הנשיא המפסיד צייץ מחדש, הנשיא הנבחר עדיין שותק: באיראן מייחסים את חיסול "אבי הפצצה" לישראל, בארצות הברית אנשיו של ג'ו ביידן מקפידים לא להתייחס לדרמה שמאיימת לטלטל את המזרח התיכון.
בכתבה מקיפה ב"ניו יורק טיימס" צוין כי "ייתכן שהישראלים מהמרים כי ייצאו כמנצחים בכל מקרה", בלי קשר לנתיב שבו תבחר איראן. אם טהרן תבחר לא לבצע פעולה משמעותית בתגובה להתנקשות במדען הגרעין מוחסן פחריזאדה, אז המהלך הדרמטי - חיסולו של ראש תוכנית הגרעין האיראנית - ודאי השתלם. אם האיראנים ינקמו, הדבר יעניק לדונלד טראמפ - שצייץ מחדש דיווח על החיסול - אמתלה לתקיפה לפני עזיבתו בינואר את הבית הלבן.
הפגנה בטהרן לאחר חיסול פחריזאדה
(צילום: רויטרס)

מדען הגרעין האיראני איראן שחוסל מוחסן פחריזאדה הפגנה טהרןמדען הגרעין האיראני איראן שחוסל מוחסן פחריזאדה הפגנה טהרן
האיראנים לא רצו לתת לטראמפ תירוץ לתקוף. מחאה בטהרן בעקבות החיסול
(צילום: רויטרס)
מדען הגרעין האיראני איראן שחוסל מוחסן פחריזאדה הפגנה טהרןמדען הגרעין האיראני איראן שחוסל מוחסן פחריזאדה הפגנה טהרן
טראמפ מצייץ, ביידן שותק. שורפים תמונות של הנשיא היוצא והנכנס בטהרן
(צילום: רויטרס)
זירת החיסול בטהרןזירת החיסול בטהרן
"אנשי טראמפ מנסים לנצל את הזמן שנותר". מוחסן פחריזאדה שחוסל
(צילום: AFP, HO / KHAMENEI.IR)
לצוות מדיניות החוץ של טראמפ אין בעיה עם שתי האופציות. "נראה שהמטרה של ממשל טראמפ ברורה", אמר רוברט מאלי, אחד הנושאים ונותנים בהסכם הגרעין שנחתם עם איראן ב-2015. "הם מנסים לנצל את הזמן שנותר לפני עזיבת טראמפ כדי לחזק את המורשת שלו ולהקשות על יורשו לחדש את הדיפלומטיה עם איראן ולחזור להסכם הגרעין". עם זאת, הוא הביע ספקות "שהדבר אכן יחסל את הדיפלומטיה" או את ההסכם. "מרכז הכובד באיראן עדיין נמצא עם אלו שרוצים לחכות שביידן יהיה נשיא", אמר מאלי.
ביידן ומזכיר המדינה המיועד שלו אנתוני בלינקן הבהירו כי אחד היעדים המרכזיים שלהם למזרח התיכון הוא חזרה להסכם הגרעין. ג'ק סליבאן, היועץ לביטחון לאומי של ביידן שהיה אחד השליחים בפתיחת השיחות החשאיות עם איראן בתקופת ממשל ברק אובמה, אמר השבוע כי "זה תלוי באיראן, אם היא תחזור לציית". לדבריו, אם זה יקרה, גם ביידן יסכים לחזור לשיחות עם האיראנים.
תיעוד מהזירה: חיסול מדען הגרעין האיראני
(מתוך טוויטר)

זירת החיסול בטהרןזירת החיסול בטהרן
זירת החיסול
(צילום: AFP)
לפי "ניו יורק טיימס", לפני החיסול היו עדויות לא מעטות שהאיראנים נמנעים מפרובוקציות כדי לא להעניק לטראמפ תירוץ לתקוף לפני עזיבתו את התפקיד. בכתבה צוין כי ההישרדות היא המטרה החשובה ביותר של מנהיגי איראן, והם נזהרו לא לקחת סיכונים שעשויים להוביל לכך שתקוותיהם להסרת הסנקציות יגוזו.
ייתכן, נכתב, שעל זה בדיוק מהמרים נתניהו, טראמפ ויועציהם. "כל תגובה עשויה להסתיים בפעולה אמריקנית, בדיוק מה שטראמפ שקל לפני שבועיים", העריכו ב"ניו יורק טיימס". אז יועציו שכנעו אותו להימנע מתקיפה שכזו של אתרי הגרעין האיראניים. בינתיים, אנשי צבא אמריקנים אמרו כי הם עוקבים מקרוב אחר כוחות הביטחון האיראניים אחרי שאיראן איימה בנקמה, אבל לא זיהו תנועות חריגות של כוחות.
איראן אסירה בריטית אוסטרלית קיילי מור גילברט ב עת שחרורה מה כלאאיראן אסירה בריטית אוסטרלית קיילי מור גילברט ב עת שחרורה מה כלא
"המחבל היה צריך להירקב בכלא". קיילי מור גילברט
(צילום: PA)
סעיד מוראדיסעיד מוראדי
"לפחות אחד מהם חזר בלי רגליים". אחד המחבלים בתאילנד
(צילום: AFP)
ימים ספורים לפני החיסול שוחררה מהכלא האיראני המדענית האוסטרלית ד"ר קיילי מור-גילברט, שנחשדה בגין "ריגול למען הציונים". מנגד, עשו את דרכם לאיראן שלושה מחבלים שתכננו לרצוח ישראלים בתאילנד ב-2012. באוסטרליה דיווחו בסוף השבוע כי ישראל נתנה את הסכמתה לאותה עסקה, וחשפו כי המדענית האוסטרלית נעצרה כי בעלה ישראלי.
יצחק שוהם, שגריר ישראל בבנגקוק בעת ניסיון הפיגוע לפני שמונה שנים, הגיב לשחרור בשיחה עם ynet: "לדעתי המחבל היה צריך להירקב בכלא ולא לחזור כגיבור לאיראן. זה מרגיז מאוד, אבל עברו כמה שנים ואני חי וקיים למרות ניסיונותיהם. מלכתחילה היה צריך להאשים אותם בטרור, שבתאילנד עונשו הוא מוות. אבל האשימו אותם רק בהחזקת נשק ללא רישיון כדי לעשות את החיים יותר קלים לעצמם. חשבתי שבכל זאת הם יישבו עוד כמה שנים בכלא ועכשיו הם חוזרים כגיבורים. אחד לפחות חזר בלי רגליים".
"אנחנו יודעים שאיראן מנהלת מדיניות של טרור", הוסיף השגריר לשעבר על האיומים האיראניים, והעלאת הכוננות בנציגויות ישראל ברחבי העולם. "היא מממנת ותומכת, יש לה תאים ברחבי העולם וצריך לקחת את באיומים שלהם ברצינות. הם הוכיחו כבר למה הם מסוגלים".