לילה של עימותים בירושלים
(צילום: אלי מנדלבאום)

התפרעויות בשער שכם, בשיא המתיחות בירושלים: יותר מ-80 אלף מתפללים הגיעו למסגד אל-אקצא בלילת אל-קאדר, ולאחר כמה שעות של שקט יחסי החלו עימותים באזור שער שכם. בסהר האדום דיווחו על כ-90 פלסטינים שנפצעו, מרביתם באורח קל. הלילה (בין שבת לראשון) עדכן דובר צה"ל כי רקטה שוגרה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל ונפלה בשטח פתוח. נמסר כי "הופעלה התרעה בשטח פתוח בלבד". לאחר כשעה וחצי תקף צה"ל עמדה צבאית של חמאס בדרום הרצועה.

דריכות ביטחונית - כתבות נוספות

באירועים בירושלים אמרו במשטרה כי המתפרעים בשער שכם יידו אבנים וחפצים, השליכו רימון עשן וירו זיקוקים לעבר השוטרים - שהגיבו בירי של עשרות רימוני הלם. במהלך העימותים נפצעה מוסלמית בפניה. שוטרי יס"מ פועלים במקום עם מכת"זית ופרשים.
9 צפייה בגלריה
העימותים בירושלים
העימותים בירושלים
העימותים בירושלים
(צילום: AFP)
9 צפייה בגלריה
עזה שיגור חגורה שחורה רקטה רקטות אזעקה צבע אדום
עזה שיגור חגורה שחורה רקטה רקטות אזעקה צבע אדום
רקטה שוגרה מעזה ונפלה בשטח פתוח
(צילום: AFP)
לפני כן, ביום שאחרי העימותים הקשים בהר הבית שבהם נפצעו 17 שוטרים ויותר מ-200 פלסטינים, הותקפו שוטרים ברחוב הגיא בבירה. במקרה אחר יודו אבנים לעבר שוטרים. אלפי שוטרים פרוסים בירושלים.
השר לביטחון פנים אמיר אוחנה קיים הערכת מצב מיוחדת עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן ובכירים נוספים. "לא נאפשר התפרעויות אלימות, הפרת החוק ופגיעה בשוטרים", אמר המפכ"ל. "אנו מבקשים מכולם להרגיע את הרוחות ואת האלימות, במיוחד ביום כה חשוב לדת המוסלמית". השר אוחנה אמר כי "אין לנו כוונה להתפשר על שלומם וביטחונם של אזרחי ישראל וכוחות הביטחון".
9 צפייה בגלריה
העימותים בירושלים
העימותים בירושלים
זיקוקים ליד שער שכם
(צילום: אלכס קולומויסקי)
9 צפייה בגלריה
העימותים בירושלים
העימותים בירושלים
המוסלמית שנפצעה בשער שכם
(צילום: אלכס קולומויסקי)

האיום של חמאס: "מוחמד דף הבטיח - ולא יפר את הבטחתו"

אמש, שעות בודדות לפני שיגור הרקטה, פרסם דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה הודעה מיוחדת: "אנו מצדיעים לאנשינו האיתנים הנמצאים בירושלים ובמסגד אל-אקצא ואומרים להם שהמפקד מוחמד דף הבטיח לכם - והוא לא יפר את הבטחתו". דף איים בשבוע שעבר כי "זוהי אזהרה אחרונה".
גם הנהגת פתח פרסמה הודעה חריפה וקראה להסלמת העימותים בשטחים הפלסטיניים ובנקודות החיכוך בימים ובשעות הבאות. בהודעה נמסר כי ירושלים היא יסוד של הסכמה כללית, אחדות כלל-פלסטינית וזירה של עימות נגד הכובש. ההנהגה הדגישה את חשיבות ההתקוממות ההמונית והעימות מול הכוחות הישראלים, המתנחלים ו"ארגוני הטרור", כלשונה, הפועלים בתמיכת הממשלה הימנית.
בעקבות ההידרדרות במצב הביטחוני החליטה יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים להקפיא את מתן אישורי הכניסה לישראל ל-350 אנשי עסקים מחוסנים מעזה.
9 צפייה בגלריה
העימותים בירושלים
העימותים בירושלים
אש בבירה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
9 צפייה בגלריה
מפגינים פלסטינים
מפגינים פלסטינים
(צילום: AFP )
דובר המשטרה מגיב לביקורת
(צילום: שחר גולדשטיין)(צילום: נדב אבס, שחר גולדשטיין)

בכמה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה החלה השלכת מטענים ונפצים, כחלק מחידוש פעולת "יחידת ההטרדות הליליות". כשברקע הפרות הסדר על גבול הרצועה והפרחת בלוני התבערה, התקיימה הערב פגישת תדרוך בין מפקד אוגדת עזה תא"ל נמרוד אלוני לראשי הרשויות בעוטף עזה.

