בנט לפני הפגישה עם נתניהו, שלשום
(צילום: אלי מנדלבאום)

ממשלת ימין עם נתניהו או ממשלה עם לפיד וגוש המרכז-שמאל: בכל אחד משני התרחישים הפוליטיים המובילים צפויה ממשלת החילופים להישאר איתנו, ואיתה הרוטציה בראשות הממשלה.
הסיבה: בפגישות הפוליטיות שעורך יו"ר ימינה נפתלי בנט עם שני הצדדים הוא מבהיר להם כי הוא דורש רוטציה מכל מועמד שאיתו ירכיב ממשלה. זאת, לצד אמירותיו פעם אחר פעם כי אין בכוונתו לאפשר מערכת בחירות חמישית.
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט לפני הפגישה עם נתניהו במעון ראש הממשלה
נפתלי בנט לפני הפגישה עם נתניהו במעון ראש הממשלה
בנט שלשום, לפני הגעתו למעון ראש הממשלה
(צילום: יואב דודקביץ)
2 צפייה בגלריה
השבעת הכנסת ה- 24
השבעת הכנסת ה- 24
נתניהו ביום השבעת הכנסת. יסכים לרוטציה?
(צילום: אלכס קולומויסקי)
דברים ברוח זו אמר בנט לבנימין נתניהו בשתי הפגישות האחרונות שקיימו, האחרונה שבהן שלשום במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. בנט הבהיר לנתניהו כי ממשלת ימין עדיפה מבחינתו על פני כל ממשלה אחרת והוא אף יסייע ככל שיידרש על מנת להקימה. אלא שאם נתניהו ייכשל בהרכבת ממשלה - בנט ינסה לעשות זאת עם הצד השני.
בכל קונסטלציה שבה יצליח נתניהו לכופף את יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', כך שיאפשר ממשלה בשיתוף או בתמיכת רע"מ של מנסור עבאס - נמצאת על השולחן רוטציה בין נתניהו לבנט. זאת, אף שבמהלך קמפיין הבחירות חזר נתניהו שוב ושוב על המסר לפיו לא תהיה רוטציה בממשלתו הבאה וכי בנט יכול לשכוח מכוונתו להיות ראש ממשלה.
בסביבת ראש הממשלה מסרבים כרגע לדבר על בנט, ועל תרחישי רוטציה שבהן יו"ר ימינה יהיה ראש ממשלה ראשון, תרחיש שבמסגרתו ניתן אולי לצרף לקואליציה גם אנשי ימין דוגמת מפלגת תקווה חדשה של גדעון סער. במקרה שהצדדים יגיעו להסכם לפיו בנט שני ברוטציה, יבקש יו"ר ימינה לבצר את ההסכם ולסגור את הפרצות שהתגלו בהסכם הרוטציה שעליו חתם בני גנץ עם נתניהו.
לפיד: "הצעתי לבנט להיות ראשון ברוטציה בממשלת הסכמה לאומית"

בימים הקרובים מתכננים בליכוד בליץ שכולל הפעלת לחץ כבד על סמוטריץ', על מנת שזה יסכים להקמת הממשלה אליה חותר נתניהו. הלחץ הכבד יופעל באמצעות פעילי ימין, רשתות חברתיות, הפגנות ורבנים.
ביום שני, רגע אחרי שסער ואנשיו החליטו לא להמליץ על איש, קרא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לבנט להקים יחד איתו "ממשלת הסכמה לאומית", וציין כי בנט קיבל הצעה ממנו להיות ראשון ברוטציה בממשלה שכזו. הצעתו של לפיד לבנט נחשפה ב"ידיעות אחרונות" בשבוע שעבר.
יממה לאחר מכן, ואחרי שנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הטיל את המנדט להרכבת ממשלה על נתניהו, אמר בנט: "אני לא מכיר הרבה פוליטיקאים שעמדו מול האפשרות הריאלית והמיידית של להיות ראש ממשלה ולא זינקו עליה. לי מעולם לא הייתה דילמה, אני לעולם לא אוותר על ערכיי למען שום תפקיד בעולם".
יו"ר ימינה בירך את נתניהו על קבלת המנדט להרכבת הממשלה, והתחייב: "בכל ממשלה שתקום, בלי קשר מי מרכיב אותה, אנחנו נוודא שהיא תייצג את כל האזרחים. ובאותה נשימה, אנחנו נעשה הכול ונהפוך כל אבן על מנת למנוע בחירות חמישיות".