קבינט הקורונה אישר אמש (א') לפתוח את מערכת החינוך עבור תלמידי כיתות א'-ד', ביום ראשון הבא, במסגרת שלב ההקלות השני בתוכנית היציאה ההדרגתית מהסגר. לפי המתווה שאישרו השרים, כיתות א'-ב' יפוצלו לשני חצאים וילמדו שלושה ימים בבית הספר, לסירוגין. בחצי השני של השבוע הכוונה היא שילמדו מהבית. המתכונת המדויקת תאושר בהמשך, לפי תוצאות פתיחת גני הילדים. כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות.
עיקרי החלטות השרים: • תלמידי א'-ב' ילמדו רק חצי שבוע בכיתה • מתכונת מדויקת לגבי אופן הלמידה תיקבע בהמשך • כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות • אין הסכמה על פתיחת חנויות ומספרות - הדיונים יימשכו מחר • גם סוגיית הצהרונים וההסעות טרם הוכרעה • סגר ממחר, עד שבת, על מג'דל שמס
בדיון, שהחל בסביבות השעה 16:00, התברר כי אין תקציב לדרישת משרד הבריאות לפתוח את כיתות א'-ב' תחת מתווה קפסולות, ועל כן כבר בתחילתו הסתמן שהללו יפוצלו לשתי קבוצות. בסוגיית פתיחת החנויות, כולל מספרות ומכוני יופי, לא נפתרה המחלוקת העמוקה שהתגלעה בין משרדי האוצר והבריאות. הוחלט כי נציגי המשרדים ימשיכו ללבן את הסוגיה היום, וידונו גם בשאלת הצהרונים וההסעות, בסיוע המועצה לביטחון לאומי (מל"ל). בכוונת השרים לדון גם במספר שלבי היציאה מהסגר ובתוכנם, אחרי שבעבר הביע נתניהו רצון לצמצם את מספר השלבים בתוכנית המקורית, שעומד על תשעה.
4 צפייה בגלריה
מספרות ובתי ספר
מספרות ובתי ספר
כיתות א'-ד' חוזרים, במתווים שונים. על המספרות אין עוד החלטה
(צילום: AFP , רועי עידן)
נתניהו בישיבת הממשלה: "לא לפתוח מהר מדי"
(צילום: לע"מ )

בתוך כך, אמש אישרה ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל את הצעתו של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, להטיל סגר על היישוב מג'דל שמס. את ההצעה העלה גמזו בראיון אתמול בבוקר לאולפן ynet, בו הזהיר מפני חזרה של קיום חתונות בניגוד לכללים. "כשיש חתונה - רואים תחלואה אחרי שבועיים. זה אחד לאחד", אמר. הסגר במג'דל שמס יחל הערב בשעה 18:00, ויימשך עד לאותה שעה בשבת, 31 באוקטובר. לפי הודעת הוועדה, בתוך חמישה ימים היישוב עבר את ציון 8 במדד הרמזור ולכן הסגר המקומי שם נדרש כדי להפחית את רמת התחלואה.
בנוגע לסוגיית הכיתות, פרופ' גמזו דרש לפני הדיון אתמול לבצע הפרדה לקפסולות כבר מכיתה א', בנוסף לקיום הפרדה קבועה ומניעת ערבוב מסגרות בצהרונים ובהסעות, חובת עטיית מסכות לכל התלמידים וצוות ההוראה, ועריכת בדיקות סקר. אלא שכבר בפתח הישיבה הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין תקציב על מנת לממן קפסולות בכיתות א'-ב', דבר שלדבריו יעלה שישה מיליארד שקלים. יודגש כי לגבי כיתוב ג'-ד' כבר קיים תקציב מוסכם לפיצולן לקפסולות.

סגן שר הבריאות: להיזהר מ"מחיר הטעות"

שר החינוך יואב גלנט הזהיר מדחיית ההכרעה בסוגיית פתיחת הכיתות הנמוכות. "צריך להבין שדחיית ההחלטה בשבוע היא דחיית המימוש בשבוע. צריך זמן היערכות. יש 2.5 מיליון אנשים במערכת", אמר גלנט בישיבה המקוונת.
