לפיד: הצעתי לבנט ממשלה שבה יהיה הראשון ברוטציה

זמן קצר לאחר שנציגי תקווה חדשה החליטו לא להמליץ על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד או על יו"ר ימינה נפתלי בנט בפני הנשיא, קרא לפיד לבנט הערב (ב') להקים יחד איתו "ממשלת הסכמה לאומית", וציין כי בנט קיבל הצעה ממנו להיות ראשון ברוטציה בממשלה שכזו. הצעתו של לפיד לבנט נחשפה ב"ידיעות אחרונות" בשבוע שעבר.
יו"ר יש עתיד הבהיר בהצהרתו כי הממשלה תורכב מגורמים מימין, משמאל וממרכז: "אנחנו יודעים לגשר על הפערים, אנחנו לא שונאים אחד את השני ואנו נחושים להביא את השינוי שהבטחנו לאזרחי ישראל".
3 צפייה בגלריה
  יאיר לפיד, נפתלי בנט
  יאיר לפיד, נפתלי בנט
לא מסכימים על הכל, בינתיים. לפיד ובנט
(צילום: קובי קואנקס)
לדברי לפיד, על הגורמים במערכת הפוליטית "למנוע ממשלה של נאשם בפלילים שנשען על גזענים מטורפים". ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את מרב הממליצים היום בבית הנשיא - 52 נציגים, ממפלגות הגוש שלו. לפיד קיבל 45 ממליצים, ואילו על בנט המליצה רק מפלגתו שלו, ימינה - 7 ממליצים.
רק שינוי מאוחר בהמלצת תקווה חדשה - שהבהירה כי תעשה זאת אם לפיד ובנט יגיעו להסכמות - לצד שינוי בהמלצת תע"ל של אחמד טיבי המהווה חלק מהרשימה המשותפת, יובילו לכך שלפיד יזכה בסופו של דבר ברוב הממליצים.
3 צפייה בגלריה
 החשיפה ב"ידיעות אחרונות" מהשבוע שעבר
 החשיפה ב"ידיעות אחרונות" מהשבוע שעבר
החשיפה ב"ידיעות אחרונות" מהשבוע שעבר
לפיד ציין בהצהרתו הראשונה מאז הבחירות: "זה משחק ארוך, ינצח מי שיהיה נחוש מספיק, סבלני מספיק, ממוקד מטרה. אנחנו לא מוותרים, אנחנו לא נוותר לעולם. מעולם לא נוהלה מלחמה פוליטית צודקת יותר וזה יגמר רק כשננצח".
בין בנט ולפיד ישנן מחלוקות רבות בדרך לממשלה משותפת, אם תקום כזו. נציגי יש עתיד וימינה מנהלים בימים האחרונים שיחות אינטנסיביות שעלו שלב, בעיקר בשל הקרבה למועד ההמלצות במשכן הנשיא. על גיבוש המתווים האפשריים עובדים נציגי הצדדים של השניים וסלע המחלוקת נוגע בעיקר לעובדה שבנט - יחד עם יו"ר תקווה חדשה - גדעון סער, הם מרכיב ימני קטן יחסית בקואליציה המדוברת.
בשל כך דורש בנט יחסים שווים ופריטטיות באופן קבלת ההחלטות ובצורה שדרכה ניתן יהיה גם למשול. נכון לרגע זה, לא כל שחקני גוש מתנגדי נתניהו מסכימים לפריטטיות ואומרים כי די בכך שהגוש עשה ויתור גדול עבור בנט בראשות הממשלה.
איילת שקד לריבלין: "ממליצים על בנט"
(צילום: לע"מ)

3 צפייה בגלריה
נציגי תקווה חדשה בסבב ההמלצות אצל הנשיא
נציגי תקווה חדשה בסבב ההמלצות אצל הנשיא
נציגי תקווה חדשה לא המליצו על לפיד או בנט, וקראו לשניים להגיע להסכמות
(צילום: יונתן זינדל)
כצפוי: יש עתיד ממליצה על לפיד
(צילום: לע"מ)

לכן, עד לרגע זה אין הסכמות על איך תיראה ממשלה כזאת וממילא לא ברור מי יקבל את המנדט מהנשיא. במסגרת ההצעות שעלו, דובר על ממשלה שתשמר את הסטטוס קוו ולא תעסוק כלל בנושאי דת ומדינה ונושאים רגישים אחרים, ובהם ריבונות.
בין היתר, הוצע לטפל רק במשבר הקורונה ובנושאים כלכליים, כך שלא ייווצרו עימותים הנוגעים לאידאולוגיה, לפחות בפרק הזמן הראשון שייקבע מראש.
בין הצדדים כאמור עדיין אין הסכמות והם צפויים להמשיך ולהידבר. בהמשך גם צפויה פגישה נוספת בין בנט ולפיד, ששוחחו במשך שעתיים וחצי במוצאי שבת.