הטלוויזיה האיראנית: תיעוד מהתקיפה הישראלית בסוריה

גורם מודיעין אמריקני בכיר אמר לסוכנות הידיעות AP כי ישראל תקפה הלילה (ד') מטרות איראניות בסוריה בסיוע מידע מודיעיני שהועבר לה מארה"ב. לדברי הגורם, התקיפות כוונו נגד מחסנים ששימשו לאחסון נשק איראני. עוד נטען כי המחסנים שימשו צינור להעברת רכיבים ה"תומכים" בתוכנית הגרעין של איראן.
תמונות מהתקיפה הישראלית בסוריהתמונות מהתקיפה הישראלית בסוריה
בסיוע מודיעין אמריקני. הרס בסוריה לאחר התקיפה המיוחסת לישראל
הגורם טען גם כי מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שוחח על התקיפה המתוכננת עם ראש המוסד יוסי כהן שלשום, בפגישה פומבית במסעדת "קפה מילאנו" הפופולרית בוושינגטון. כהן הגיע לביקור העבודה בוושינגטון קצת יותר משבוע לפני סיום כהונת דונלד טראמפ. המטרה הרשמית לביקורו היא פרידה מהממשל היוצא והכנת הרקע למגעי העתיד עם הצוותים החדשים. 
לפי סוכנות הידיעות הממלכתית הסורית סאנא, צה"ל תקף מהאוויר מטרות בדיר א-זור שבצפון-מזרח סוריה ובאל-בוכמאל שבמזרח המדינה, לאורך הגבול עם עיראק. ערוץ הטלוויזיה האיראני בערבית, אל-עאלם, דיווח שישנם הרוגים ופצועים בתקיפה. גורם צבאי עלום שם צוטט באומרו כי ההגנה האווירית הסורית הגיבה לתקיפה בשעה 01:10.
בסאנא לא ציינו אם היו נפגעים או נזק בתקיפה. בערוץ האיראני דווח כי אמבולנסים הגיעו למקום וישנם נפגעים, אך לא ברור כמה. מרכז המעקב, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, טען כי בעקבות התקיפה נשמעו פיצוצים עזים בכמה אתרים ומחסנים של המיליציות הפרו-איראניות. במרכז המעקב טענו גם כי הותקפו 18 יעדים שונים, וכי נהרגו 57 בני אדם - מקרב כוחות המשטר הסורי, חיזבאללה והמיליציות השיעיות הכפופות לאיראן.
תיעוד רגעי הפיצוץ מהתקיפה הישראלית בסוריהתיעוד רגעי הפיצוץ מהתקיפה הישראלית בסוריה
הטלוויזיה האיראנית: תיעוד רגעי הפיצוץ מהתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה
שר החוץ הלבנוני, שרבל והבה, התייחס לאחר התקיפה למתיחות באזור. "אין בידינו מידע קונקרטי על כוונה לתקוף את לבנון, אבל המהלכים שישראל מבצעת מסבים לנו חשש מסוים", אמר והבה.
במקביל, רשת "אל-ערביה" פרסמה הבוקר ריאיון עם גורם צבאי ישראלי לכאורה, שדיבר בעילום שם. הגורם צוטט אומר כי "כוחות צה"ל נמצאים בכוננות לקראת כל פעולה של חיזבאללה בגבול לבנון". הגורם אמר עוד כי חיזבאללה עדיין מנסה להרוג חייל ישראלי כנקמה על מותו של הבכיר בארגון בסוריה בספטמבר האחרון.
לפי "אל-ערביה", על התקיפות בסוריה אמר הגורם כי "ישראל תמשיך להגביר את קצב התקיפות. כיום הוא עומד על שלוש תקיפות בעשרה ימים". הגורם אמר שיעד התקיפות הוא טילים לא-מדויקים של איראן וסוריה ומערכות מכ"ם, "במטרה למנוע מכה מקדימה מצד סוריה בעימות עתידי". לדבריו, ישראל מעוניינת לשמר את הטילים המדויקים על מנת שתוכל ליירט אותם בעתיד.
הבכיר הישראלי, לכאורה, אמר עוד כי באזור אל-קאים בעיראק וכן בתימן "יש טילים ארוכי-טווח שיכולים להגיע לאילת. לאור זאת, נפרסו סוללות פטריוט באזור זה לאחרונה". לדבריו, "באיראן יש חולשה טקטית יחסית" בעקבות חיסול מפקד כוח "קודס" קאסם סולימאני לפני שנה. הוא הוסיף כי "יש שיחות ברמה יומית בין צה"ל לבין הפנטגון. למרות הרושם שטראמפ לא יעשה מהלך בשנייה האחרונה, חישובים לא נכונים משני הצדדים יכולים הצית עימות".
תמונות מהתקיפה הישראלית בסוריהתמונות מהתקיפה הישראלית בסוריה
הרס בסוריה לאחר התקיפה המיוחסת לישראל
תמונות מהתקיפה הישראלית בסוריהתמונות מהתקיפה הישראלית בסוריה
תמונות מהתקיפה הישראלית בסוריהתמונות מהתקיפה הישראלית בסוריה
אזור אל-בוכמאל שבגבול בין עיראק לסוריה נחשב למסדרון הלוגיסטי היבשתי שדרכו מעבירה איראן נשק לסוריה וללבנון. גם בדיר א-זור נמצאים אנשי המיליציות הפרו-איראניות, ובעבר כבר הותקפו "מפעלים ביטחוניים" ואתרים שמשמשים לפי הדיווחים את איראן.
זו התקיפה הרביעית בסוריה המיוחסת לישראל בשלושת השבועות האחרונים. לפני שבוע דיווחה סאנא על תקיפה ישראלית באזור דמשק. לפי אותו דיווח, הדי פיצוצים נשמעו בדרום הבירה בעקבות התקיפה. בדיווחים לא רשמיים נטען כי בתקיפה נהרגו שלושה בני אדם ועוד 11 נפצעו. באותו לילה אירעו תקיפות גם נגד יעדים בגולן הסורי, ובעיקר באזור קונייטרה. מדובר בתקיפה חריגה, גם עקב הפריסה הגאוגרפית של המטרות - בחזית ובעומק הסורי.
גם לפני שבועיים דיווחה סאנא על תקיפה ישראלית באזור דמשק - וציינה כי "מערכות ההגנה האווירית סיכלו את התקיפה הישראלית". כתוצאה מהתקיפה, כך דווח, נהרג אדם אחד ונפצעו שלושה חיילים.
שבוע קודם לכן ייחסה סוריה לישראל תקיפה באזור מסיאף שבצפון-מערב המדינה. מרכז המעקב הסורי דיווח אז על שישה הרוגים בתקיפה שכוונה נגד מחסנים ואתרים לייצור טילים קצרי טווח, השייכים למיליציות פרו-איראניות באזור. לפי סוכנות הידיעות הממלכתית הסורית, התקיפה בוצעה משטח לבנון באמצעות כמה טילים.