7 צפייה בגלריה
תמונה של עמוס גלעד
תמונה של עמוס גלעד
האלוף במיל' עמוס גלעד
(צילום: גבריאל בהרליה)
האלוף במיל' עמוס גלעד, שהשתתף השבוע לראשונה בהפגנה בתל אביב, תקף היום (שני) בריאיון יוצא דופן ל"ידיעות אחרונות" את מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות במסגרת הסכם השלום עם ישראל. הוא מתח ביקורת גם על הטיפול במשבר הקורונה ("מרעיבים את מערכת הבריאות"), ואת ההתקפות על מערכת אכיפת החוק ("היא עומדת תחת לחץ מטורף שאני מפחד שהיא לא תעמוד בו").
גלעד, שמעולם לא היה מזוהה פוליטית, נשאל אם התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו גורמת נזק ביטחוני לישראל וענה: "חד-משמעית כן. אם הוא היה באופוזיציה, הוא היה קורע לגזרים את ראש הממשלה".
האלוף במיל', כיום ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, נחשב איש מרכז ממלכתי ומתון. הוא מתרחק מסוגיות פוליטיות, אך נלהב לשוחח על עניינים ביטחוניים ומדיניים. הוא שירת 31 שנה בצה"ל והשתחרר בדרגת אלוף. כאזרח הוא עמד במשך 14 שנים בראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, במשך שבע שנים ראש הממשלה באותה תקופה היה נתניהו.
7 צפייה בגלריה
עמוס גלעד
עמוס גלעד
עמוס גלעד בהפגנה בשבת
(צילום: מוטי קמחי)
7 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
"אין דבר כזה בעולם שנתניהו מחליט בדברים אלה על דעת עצמו"
(צילום: לע"מ)
7 צפייה בגלריה
עמוס גלעד בזמן שירותו הצבאי
עמוס גלעד בזמן שירותו הצבאי
עמוס גלעד בזמן שירותו הצבאי. "כשל מנהיגותי, השחיתות מפחידה"
(צילום: אורן אגמון)
- במוצאי שבת, בהפגנה בכיכר רבין, טענת שהמדינה מתמוטטת. עד כדי כך? "היא לא מתמוטטת, אבל אנחנו בסכנה אסטרטגית של התמוטטות כי צעירים מאבדים תקווה, עצמאים מיואשים והאבטלה גוברת", טען גלעד. "בנוסף, אנחנו עדים להרעבת מערכת הבריאות. תעבירו להם מיליארדים. הטעות הגדולה הייתה שלא אמרו לאנשים להמשיך לעבוד ולשלם להם על פי המודל הגרמני. עבודה זה לא רק כסף.
"אצלנו מתפארים שכולם מחקים אותנו, אני מציע שאנחנו נחקה אותם", הוא הוסיף. "לצערי, אנחנו עדים לכשל הולך ומייאש. עולה חשד שחלק מהטיפול הוא פוליטי, כמו עם המגזר החרדי. ויש את עניין השחיתות - היא מכרסמת כמו טרמיטים ופוגעת בחוסן הפנימי שלנו. במקביל, פועלים נגד מוסדות אכיפת החוק במדינה, עוקרים את הראשים לכל סוגי הביקורת, תולשים פה את כל המערכת - והכל נתקל באדישות.
"אני מזועזע ממה שקורה פה", המשיך גלעד, "בדרך להפגנה עברתי ברחוב אבן גבירול בתל אביב, רחוב נטוש. לב המדינה. איזה דור יהיה פה בסוף? יגידו שאני מקטר ומבלבל את המוח, אבל האם יכול להיות שתהיה כאן מדינה בלי תקציב? מעולם לא האמנתי שישראל תגיע לכשל מנהיגותי בסדר גודל כזה. וראיתי כמה דברים בחיי".
7 צפייה בגלריה
הפגנת התנועה לאיכות השלטון בכיכר רבין
הפגנת התנועה לאיכות השלטון בכיכר רבין
"הצעירים מאבדים תקווה". ההפגנה בתל אביב במוצאי שבת.
(צילום: מוטי קמחי)
(צילום: משי בן עמי)

- אתה יכול להשוות בין הטיפול בקורונה למחדל מלחמת יום כיפור? "חד-משמעית כן. ביום כיפור היה מחדל נורא, בעיקר מודיעיני. אבל ישראל של 73' התעשתה ותחת אותה מנהיגות השיגה ניצחון מוחץ. הם הבינו את הכישלון ונערכו בהקדם. משבר המנהיגות של 2020 רק הולך ומחריף, ואתה לא רואה את הסוף. אין אופק. איך המדינה מסכימה שמיליון איש לא יעבדו ומערכת החינוך לא תפעל חודשים? ומסביב חוסר מוסריות, שחיתות, חוסר מנהיגות.
