שגריר ישראל באזרבייג'אן ג'ורג' דיק במחווה אישית שלו לזיכרו של נער אזרי שנהרג בהפגזה של צבא ארמניהשגריר ישראל באזרבייג'אן ג'ורג' דיק במחווה אישית שלו לזיכרו של נער אזרי שנהרג בהפגזה של צבא ארמניה
"ביקשתי מחילה שלא מילאתי את הבטחתי" התמונה שפרסם דיק מהכנסייה
(צילום: שגרירות ישראל באזרבייג'אן)
שגריר ישראל באזרבייג'ן, ג'ורג' דיק, הצליח בימים האחרונים לרגש אזרחים רבים במדינה בעקבות מחווה אישית שלו לזכר נער אזרי שנהרג בהפגזה של צבא ארמניה נגד אוכלוסייה אזרחית.
דיק ביקר לפני כשלושה שבועות בעיר גנג'ה, השנייה בגודלה באזרבייג'ן, שהופצצה כמה פעמים על-ידי הארמנים. בהפצצות נהרגו 16 אזרחים ולפחות 50 נפצעו, רבים מהם ילדים. דיק ביקר באזורי ההרס, הניח זר ואף העביר סיוע הומניטרי מטעם מדינת ישראל. בשבוע שעבר, בציוץ שהפך לוויראלי באזרבייג'ן, כתב דיק: "אני דיפלומט כבר 12 שנה. בדרך כלל אני מקיים את ההבטחות שלי, אבל את ההבטחה הזאת לא הצלחתי לקיים".
ארתורארתור
"מותו נקבע יומיים לאחר הביקור בגנג'ה". הילד שנהרג בהפגזה
(צילום: באדיבות שגרירות ישראל באזרבייג'אן)
שגריר ישראל עם קורבנות ההפצצותשגריר ישראל עם קורבנות ההפצצות
דיק באתר ההפגזה בגנג'ה
(צילום: שגרירות ישראל באזרבייג'ן)
"לפני כמה שבועות, ביקרתי בעיר גנג'ה אחרי שהופגזה ברקטות", סיפר. "הלכתי לראות את הנזקים שנגרמו לאזורי מגורים. תושבים רבים באו כדי לדבר איתי, ושיתפו אותי בסיפורים המזעזעים. ואז פנה אליי ילד צעיר, בסביבות גיל 12, ואמר לי 'שמעתי שלישראל יש רופאים טובים, אולי היא יכולה להציל את החבר הכי טוב שלי שמאושפז בבית חולים?'. דודה שלו הראתה לי תמונות, והיו לי דמעות בעיניים. הם אמרו 'בבקשה, הוא נפצע בהפגזה, שוכב מחוסר הכרה בבית החולים. הוא ילד טוב. תעזור לו בבקשה'".
תיעוד ההריסות מהעיר גנג'ה
(צילום: רויטרס)

שגריר ישראל באזרבייג'אן ג'ורג' דיק במחווה אישית שלו לזיכרו של נער אזרי שנהרג בהפגזה של צבא ארמניהשגריר ישראל באזרבייג'אן ג'ורג' דיק במחווה אישית שלו לזיכרו של נער אזרי שנהרג בהפגזה של צבא ארמניה
דיק עם האזרים בעיר שהופגזה
(צילום: שגרירות ישראל באזרבייג'אן)
אזרבייג'ן התקפה על העיר גנג'ה לכאורה ירי מ ארמניה מלחמה נגורנו קרבאךאזרבייג'ן התקפה על העיר גנג'ה לכאורה ירי מ ארמניה מלחמה נגורנו קרבאך
ההרס בגנג'ה
(צילום: MCT)
הפנייה מאוד ריגשה את דיק, והוא הבטיח לעזור. "לקחנו את שמו של הילד, ארתור מיאקוב, וכבר באותו ערב בחנו אם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות", סיפר דיק. "אבל לא הצלחתי לקיים את ההבטחה שלי. יומיים לאחר מכן ארתור מת מפצעיו. הוא היה בן 13. הלב שלי נשבר".
דיק, השגריר הערבי-נוצרי הראשון בתולדות מדינת ישראל, הלך כמה ימים לאחר מכן לכנסייה הרוסית-אורתודוקסית בבאקו בירת אזרבייג'ן, התפלל והדליק נזר לזכרו של ארתור. לדבריו, "ביקשתי מחילה על כך שלא מילאתי את הבטחתי. מי ייתן ונשמתך תנוח בשלום, ארתור. מי ייתן וילדי האזור ייהנו מעתיד שקט יותר".
דיק העלה את הסיפור עם תמונות שלו בכנסייה ושל הנער ארתור, וקיבל תגובות רבות מאזרחים אזרים שהתרגשו מהמחווה. "תודה לך שניסית לעזור, זה אומר הרבה עבורנו. אוהבים אותך", כתב אזרח אזרי לשגריר הישראלי. אזרח אחר כינה את השגריר דיק "אחינו היקר".
אדם אחר כתב: "אדוני השגריר, תודה לך על הרגישות. אתה יותר משגריר, אתה תומך במדינה שלנו בזמנים קשים. אתה מאוד מוערך".
המלחמה בנגורנו-קרבאך, נזכיר, הסתיימה לפני כשבועיים בעקבות הסכם בין ארמניה לאזרבייג'ן, וגבתה את חייהם של יותר מ-1,400 בני אדם. במסגרת ההסכם יעברו בהדרגה השטחים מחוץ לגבולות המקוריים של נגורנו-קרבאך, שנמצאים בשליטת הארמנים, לידי אזרבייג'ן, שרשמה שורת הישגים בשדה הקרב. ישראל, נזכיר, סייעה לאזרבייג'ן בעסקאות נשק ובציוד הומניטרי במהלך המלחמה, מהלך שהוביל לביקורת קשה מצד ארמניה.