ביידן: פוטין רוצח, הוא ישלם על ההתערבות בבחירות
(צילום: ABC News)

בצל המתיחות הגואה בין וושינגטון למוסקבה, הבית הלבן הודיע בצהריים (חמישי) על סנקציות חדשות נגד רוסיה, ובהן גירושם מארה"ב של עשרה דיפלומטים רוסים. חלק מהדיפלומטים הללו, כך לפי הבית הלבן, הם למעשה אנשי מודיעין. הסנקציות החדשות הוטלו לפי האמריקנים בשל ניסיון ההתערבות של רוסיה בבחירות אשתקד, פריצת הסייבר הגדולה לסוכנויות הממשל שנחשפה בשנה שעברה, פעולותיה של מוסקבה בנוגע לאוקראינה ו"פעולות עוינות נוספות", לשון הודעת הבית הלבן.
הנשיא ג'ו ביידן האשים את רוסיה בחתירה נגד הבחירות החופשיות בארצות הברית, ואמר כי "פעילות הסייבר המרושעת שלה יצרה איום חריג במיוחד לביטחון ארה"ב". ברשת CNN דווח כי הבית הלבן קישר היום לראשונה, באופן רשמי לכל הפחות, בין המודיעין הרוסי למתקפת הסייבר הגדולה שבה נפגעו בין היתר מערכות מחשב של משרדי הפנים, המשפטים, האוצר וביטחון המולדת בארה"ב.
2 צפייה בגלריה
מאשים את רוסיה: "איום ביטחוני חריג". ביידן ופוטין
מאשים את רוסיה: "איום ביטחוני חריג". ביידן ופוטין
מאשים את רוסיה: "איום ביטחוני חריג". ביידן ופוטין
(צילום: AP, MCT)
המתקפה הזו, יצוין, נפרדת על פי הדיווחים מניסיון ההתערבות הרוסי בבחירות, שבארה"ב מדגישים כי ממילא לא הצליח להשפיע על התוצאות הרשמיות. במסגרת מתקפת הסייבר שנמשכה כמה חודשים, האמריקנים מעריכים כי האקרים רוסים הצליחו להחדיר תוכנה זדונית לשורה של מערכות ממשל - בניסיון לדלות סודות מדינה.
לצד גירוש הדיפלומטים, הבית הלבן הודיע כי הוטלו סנקציות על שש חברות רוסיות בשל סיוע שלהן בפעילויות סייבר שונות של מוסקבה. סנקציות יוטלו גם על 32 גורמים וישויות שהואשמו במעורבות בהתערבות הרוסית בבחירות, שבהן לפי הערכת המודיעין האמריקני מוסקבה - בהוראת הנשיא ולדימיר פוטין - ניסתה פעם נוספת להתערב לטובת דונלד טראמפ. ביידן חתם בנוסף על צו שמתיר לממשל האמריקני להעניש כל ענף בכלכלה הרוסית, ומגביל משמעותית את יכולתם של בנקים בארה"ב מלרכוש אגרות חוב רוסיות.
2 צפייה בגלריה
אילוסטרציה מתקפת סייבר
אילוסטרציה מתקפת סייבר
פריצה לסוכנויות הממשל וניסיון לסייע לטראמפ בבחירות. ביידן מעניש את הרוסים
(צילום: shutterstock)
הבית הלבן נערך בשבועות האחרונים לגירוש הדיפלומטים, אולם לא מדובר בסנקציות הראשונות שביידן מטיל על רוסיה בימיו הראשונים בתפקיד. בחודש שעבר כבר הטיל הבית הלבן סנקציות על גורמי ממשל שונים ברוסיה, בהם גם כמה בכירים, בעקבות ניסיון ההתנקשות באיש האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני, בעזרת החומר הכימי הקטלני "נוביצ'וק".
הסנקציות האמריקניות הביאו כצפוי לתגובה נזעמת מצדה של מוסקבה, ודקות ספורות לאחר פרסום הודעת הבית הלבן מסר משרד החוץ הרוסי כי זימן לשיחה את השגריר האמריקני במדינה. דוברת משרד החוץ במוסקבה, מריה זכרובה, אמרה כי המהלך האמריקני סותר הצהרות של ביידן בדבר רצון לנרמל את היחסים בין שתי המעצמות.
זכרובה הוסיפה כי מוסקבה תגיב באופן דומה לסנקציות האמריקניות: "ארה"ב תהיה חייבת לשלם על הפגיעה שגרמה ליחסים הבילטרליים", אמרה. היא הזהירה כי "הצעדים העוינים" של ארה"ב עלולים להביא להתלקחות במתיחות הקיימת בין המדינות.
המתיחות במזרח אוקראינה: הנשיא זלנסקי מבקר בחזית
(צילום: רויטרס)

המהלך האמריקני הוכרז יומיים בלבד לאחר שיחת הטלפון השנייה בין ביידן לפוטין מאז כניסתו של נשיא ארה"ב לבית הלבן, והשיחה הראשונה לאחר שכינה אותו בראיון "רוצח". באותו ראיון, לרשת ABC, ביידן הבטיח גם שפוטין "ישלם" על ההתערבות בבחירות. דבריו בחודש שעבר הביאו את המתיחות בין מוסקבה לוושינגטון לשיא, ופוטין החזיר בתגובה את השגריר הרוסי מארה"ב.
בבית הלבן ציינו כי בשיחה ביידן הביע את דאגתו מריכוז הכוחות הרוסיים בגבול אוקראינה, והבהיר שוושינגטון מחויבת לעזור לקייב לשמור על הריבונות שלה. בנוסף שוחחו המנהיגים על נושאים ביטחוניים נוספים. ביידן ציין גם את ניסיונות ההתערבות בבחירות ומתקפות הסייבר.
בשיחת הטלפון הציע ביידן לקיים מפגש פסגה בין שני המנהיגים במדינה שלישית, וכעת על פי כמה דיווחים מתנהלים מגעים לפסגה בפינלנד. תומכי השלטון ברוסיה ראו בשיחת הטלפון הזו ניצחון לכאורה לפוטין - וסימן לכך שוושינגטון "מצמצה ראשונה" בעקבות החשש מריכוז הכוחות הרוסיים בגבול אוקראינה. בקרמלין הדגישו כי שיחת הטלפון הייתה ביוזמת האמריקנים.