"השחיתות הזאת היא דבר מפחיד. מערכת אכיפת החוק עומדת תחת לחץ מטורף, ואני פוחד שהיא לא תעמוד בו. ההסתה הפרועה שהובילה לרצח של ראש ממשלה הולכת ומתעצמת. איפה קבינט הפיוס? איפה מסרים מאחדים? איפה הערבות? רק תכנים של שנאה ורפש. לאן רוצים להגיע עם השיסוי הזה?".
7 צפייה בגלריה
אביחי מנדבליט
אביחי מנדבליט
"זאת ממש אלימות". גלעד על ההתקפות נגד מערכת אכיפת החוק. בתמונה: היועמ"ש מנדלבליט
(צילום: לע"מ )
- ההחלטות בקבינט הקורונה הן גם פוליטיות, או נגזרות ממצבו המשפטי של נתניהו? "המנהיג האמיתי פה הוא נתניהו. הוא מנהיג חזק באופן חסר תקדים. אבל הוא לא מיישם את העקרונות החשובים לניהול משבר הקורונה שאני מדבר עליהם. מה שעושים למערכת הבריאות זו הרעבה. זה פשע. ובסוף המשפט של נתניהו משפיע, כי גם איש חזק כמותו לא מסוגל לעבוד בחזית המשפטית וגם בחזית האסטרטגית. יש לו הישגים חשובים, אבל יש לזה מחיר.
"בלתי אפשרי לנהל ככה את המדינה, אז עוברים להתקפות על מערכת המשפט", המשיך גלעד, "ואני חושש שהפחד מתחיל לחלחל. כמה אנשים כמו ליאת בן-ארי או אביחי מנדלבליט יכולים לעמוד מול הלחץ ועלילות הדם נגדם? זאת ממש אלימות. ראש ממשלה לא יכול לתפקד ככה. במצב יחסי הכוחות היום הייתי מוצא דרך לסיים את המשפט שלו במקביל להפסקת כהונתו".
- מה אתה אומר על הטענה שהמפגינים ברחובות הם אנרכיסטים? "השתתפתי בהפגנה במוצאי שבת, בפעם הראשונה בחיי. אני לא שמאלן ולא אנרכיסט. לא האמנתי אף פעם שאשתתף בהפגנה. ואני רואה ציבור מעולה, אנשים מודאגים שמתגנב לליבם הייאוש. שמאלן הפך להיות בוגד אם הוא לא מסכים עם השלטון הזה. רוב האנשים שהגיעו לכיכר פשוט דואגים לעתידה של המדינה ולעתיד שלהם. הסתכלתי עליהם, המון צעירים. הם עוררו בי התרגשות עזה".
- טענת שפרשת מטוסי ה-F-35 חמורה מפרשת הצוללות. תסביר. "היא חמורה יותר מכיוון שחיל האוויר חשוב יותר מכל חיל אחר. על פי החוק בארה"ב, הממשל מחויב לשמור על העליונות הצבאית של ישראל. הבעיה היא לא האמירויות אלא מה יקבלו מדינות ערב האחרות. היה ברור שארה"ב לא תמכור למדינות מטוסים כאלה, אבל טראמפ חושב אחרת. ממשל אובמה אמר במפורש שהם לא ימכרו מטוס כמו F-35 למדינה ערבית, אבל בסוף בא ראש הממשלה ומחליט על דעת עצמו, כמו בפרשת הצוללות, לאפשר את מכירת המטוסים.
"כולם אמרו שסיפור המטוס הוא חלק מהעסקה: האמריקנים, האמירויות, ניו-יורק טיימס. ורק נתניהו מכחיש, אבל אני כמובן לא מאמין לו", טען גלעד, "אין דבר כזה בעולם שנתניהו מחליט את הדברים האלה על דעת עצמו. טראמפ פשוט הבין ממנו שזה בסדר. זאת האמת. ראש הממשלה עשה את זה עם הצוללות ועכשיו עם המטוסים".
- רה"מ הכחיש את החשיפה של נחום ברנע והגדיר אותה "פייק ניוז". האמנת לו בזמן אמת? "לא האמנתי לו. לא היה לי את המידע של נחום ברנע, אבל עשיתי ניתוח פשוט והבנתי שיש כבר עסקה. כל מה שהוגדר 'פייק ניוז' התברר כאמיתי".
