יותר משבעה חודשים חלפו מאז נחתם ההסכם הקואליציוני בין בנימין נתניהו לבני גנץ – שהפכו באותו מעמד לראש הממשלה וראש הממשלה החליפי. אחרי שנה של טלטלה פוליטית ושלוש מערכות בחירות – הם איחדו כוחות והבטיחו ממשלת אחדות לטובת מלחמה בקורונה. מאז הקורונה לא מוגרה, וגם אחדות לא הושגה. רגע אחרי שהכריז על הקמת ועדת בדיקה בפרשת הצוללות – אולי הנושא הנפיץ ביותר ביחסיו עם נתניהו – גנץ מדבר. בריאיון ל"ידיעות אחרונות" הבוקר (יום ב') הוא מתייחס לראשונה להחלטתו, ומדבר גם על המשבר בצמרת מפלגתו ועל ההתחממות בדרום.
2 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
"או תקציב - או בחירות". גנץ
(צילום: אבי מועלם)
- החלטת על הקמת ועדת בדיקה לפרשת הצוללות. קשה לנתק את ההחלטה הזאת מהמניע הפוליטי שלה. "אני שוקל את ההחלטה כבר חודש וחצי-חודשיים. הייתה על זה עבודת מטה, ובחנתי כל מיני חלופות, וגם החלטתי שתהיה ועדה מאוזנת וטובה. אין ספק שבסופו של דבר ניתן למצוא לזה הקשר פוליטי, אבל יותר מההקשר הפוליטי זהו נושא חמור מאוד שראוי שייבדק. שוחחתי על זה קודם עם ראש הממשלה ואמרתי לו שאני לא רודף את הראש שלו אלא רודף את העניין. ואני אשמח שעבודת הוועדה תיעשה בצורה טובה, מאוזנת, לא מתלהמת".
- אמרת באולפן ynet לפני כמה שבועות: "מכיוון שאפילו היועץ המשפטי לממשלה לא מצא לנכון לפתוח בחקירה, אני מסתפק בזה". אז מה קרה? "לכן הוועדה בכתב המינוי שלה צריכה לעשות את עבודתה במישור הענייני מבלי לפגוע בתהליכים הפליליים הקיימים. אבל מאז קראתי חומרים, ראיתי דברים וחשבתי שצריך לבדוק את העניין הזה. אתם תראו שזו תהיה ועדה מקצועית, עניינית וטובה, ואני בטוח שהיא תבדוק את מה שנכון לבדוק. אני סומך על ההחלטות של היועץ המשפטי לממשלה, אבל אני עושה את הבדיקות שלי בתוך משרד הביטחון".
2 צפייה בגלריה
"ראיתי דברים וחשבתי שצריך לבדוק. לא הולך על ראשו של רה"מ". נתניהו בצוללת, 2016
"ראיתי דברים וחשבתי שצריך לבדוק. לא הולך על ראשו של רה"מ". נתניהו בצוללת, 2016
"ראיתי דברים וחשבתי שצריך לבדוק. לא הולך על ראשו של רה"מ". נתניהו בצוללת, 2016
(צילום: רויטרס)
- בליכוד טוענים שאתה פועל ממניעים פוליטיים וגורר את ישראל לבחירות. "הם הרי יגידו על כל דבר שזה עניין פוליטי. תגיד, למה אין תקציב - כי לא צריך או כי זה פוליטי? למה אין מינויים - כי לא צריך או כי זה פוליטי? למה אין עבודת ממשלה מסודרת - כי לא צריך או כי זה פוליטי? המדינה צריכה אחת משתי אפשרויות: או תקציב וממשלה מתפקדת או ללכת לבחירות. הנה אני אומר לך בקולי: אני חושב שישראל צריכה תקציב וממשלה מתפקדת. אני מציע לך לעקוב אחריי בשבועיים הקרובים, ואל תלך לישון בלילה לפני שאתה בודק מה בני גנץ עשה. אני אמשיך עם כל הכלים שעומדים לרשותי כדי להשיג תקציב וממשלה מתפקדת או שאנחנו הולכים לבחירות".
- זה אומר שתתמוך בפיזור הכנסת ובהקדמת הבחירות עוד לפני 23 בדצמבר? "במצב שבו אנחנו נמצאים, כשבקושי יש ישיבת ממשלה ומכניסים לסדר היום נושאים בגודל של בול – אז איזו מדינה זאת? איזו ממשלה זאת? אני לא מוכן לשאת באחריות של ממשלה לא מתפקדת. המדינה עובדת היום על אש קטנה כי נתניהו עסוק בנושאים אחרים. נתניהו חושב קודם על המשפט. יאללה פאודה".
פרשנות: המתיחות בצמרת כחול לבן
(צילום: אבי חי)

- האם אתה מבין את הפגיעה והאכזבה מצד ניסנקורן בעקבות דיל המינויים שעשית? "אנחנו הבאנו סדרה של מינויים לממשלה ואנחנו לא מתעסקים עם מינוי כזה או מינוי אחר. אני מקווה שבשבועות הקרובים נביא עוד ועוד מינויים. ניסנקורן יודע שכל מה שהוא עושה, הוא עושה מטעמי וכל מה שהוא עושה הוא מקבל ממני גיבוי. הוא ימשיך לקבל את הגיבוי, הוא שותף נאמן ואני חושב שחייבים למנות מנכ"ל למשרד המשפטים".
- מה אתה חושב על המצב בדרום ועל ההחטאות של מערכת כיפת ברזל? "היו שני אירועים בשבועיים האחרונים של ירי אבל הם לא היו אירועים של חמאס, מה שמראה שחמאס מורתע ברמה גבוהה. אנחנו מגיבים על כל אירוע למרות שהייתה פעם אחת החלטה לדחות את התגובה משיקולים שלי. כיפת ברזל היא מערכת ההגנה הטובה בעולם. יש לכל מערכת אתגרים, אבל זו מערכת עם אחוזי יירוט מאוד-מאוד גבוהים".
הריאיון המלא עם שר הביטחון בני גנץ - היום ב"ידיעות אחרונות"