סגן שר הבריאות יואב קיש הזהיר ממה שכינה "מחיר הטעות", ואמר כי המחיר הזה עלול להיות "שידור חוזר של 1 בספטמבר. זה יכול לגמור את היכולת להמשיך בהקלות ויכול להוביל אחורה לאירוע בלתי נשלט". מנגד, שרת התיירות אורית פרקש הכהן קראה "לגלות יצירתיות וסיכונים".
4 צפייה בגלריה
ירושלים
ירושלים
חוזרים ללימודים ב-1 בספטמבר. "להיזהר משידור חוזר"
(צילום: EPA)
לדברי פרקש הכהן, "זה לא יכול להיות עם אפס סיכון אלא איזון סיכונים. יש שיקולים כלכליים שצריך לקחת בחשבון". היא קראה להעניק סמכויות בתחום הלימודים לראשי הערים. "יצא לי לדבר עם הרבה ראשי רשויות שחיים את השטח שיכולים ומעוניינים לקחת את המושכות. צריך לתת סמכויות לראשי הרשויות שמכירים את העיר שלהם ואת רמות התחלואה", אמרה. שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר: "אם נפתח את א'-ב' מלא ונחזור אחורה, אז אני בנטייה של זהירות. אני בעד חצי שבוע-חצי שבוע".
בהנהגת ההורים הארצית מחו על חלוקת כיתות א'-ב' לחצאים, ואמרו שלא מדובר "אפילו בחצי פתרון". בהודעה שפרסמה הנהגת ההורים נאמר עוד כי "אין צורך במשקפיים עבות בכדי להבחין בהשפעה ההרסנית של ריתוק תלמידי ישראל לביתם, ולא יעלה על הדעת להמשיך במסלול שיחריף את המצב ויעצים את הפגיעה בהם".
4 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין ישראל כץ
יולי אדלשטיין ישראל כץ
כץ: אפשר לאכוף. אדלשטיין: מי? ראשי הערים שאמרו שלא יאכפו בעסקים מקומיים?
(צילום: שלו שלום, אבי מועלם)
בדיון התגלעה כאמור מחלוקת בין נציגי משרדי האוצר והבריאות בנוגע להצעתו של שר האוצר ישראל כץ לפתוח ביום ראשון הקרוב גם את חנויות הרחוב, מכוני היופי והמספרות. לפי המתווה חנויות רחוב ועסקים קטנים - לרבות מספרות ומכוני קוסמטיקה - יוכלו לפתוח את שעריהם רק אם יש להם "כניסה נפרדת מהרחוב" (כלומר אינם נמצאים בתוך מקום סגור כמו קניון).
עוד הוצע במתווה שקבלת קהל במקומות סגורים תהיה עבור טיפולים אחד על אחד, תוך הקפדה על מרווח של שבעה מטרים רבועים לכל אדם, עם התקהלות של עד חמישה אנשים. גם בקבלת קהל במקומות פתוחים יהיה צורך להקפיד על מרווח של שבעה מטרים רבועים לכל אדם, עם התקהלות של עד 20 אנשים.
השר כץ אמר כי במצב הנוכחי ישנה "אנרכיה מוחלטת" ולדבריו בעלי עסקים מוצאים פתרונות שונים כדי לפתוח בכל זאת. "אני חושב שכשמדברים על חנויות רחוב ועסקים קטנים זה נותן את ההגדרה באופן מצמצם ומאפשר אכיפה".