נתניהו טען שהדיון בעסקה החל רק לפני חודש, עם ביקורו של שר הביטחון בוושינגטון. "האמת היא כזו - שר הביטחון, שמבין את הסכנות, גייס את מערכת הביטחון כדי לקזז את האיום שנשקף מעסקת המטוסים של נתניהו. הוא לא ידע שראש הממשלה הסכים. גנץ ניסה למזער נזקים".
7 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
"גנץ ניסה למזער נזקים". שר הביטחון לפני המראתו לוושינגטון
גנץ טען שהמו"מ לעסקת הנשק הוסתר ממערכת הביטחון והיא לא הייתה שותפה לו. אתה מאמין לו? "אני כבר מעבר למאמין, אני משוכנע. ברגע שראש הממשלה התבטא כמו שהוא התבטא, הבנתי שמדובר במערכת של הטעיה וזריית חול בעיניים. נתניהו היה יכול לבוא לקבינט ולומר שהוא מביא שלום ושהוא מבקש ממערכת הביטחון לבחון את מכירת הנשק, לטוב ולרע, בלי תרגילים. למה הכול בדרכי רמייה? התרבות הזאת של שקר וקבלת החלטות לבד היא מסוכנת וחמורה".
- שר הביטחון גנץ היה צריך להתפטר בעקבות ההסתרה ממערכת הביטחון? "ואם יתפטר, מה ייצא מזה?".

"הממשלה מייאשת את הציבור"

- טענת שהקונגרס לא היה מאשר עסקה כזאת אם נתניהו לא היה מאפשר אותה. "הקונגרס לא היה מאשר עסקה כזו בלי הסכמת נתניהו. ברגע שראש הממשלה אמר שהוא לא מתנגד לעסקה - אז תודה רבה ושלום. זה ממש חסר אחריות".
- ההתנהלות של נתניהו גורמת נזק ביטחוני למדינת ישראל? "חד-משמעית כן. אם הוא היה היום באופוזיציה וראש ממשלה אחר היה עושה את זה, הוא היה קורע אותו לגזרים והופך אותו לאפר ועפר".
- אתה חושב שצריך ללכת לבחירות? "הממשלה לא מתפקדת, היא מייאשת את הציבור, אבל אני לא יודע איזו חלופה תקום. גנץ שבר את החלופה לנתניהו. הוא הצטרף לממשלה על פי הערכת מודיעין שגויה שקיבל. הוא כבר לא יהיה חלופה לנתניהו, ואני ממש עצוב מזה".
גנץ יכול להמשיך להוביל את כחול לבן? "אני כבר לא רואה את כחול לבן קיימים. שמונה או תשעה מנדטים היום בסקרים יכולים להיות גם אפס מנדטים בקלפי. אבל אני רואה גם משהו אופטימי במשבר הנוכחי - הנגיף הזה זוועתי, אבל גם מחולל שינויים היסטוריים ממש כמו המהפכה הצרפתית. יקרו בעולם דברים מעניינים".
- אתה שוקל להצטרף לחיים הפוליטיים? "אין לי תשובה טובה לשאלה המצוינת הזו".
בליכוד הגיבו לדברים ואמרו כי "עמוס גלעד, שרק עתה פרסם ספר ובו כתב ש'אין סיכוי לעשות שלום עם מדינות ערב בלי הפלסטינים', מוכיח שוב שההערכות שלו לגבי ראש הממשלה נתניהו מנותקות מהמציאות ונגועות בדעות קדומות עוינות.
"גלעד מתעלם במכוון מכך שההמלצה על אישור מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות ושימור יתרונה היחסי של מדינת ישראל ניתנה על ידי משלחת מקצועית בלתי תלויה של משרד הביטחון לאחר שבועות ארוכים של משא ומתן עם אנשי הפנטגון שבסופן הובטח יתרונה הצבאי האיכותי של מדינת ישראל לשנים הבאות ואושרה על ידי שר הביטחון וראש ההמשלה.
"השמאל ממשיך לייצר פייק ניוז כי הוא אינו יכול לסבול את העובדה שנוסחת השלום שלהם, 'שלום תמורת שטחים', קורסת. הציבור הישראלי חכם הרבה יותר ויודע את האמת - ראש הממשלה נתניהו שינה את המזרח התיכון והביא לראשונה שלום אמיתי, שלום תמורת שלום".