הפרשנות המשפטית של ד"ר מתן גוטמן
(צילום: חגי דקל)

המפכ"ל רב ניצב קובי שבתאי התייחס היום (שבת) לראשונה לטרגדיה במירון שאירעה שלשום בלילה. במסגרת סיור שערך בירושלים אמר שבתאי כי הוא מביע צער עמוק על אבלן של משפחות ההרוגים, ואיחל רפואה שלמה לפצועים. "לא אשקוט עד שיתבררו כל הנסיבות אשר הובילו לאסון. משטרת ישראל תחת פיקודי תשתף פעולה באופן מלא עם כל גורם בדיקה שיקבע, בשקיפות מלאה".
גם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה פרסם הודעה ארוכה עם צאת השבת, ובה הבהיר כי על אף שהוא אחראי - "אחריות אין משמעה אשמה", כלשונו. "לאחר שנסיים לזהות ולטמון את מתינו, אתייצב גם אתייצב בפני המצלמות", כתב אוחנה. "אתייצב ואקח אחריות. כן, אני אחראי לכל דבר הקשור בגופים שתחת אחריותי. אני אחראי לכל תאונת דרכים. אני אחראי לכל אדם שהותקף והמשטרה לא היתה שם כדי להצילו. אני אחראי לכל שריפה ודליקה, ולכל הנספים משאיפת עשן. אני אחראי לכל מקרה רצח, ומקבל בעיטה בבטן כשאני שומע על כזה. אני אחראי לכל אסיר וסוהר לכל עצור ושוטר, לכל לכוד ולוחם כיבוי והצלה.
1 צפייה בגלריה
צעקות לעבר בנימין נתניהו בהר מירון לאחר האסון
צעקות לעבר בנימין נתניהו בהר מירון לאחר האסון
אוחנה ונתניהו במירון, אתמול
(צילום: משה מזרחי)
"כל שרשרת הפיקוד עשתה את תפקידה. מפקד המחוז, ניצב שמעון לביא, הוא מהקצינים הטובים והאיכותיים ביותר שיש במשטרת ישראל, לוחם אמיץ שמוביל בעוז את כוחותיו למאבק בפשיעה בצפון הארץ, וימשיך לעשות זאת. מדובר בקצין יסודי, חרוץ ואני גאה בו מאוד. כולנו צריכים להיות. הוא פיקד על הכוחות במקום בצורה מופתית, לפני – תוך כדי – ואחרי האסון. פינוי הפצועים נעשה במהירות שיא בזכות התרגולות שביצע, וכל הגורמים מכירים בכך. גם הפצועים.
"המפכ"ל, רב ניצב קובי שבתאי, שאני בודק יום יום שאיננו מתחרט שלקח על עצמו את המשימה הכבדה והמאתגרת הזאת (ולשמחתי, איננו). מרגע שנכנס לתפקידו הוא מקדיש לילות כימים ומיישם תכניות שיצעידו את המשטרה למילוי משימותיה למאבק בפשיעה ובטרור. אני יודע שהוא יצליח כי אני רואה את הדברים שבדרך. והשוטרות והשוטרים – שתפקדו נוכח המראות האיומים והקשים באופן הכי מופתי, מהיר ויעיל, הצילו, חילצו, ובוודאות מנעו אובדן חיים גדול אף יותר. אני מוכן לעמוד בפני כל בדיקה, ולהשיב על כל שאלה. אני רוצה לעשות זאת. אני אחראי – אך אחריות אין פירושה אשמה".
כתב המשטרה אלי סניור על השתלשלות האירועים שהובילו לאסון
(צילום: חגי דקל)

אוחנה ציין כי "ההילולה השנה התקיימה כבכל שנה, מזה מאות בשנים, עוד לפני שקמה מדינת ישראל. בעת האסון – היו על ההר פחות שוהים מאשר בשנים רגילות. הרבה פחות. האסון הזה קרה השנה, אבל יכול היה לקרות בכל שנה אחרת. מחר יצויין יום אבל לאומי. הדגלים יורדו לחצי התורן. נרכין את ראשינו בכאב בפני המשפחות. נחבק אותן. ויחד עם כל הגורמים, במשטרה ומחוצה לה, כי זה הרבה מעבר למשטרה, נעשה הכל כדי שאסון כזה לא יישנה בישראל".

הליך זיהוי גופות ההרוגים באסון יימשך הערב במכון לרפואה משפטית באבו כביר לאחר שנפסק לפני כניסת השבת. 13 מהנספים עדיין לא זוהו. אתמול שוחררו לקבורה 22 גופות מתוך 32 הקורבנות שזוהו אך לא ידוע כמה בדיוק הובאו למנוחות לפני כניסת השבת. הלוויות נוספות צפויות להיערך הערב.
בעקבות האסון מחר יחול יום אבל לאומי בישראל לאחר שהממשלה אישרה אתמול את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. דגלי המדינה יורדו לחצי התורן במבני ציבור, בבסיסי צה"ל ובנציגויות ישראל בחו"ל. בעולם הביעו במהלך סוף השבוע בזה אחר תנחומים. בין היתר, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שיגר איגרת תנחומים לנשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התקשר לנתניהו, הביע תנחומים - והורה לצוותו להציע לישראל את עזרת ארה"ב להתמודדות עם האסון.