים של מופעים, מצגות ואירועים וירטואליים. כך למשל, ב-16 בינואר יתקיים האירוע "אמריקה מאוחדת" (America United), שבו יתקיימו הופעות של זמרים מוכרים רבים.
ב-17 בינואר יתקיים האירוע הווירטואלי "אנחנו העם", בהנחיית קיגן מייקל קי ודברה מסינג. ב-18 בינואר מתוכנן טקס לכבוד יום מרטין לותר קינג, ב-19 בינואר מתוכנן טקס לזכר האנשים שמתו במגפת הקורונה וב-20 בינואר יארח טום הנקס את ביידן לספיישל של 90 דקות בפריים טיים, עם הופעות של ג'סטין טימברלייק, בון ג'ובי ודמי לובאטו.
למרות כל אלה, השאלה המרכזית שנותרה היא עדיין אם תהיה אלימות. ההשבעה תתקיים שבועיים בלבד לאחר הפריצה לקפיטול, שהתרחשה בזמן שהסנאט התכנס כדי לאשר את תוצאות הבחירות. ה-FBI כבר הזהיר מפני תומכים חמושים של טראמפ שיגיעו להפגין, ואף התריע מפני מתקפות פוטנציאליות שהם מתכננים. גורמים רשמיים הזהירו ביום שישי כי הביצור המוגבר של הקפיטול והבית הלבן עלול לגרום למורדים פוטנציאליים לחפש יעדים "קלים" יותר בבירה או בכל מקום אחר בארה"ב.

דו"ח הזהיר מפני הפריצה לקפיטול

בזמן שגורמי אכיפת החוק בארה"ב מתעקשים שהפעם לא ייתפסו לא מוכנים, "וושינגטון פוסט" פרסם הלילה כי שלושה ימים לפני הפריצה לקפיטול הזהיר דו"ח פנימי של משטרת הקפיטול מפני תרחיש אלים שבו "הקונגרס עצמו" עשוי להיות המטרה של תומכיו הזועמים של טראמפ במהלך אישור התוצאות. האזהרה הברורה מעלה שאלות קשות לגבי הכשלים הביטחוניים באותו יום, אז נראו הפורצים נכנסים כמעט באין מפריע לקודש הקודשים של הדמוקרטיה האמריקנית.
9 צפייה בגלריה
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
"תומכי הנשיא רואים ב-6 בינואר הזדמנות האחרונה". המהומות בקפיטול
(צילום: AFP)

בדו"ח בן 12 עמודים שהופץ במשטרת הקפיטול ב-3 בינואר, תיארה יחידת המודיעין כיצד אלפי מפגינים זועמים, שיוסתו על-ידי טראמפ וייתמכו על-ידי קבוצות מיליטנטיות ותומכי עליונות לבנה, עשויים להגיע לוושינגטון כשהם חמושים וערוכים לקרב. הדו"ח הפנימי, שככל הנראה לא שותף עם רשויות אכיפת החוק האחרות - כולל ה-FBI - היה אחד מדגלי האזהרה החמורים ביותר, ומומחי ביטחון אומרים כי היה צריך להתריע על כך בפני הגורמים הרשמיים.
"תומכי הנשיא הנוכחי רואים ב-6 בינואר 2021 את ההזדמנות האחרונה שלהם לבטל את תוצאות הבחירות לנשיאות", הזהיר הדו"ח. "תחושות הייאוש והאכזבה עשויות לתת להם תמריץ להיות יותר אלימים. בניגוד להפגנות קודמות לאחר הבחירות, מטרת התומכים בטראמפ אינה בהכרח מפגיני הנגד כפי שהיה בעבר - אלא הקונגרס עצמו".
אגב, יום לפני המתקפה פרסם ה-FBI אזהרה מפורשת שלפיה כמה קיצונים נערכים לנסוע לוושינגטון כדי להוציא לפועל אלימות ו"מלחמה". עשרות אנשים שנמצאים ברשימת הטרור היו בוושינגטון DC ביום ההתפרעות, כולל רבים שחשודים כתומכים בעליונות לבנה.
בתוך כך, הלילה התפטר שר הבריאות האמריקני אלכס אזר, במחאה על חלקו של טראמפ בהסתה שהובילה לפריצה לקפיטול. עם זאת, מדובר בהתפטרות סמלית בלבד, שכן אזר יישאר בתפקידו עד ל-20 בינואר, היום שבו ייכנס הממשל החדש.