הרשות הפלסטינית משיבה את התיאום הביטחוני והאזרחי עם ישראל, אחרי הקפאה שנמשכה מחודש מאי. השר לעניינים אזרחיים ברשות, חוסיין א-שייח, הודיע הערב (שלישי) כי "על רקע המגעים שערך הנשיא אבו מאזן בעניין מחויבות ישראל להסכמים החתומים עמנו, ובהסתמך על המסרים הרשמיים הכתובים שקיבלנו שמוכיחים את מחויבות ישראל לכך, יחודשו היחסים עם ישראל כפי שהיו".
5 צפייה בגלריה
אבו מאזן
אבו מאזן
ההודעה תוביל לפיצוץ השיחות בין פת"ח לחמאס? אבו מאזן
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
ארכיון 2010 ג'ו ביידן אז סגן נשיא ארה"ב עם אבו מאזן ב רמאללה
ארכיון 2010 ג'ו ביידן אז סגן נשיא ארה"ב עם אבו מאזן ב רמאללה
חיכה לידיעה הוודאית שהממשל בארה"ב יתחלף. אבו מאזן עם ביידן
(צילום: AP)
בשבועות האחרונים התחדשו המגעים בין ישראל לפלסטינים בנוגע לחידוש היחסים, שהוקפאו כאמור בחודש מאי בעקבות "עסקת המאה" והצהרות ראש הממשלה בנימין נתניהו על סיפוח שטחים ביהודה ושומרון. את המגעים הוביל בצד הישראלי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, ובצד הפלסטיני פעלו חוסיין א-שייח ובכירים נוספים. שר הביטחון, בני גנץ, שוחח עם נציגי האיחוד האירופי כדי שיפעלו להחזרת התיאום כאינטרס הדדי.
בימים האחרונים התקבל בישראל מכתב מהפלסטינים בנוגע למחויבותם המחודשת להסכמים שנחתמו, והאלוף אבו רוקון ימשיך להוביל את המגעים עד להשגת נייר הסכמות רשמי שיסדיר מחדש את היחסים בין הצדדים. לפי הנראה, גם בישראל וגם ברשות הפלסטינית יש כוונה להשיב את היחסים למה שהיו טרם ההחלטה על ניתוקם בחודש מאי. כבר בימים הקרובים יחודשו השיחות השוטפות בין קציני החטיבות המרחביות באגודת יו"ש לעמיתיהם הפלסטינים.
5 צפייה בגלריה
יחיא סנוואר
יחיא סנוואר
מנהיג חמאס סנוואר. הרשות צפויה לשוב למעצרי פעילי הארגון בגדה
(צילום: AP)
5 צפייה בגלריה
בני גנץ בעיריית ירושלים
בני גנץ בעיריית ירושלים
"העביר לפלסטינים מסרים גלויים בפגישה עם שגרירי האיחוד האירופי". גנץ
(צילום: אלי מנדלבאום)
במערכת הביטחון הופתעו לטובה מהתשובה החיובית שהתקבלה מהרשות הפלסטינית להפצרות הישראליות להשיב את התיאום, ומייחסים את השינוי לגל השני של הקורונה - שהכה בשני צדי הקו הירוק - ובבחירתו של ג'ו ביידן לנשיאות ארה"ב. בעיניים ישראליות, השבת התיאום עשויה להפחית משמעותית את הסיכוי שהתחזק בשבועות האחרונים לפיוס הפנים-פלסטיני בין פת"ח לחמאס. עם החזרת התיאום, צפויים מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לשוב ולעצור פעילי חמאס בגדה.
למעשה, שיחות הפיוס בין חמאס לפת"ח מתקיימות בימים אלה בין בכירי הארגונים בקהיר - ולא מן הנמנע שההחלטה להוציא את ההודעה על חידוש התיאום הביטחוני, דווקא בתזמון הזה, נועדה לגרום לחמאס לפוצץ את השיחות.
בהודעה מטעמו, גינה חמאס את חידוש התיאום: "אנו מגנים בחריפות את החלטת הרשות הפלסטינית לחדש את היחסים עם הכיבוש הציוני הפושע. היא משליכה בצעד זה את כל הערכים והעקרונות הלאומיים, וגם את תוצאות הפגישה ההיסטורית של מזכ"לי הארגונים הפלסטיניים".
בארגון הוסיפו: "אנו דורשים מהרשות הפלסטינית לחזור בה מההחלטה הזאת ולהניח לציפייה מביידן או מדומיו. הדבר היחיד שישחרר את האדמה, יגן על הזכויות ויגרש את הכיבוש הוא אחדות לאומית אמיתית".
בכירים בישראל אומרים כי גנץ פועל כבר שבועות ארוכים כדי לחדש את התיאום הביטחוני עם הרשות. לדבריהם, "זה מה שאנחנו מבשלים איתם כבר כמה שבועות. שר הביטחון העביר לפלסטינים מסרים גלויים בפגישה עם שגרירי מדינות האיחוד האירופי, שלפיהם אנחנו רוצים בחידוש התיאום הביטחוני. היו מגעים שקטים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים מול המקבילים הפלסטינים, ואנחנו מברכים על הצעד הזה. ניפגש איתם בהקדם".
5 צפייה בגלריה
מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון, וראש המנהל האזרחי, תת-אלוף בן חור אחוות, קיימו היום  את המפגש המסורתי עם ראשי הכנסיות ומנהיגי העדה הנוצרית ברחבי ירושלים לקראת חגי המולד
מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון, וראש המנהל האזרחי, תת-אלוף בן חור אחוות, קיימו היום  את המפגש המסורתי עם ראשי הכנסיות ומנהיגי העדה הנוצרית ברחבי ירושלים לקראת חגי המולד
ההסכמים - לאחר מגעים שנמשכו שבועות. אבו רוקון
אבו מאזן, נזכיר, הכריז על הקפאת ההסכמים עם ישראל לאחר שזו הסכימה ל"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ, שאותו החרימו הפלסטינים, ובעקבות ההכרזות הישראליות בדבר הכוונה לספח באופן חד-צדדי שטחים ביהודה ושומרון. את ההחלטה קיבל אבו מאזן בגיבוי של ההנהגה הפלסטינית - ובין היתר גם ממזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת, שמת מסיבוכים של מחלת הקורונה בשבוע שעבר.
מאז שנותקו היחסים סירבה הרשות הפלסטינית לקבל את כספי המסים שישראל גובה עבורה, והפסיקה את התיאום האזרחי והביטחוני מולה. כתוצאה מכך, נכנסה הרשות הפלסטינית לגירעון כספי עמוק, וקיצצה במחצית את משכורתם של עשרות אלפי פקידי הממשל הפלסטיני. כמו כן, הרשות נאלצה להתמודד לבדה עם משבר הקורונה, וללא כל סיוע ישראלי.
בשבועות האחרונים החלו להישמע רמיזות מרמאללה שלפיהן אם הדמוקרטים ינצחו בבחירות בארצות הברית, הרשות הפלסטינית תשיב את יחסיה עם ישראל לרמה שהיו בעבר. קולות אלו התחזקו אחרי ניצחונו של ג'ו ביידן.
בחודשים האחרונים נשמעה ברשות הפלסטינית ביקורת פנימית נגד מדיניותה של רמאללה ושל אבו מאזן בכל הקשור ליחסים עם ישראל. עם זאת, יש לומר כי אבו מאזן הוכיח נחישות בהחלטתו עד לסיומו של ממשל טראמפ, והמשיך במדיניות של הקפאת היחסים עד לידיעה הוודאית שהממשל בארה"ב יתחלף.