מצרים מתווכת - ומזהירה מאינתיפאדה

בינתיים, לפי דיווח ברשת "אל ערבייה" מצרים מנהלת מגעים לעצירת ההסלמה בירושלים. על פי הדיווח, קהיר ביקשה מישראל למנוע את פינוי הפלסטינים מהבתים בשייח ג'ראח, שאותו הגדירו כ"לא חוקי", ומנגד ביקשה מהארגונים הפלסטיניים לפעול להרגעת המתיחות.
לפי גורמי ביטחון מצריים, שצוטטו בדיווח של אל-ערביה, המגעים לבלימת ההסלמה עדיין נמשכים. במצרים הזהירו את ישראל שאם ההסלמה תימשך הדבר עלול להוביל לאינתיפאדה נוספת.
9 צפייה בגלריה
מסגד אל אקצא
מסגד אל אקצא
ההמונים באל-אקצא
(צילום: AFP)
9 צפייה בגלריה
ההטרדות על הגדר
ההטרדות על הגדר
יחידת ההטרדות הליליות בגבול עזה חזרה לפעול
העימותים בהר הבית הובילו לשורת גינויים מצד מדינות ערב, וגם לציוץ בעברית של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שקרא לישראל להפסיק את "ההתקפות המתועבות". בעקבות המהומות, ולבקשת הפלסטינים, תכונס ביום שני הליגה הערבית.
משרד החוץ המרוקני התייחס גם הוא להתפרעויות בירושלים וציין כי "ממלכת מרוקו עוקבת בדאגה רבה אחר האירועים האלימים בירושלים ובמסגד אל אקצה, ואחר ההצקה למתפללים במקום בחודש רמדאן". בהודעה ציינה מרוקו כי "הממלכה רואה בפעולות אלו דבר פסול שעשוי להגביר את המתח באזור". במשרד החוץ המרוקני הדגישו כי יש "צורך בשמירה על הסטטוס הייחודי של ירושלים ושמירה על האופי המוסלמי של העיר ועל מסגד אל אקצה".
שר החוץ הירדני איימן ספדי ושר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי שוחחו לאחר העימותים ובהודעה משותפת מטעמם נאמר כי "הם מדגישים את הצורך בנקיטת צעדים מידיים מצד הקהילה הבינלאומית לשם עצירת הצעדים הישראליים הבלתי חוקיים נגד הפלסטינים בירושלים ובאל-אקצא". הם הטילו על ישראל את "מלוא האחריות להסלמה המסוכנת בירושלים", ושר החוץ הירדני ספדי אף אמר כי המלך עבדאללה הנחה את הגורמים במדינה להמשיך להגן על המקומות הקדושים בירושלים ולשמור על הסטטוס קוו בעיר מפני ההפרות הישראליות.

הצבא תומך בהכלת האירועים בירושלים

בצה"ל ממשיכים לסמן את ירושלים כמוקד הנפיץ שיקרין על הנעשה ביו"ש ובעזה, והפצירו בדיונים סגורים בימים האחרונים עם יתר גופי הביטחון והממשלה לעשות הכול כדי להכיל את האירועים בבירה ולפעול בתבונה על מנת לא לדרדר את המצב.
בתוך כך, בצבא יקיימו על רקע המתיחות את התרגיל הענק למלחמה רב-זירתית שתוכנן מראש. הוא יחל בימים הקרובים ויימשך כחודש. הכוחות בשטח הונחו להגביר את רמת הדריכות והכוננות כדי להימנע מטעויות טקטיות שעלולות להבעיר את השטח.
בניסיון נוסף להפחית את גובה הלהבות, היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לפנות לבית המשפט העליון ולבקש לדחות את הדיון שהיה צפוי להתקיים ביום שני בעניין פינוי הבתים בשכונת שייח ג'ראח, החלטה שהובילה לימים של עימותים בעיצומו של הרמדאן.
פורסם לראשונה: 23:31 , 08.05.21