המחאה בחדרה
(צילום: שמיר אלבז)

החשד לאונס קבוצתי של נערה בת 16 על-ידי עשרות גברים במלון "הים האדום" ממשיך לעורר זעזוע וזעם: גם היום (ו') נרשמו הפגנות בחדרה - שם מתגורר אחד החשודים - ובאשדוד. בינתיים, בעקבות השיח האלים ברשתות החברתיות שהתעורר בעקבות פרסום דבר הפרשה - תערוך המשטרה סיורים סביב בית הנערה.
כך למשל, באשדוד הוצג מול בניין העירייה מיצג מחאה בן 30 דקות, שבו השתתפו תושבים וסגנית ראש העיר, שרון מרק. המיצג כלל 30 מתושבי העיר - כמספר החשודים - שהחזיקו סרטים שחורים בצורת קורי עכביש, ובמרכזו רקדנית המנסה לצאת מהסבך.
"ואנחנו מייצגים כאן את כל תושבי העיר, חברי המועצה והנהלת העיר שמוחים נגד האלימות בחברה הישראלית", אמרה מרק. "לא ייתכן היום שנשים ירגישו לא בטוחות במרחב הציבורי או אפילו בבית שלהן. יש להוקיע את ההתנהגות הזו. הכול מתחיל בחינוך".
המיצג באשדוד
(צילום: נעם מרק)

גיא סער, פעיל חברתי מאשדוד, הוסיף: "לא ייתכן שהיום אני, כאבא, מפחד לשלוח את ילדיי לחופשה בישראל. ילדה בת 16 שנופשת באילת לא אמורה לספוג אלימות מינית קשה ובעל כורחה. מדובר במקרה קיצון שמזעזע את כל מי שהערכים במדינה חשובים לו. חייבים לשים סוף למקרים כאלו ולהילחם במי שבוחרים לפעול באלימות נגד נשים ובכלל ע"י ענישה תקיפה ואגרסיבית, ואף מאסר של 20-25 שנים. אסור לנו להקל ראש במקרים כאלה וחייבים לשים לדבר הזה סוף".
מחאה עקב אונס הקטינה בת ה16 באילתמחאה עקב אונס הקטינה בת ה16 באילת
מחאה עקב אונס הקטינה בת ה16 באילת
(צילום: גיל נחושתן)

מחאה עקב אונס הקטינה בת ה16 באילתמחאה עקב אונס הקטינה בת ה16 באילת
מפגינים בחדרה
(צילום: גיל נחושתן)
במקביל, ב-12:00, התכנסו עשרות מפגינים, חניכי תנועות הנוער הצופים ומכבי צעיר, נציגות ויצ"ו ותושבים נוספים בחדרה להפגנת תמיכה בנערה. צביקה גנדלמן, ראש העיר, אמר: "אנחנו פה כי המעשה מזעזע. אנחנו לא מוכנים להסכים איתו.
"נעשה הכול על-מנת לעקור כל עשב שוטה ברמת העירונית וברמה הארצית. אנחנו לא מוכנים לחיות בחברה כזאת".
מיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילתמיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילת
משתתפי המיצג באשדוד
(צילום: טל אקוקה)
מיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילתמיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילת
(צילום: טל אקוקה)
גנדלמן הוסיף: "הנחיתי את מערכת החינוך שבתחילת שנת הלימודים בשכבות הרלוונטיות הבוגרות יעסקו נקודתית באירוע הזה, ובהרחבה ביחסים של בינו לבינה וכל מה שמשתמע מכך. אנחנו בחדרה חברה מגובשת, בעלת ערכים, והדברים האלה התקבלו בצורה קשה מאוד על ידי תושבי העיר. דווקא חברה חזקה תדע להתמודד עם האירוע המחפיר הזה ואני תקווה שלא נתבשר על כך שעוד בני העיר חשודים במעורבות במעשה הזה".
שרה ריינר, יו"ר ויצו חדרה, הוסיפה: "באנו למחות נגד העוולה שנעשתה באילת ונגד כל סוגי האלימות. בלילה נרצחה אישה על-ידי בעלה וכמעט כל חודש נרצחות שתי נשים. זה נורא. חילול גופה של הנערה הזו לא מפתיע לאחר שהנערים מקפריסין התקבלו בנמל התעופה כגיבורים. הגיע הזמן שהעונשים יוחמרו כלפי אנסים ורוצחים". בין המפגינים בחדרה נכחה גם שרונה בן אור, שהייתה זוגתו של שמעון קופר מקיבוץ אייל, שרצח שתיים מנשותיו.
מיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילתמיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילת
מיצג המחאה באשדוד
(צילום: טל אקוקה)
מיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילתמיצג מחאה באשדוד עקב אונס הנערה באילת
מפגינות באשדוד
(צילום: טל אקוקה)

קמפיין גיוס המונים למען הנערה

אתמול יזמה ענת לב אדלר, עיתונאית "ידיעות אחרונות" ופעילת זכויות נשים, קמפיין גיוס המונים בפלטפורמת "ג׳אמפסטרטר" לטובת הנערה, במטרה לאסוף עבורה 180 אלף שקלים כדי שתוכל להתמודד בזירה המשפטית והנפשית. היום, פחות מ-24 שעות מפתיחתו של הקמפיין, הוא הגיע ליעד המינימלי בהצלחה, לאחר שהציבור התגייס באופן מיידי, והתרומות ממשיכות לזרום.
"הנערה שנפלה קורבן לאונס הקבוצתי על-ידי 30 גברים במלון באילת, היא הקורבן. לא רק בחוויה הנוראה שעברה, כי אם גם בשפה המשפטית", אומרת לב אדלר, שמובילה את הקמפיין לצד גוף מסייע הפועל בצמוד למשפחה על מנת לכבד את פרטיותה.
"המשמעות היא שתיאלץ להיחקר שוב ושוב על המעשים, ושהיא עתידה לעמוד מול סוללה של 30 עורכי דין שלא יחוסו עליה, ולא יבחלו באמצעים כדי להוכיח שהדברים נעשו בהסכמה ושהיא משקרת, כל זאת על מנת שלקוחותיהם, האנסים, לכאורה, יצאו בזול מההליך המשפטי הניצב בפניהם".
"הציבור הישראלי מביע שאט-נפש וזעזוע בעקבות האירוע הקשה הזה, וההירתמות המהירה בקמפיין הגיוס למען הנערה, כמו גם ההפגנות אמש בכל רחבי הארץ זו ההוכחה".
ביום ראשון הקרוב צפויה שביתת נשים המונית ברחבי הארץ. "נעצור את העולם מלכת, עד שמישהו ישמע. עד שנשים שנרצחות ונאנסות יהיה נושא שמבעיר את המדינה", נמסר ממארגני המחאה.