מערכות ההגנה האווירית הופעלו בשמי דמשקמערכות ההגנה האווירית הופעלו בשמי דמשק
תקיפה בסוריה. ארכיון
מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי שמקום מושבו בבריטניה, דיווח הערב (יום ה') כי 19 תומכי מיליציה פרו-איראנית נהרגו בתקיפות אוויריות לפנות בוקר במחוז דיר א-זור שבמזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק. במרכז דיווחו תחילה כי ייתכן שמטוסים ישראליים עומדים מאחורי התקיפות, אולם בהמשך סייגו את הדיווח והסבירו כי "לא ברור מה זהות המטוסים".
מנהל המרכז, ראמי עבד אל-רחמן, טען כי ההרוגים מטעם המיליציות הם בעלי אזרחות פקיסטנית, ששהו בסביבת העיר אל-בוכמאל, הסמוכה לגבול בין סוריה לעיראק. עוד טען כי בין שני ההרוגים מגדוד "זיינביון", נמנים גם שני מפקדים. במרכז המעקב אמרו כי בתקיפה הושמדו כלים ומבנים, וייתכן שעוד אנשים נהרגו בתקיפה. באזור תוקפת לעיתים קרובות גם הקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארה"ב, וייתכן שהיא זו שאחראית גם לתקיפות לפנות בוקר.
גם ביום שבת האחרון דיווח מרכז המעקב הסורי על תקיפה באזור אל-בוכמאל. אז, נטען, מטוסים ישראליים תקפו והרגו שמונה עיראקים ושישה אפגנים המזוהים עם המיליציות הפרו-איראניות.
מתוך הטלוויזיה הסורית: התקיפה שיוחסה לישראל השבוע

לאורך השנה האחרונה דווח כי איראן מנסה להקים באזור אל-בוכמאל את "מחנה האימאם", בסיס צבאי גדול שאמור לשמש מרכז הציר היבשתי להעברת נשק מתקדם מאיראן לשלוחותיה במזרח התיכון. לפני כשנה דווח כי אנשי כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים אף חופרים שם מנהרה.
מעבר הגבול בין עיראק וסוריה באזור אל-בוכמאל, הסמוך לנהר הפרת, נפתח בסוף חודש ספטמבר שעבר לראשונה מאז שנת 2012. המעבר נכבש על ידי ארגון הטרור דאעש בתחילת 2014, ובשנת 2017 השיבה עיראק את שליטה עליו.
איתור חפירת מנהרה בבסיס "אימאם עלי", אלבוכמאל, סוריהאיתור חפירת מנהרה בבסיס "אימאם עלי", אלבוכמאל, סוריה
חפירת המנהרה באזור אל-בוכמאל
(ImageSat International (ISI))
איתור חפירת מנהרה בבסיס "אימאם עלי", אלבוכמאל, סוריהאיתור חפירת מנהרה בבסיס "אימאם עלי", אלבוכמאל, סוריה
(ImageSat International (ISI))
בלילה שבין שלישי לרביעי דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית על תקיפה ישראלית נגד יעדים בג'בל אל-מנע שליד דמשק וברוויחיניה שליד קוניטרה הסמוכה לגבול שבין המדינות. לפי ההערכות, מטרת התקיפה ליד הגבול הייתה יעדי חיזבאללה. לפי מרכז המעקב, הותקפו יעדים צבאיים של המיליציות הפרו-איראניות ושמונה בעלי אזרחות שאינה סורית נהרגו.
לפני כשבוע תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר שמונה מטרות צבאיות של כוח קודס האיראני וצבא סוריה בתגובה להנחת מטענים בשטח ישראל בדרום רמת הגולן. לפי דיווחים של מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, עשרה בני אדם נהרגו בתקיפות, בהם שלושה קצינים בצבא סוריה וחמישה איראנים ששייכים ככל הנראה לכוח קודס.
תיעוד התקיפות בתגובה להנחת המטענים
(צילום: דובר צה"ל)

מטעניםמטענים
המטענים שנמצאו בגולן
(צילום: דובר צה"ל)
מטעניםמטענים
זירת מציאת המטענים
(צילום: דובר צה"ל)
צה"ל פרסם באופן חריג תיעוד של אותן תקיפות בשבוע שעבר וציין כי חיל האוויר תקף את המפקדה של דיוויזיה 7 של הצבא הסורי בדרום הגולן, שלפי צה"ל בוצעה מתוכה פעילות טרור איראנית. "כמו כן תקפנו רכבי נ"מ מתקדמים של הסורים מאחר שבוצע ירי לעבר מטוסינו והחימושים ששיגרו", אמרו בצבא.
המטענים שנחשפו בשבוע שעבר בגבול הסורי היו מטעני כלימגור שהונחו במוצב 116, ששימש כבית החולים עבור הפצועים הסורים במלחמת האזרחים. המטענים הונחו באזור כבר לפני כמה שבועות, ובזמן הזה צה"ל עקב אחר הכוח האיראני ו"אחז" במרחב תוך הצלבת מידע. "מסיבות מבצעיות החלטנו לחשוף את הזירה", אמר דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן. "אנחנו מניחים שבני המקום הסורים הניחו את המטענים בהכוונה ובעזרת הציוד של כוח קודס".