4 צפייה בגלריה
שוטרים במחנה יהודה. נתניהו: "לא נצליח לשלוט בשווקים, גם עם כל החברים שלי שם"
שוטרים במחנה יהודה. נתניהו: "לא נצליח לשלוט בשווקים, גם עם כל החברים שלי שם"
שוטרים במחנה יהודה. נתניהו: "לא נצליח לשלוט בשווקים, גם עם כל החברים שלי שם"
(צילום: AFP)
שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר מנגד שלא היה ניתן לאכוף את המתווה בצורה יעילה. "מי אתם מצפים שיעשה אכיפה? ראשי הערים שאמרו שלא יאכפו בעסקים מקומיים?", תהה. בשלב מסוים בדיון התלונן כץ: "לא הסתפרתי כבר הרבה מאוד זמן". השר אמיר אוחנה ענה לו בבדיחות: "אני לא הסתפרתי כבר 15 שנה". כץ השיב: "אתה מסודר מבחינת תספורת".
על פי הצעתו של נתניהו נציגי האוצר והבריאות יצאו באמצע הדיון להתייעצות על סוגיית החנויות, אך בהמשך הם חזרו ללא הסכמות. רה"מ עצמו הבהיר כי אינו "פוסל שום פתיחה", אך מצד שני הזהיר מ"הרבה פרצות". לאחר שהשרה מירי רגב אמרה שאם פותחים חנויות רחוב צריך לפתוח גם שווקים, רה"מ אמר שלא ניתן יהיה לשלוט בהם. "לא נשלוט במחנה יהודה, כולל עם כל החברים שלי שם. זה יכול להיות שלב ב'. יכול להיות שמשרד הבריאות צריך להדק את זה יותר".
פרופ' רן בליצר, שמייעץ לקבינט הקורונה, נשאל על-ידי נתניהו בנוגע לפתיחה חלקית של ענף המסחר, ואמר כי אמנם לא מדובר בעמדתו של משרד הבריאות שלא הסכים בשלב זה לטייק-אוויי, אך הוא סבור שיש לאפשר בשלב זה שירותי טייק-אוויי ומכירות באוויר הפתוח. "בחוץ זה בטוח, בפנים זה מסוכן", אמר. שר האוצר אמר: "טייק-אוויי לא נותן כלום לרוב העסקים, כדאי לדעת". כץ שאל את בליצר על המתווה המוצע של חמישה אנשים בחנות, וזה ענה לו: "ה-5 הוא לא 5, הצורך להתפרנס גובר על הכול. בחוץ אפשר לנהל את זה בטוח. אתם השבתם לי בדיון הקודם שגם טייק-אוויי לא יחזיק מים באווירה הישראלית".
גמזו: בלי הגדלת הבדיקות אמליץ לעצור את ההקלות
(צילום: נדב אבס, שמוליק דודפור)

בדיון בקבינט שר הפנים אריה דרעי הביע התנגדות להגדלת הקנסות על מוסדות החינוך שמפרים את ההנחיות, לסכום של 25 אלף שקלים, כפי שהציע ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראשי ש"ס ויהדות התורה, יצוין, כבר הודיעו לרה"מ שהם מתנגדים להגדלת הקנסות ושימנעו את אישור המהלך בכל מחיר. דרעי וסגן השר יעקב ליצמן הסבירו כי האבחנה בין הפרות של בתי ספר וישיבות לאלה שנעשות במקומות אחרים אינה מוצדקת ולא מקובלת עליהם, וכי עולה ממנה ריח של רדיפת חרדים.
פרופ' גמזו הזהיר בדיון מהירידה בהיקף הבדיקות, ואמר שבלי 50 אלף בדיקות ביום יהיה קושי ביישום תוכנית היציאה ההדרגתית מהסגר. "עם כמות הבדיקות הנוכחיות לא בטוח שנגיע לשלב הבא", אמר. "אם נגיע לכמות בדיקות של 10 אלף ביום, לא אוכל בבטחה לקיים את הצעד הבא - כי זה עלול לא לשקף את המצב בארץ. ופתיחת מערכת החינוך זה צעד שיכול לקדם הדבקות והעברות. אלו דברים שמאוד מטרידים אותנו".
גמזו, שאמור לפי שעה לסיים את תפקידו בעוד שבוע, קבע יעד לרמת התחלואה הרצויה בשלב הנוכחי: שייעור בדיקות חיוביות של כ-2%. לדבריו, "המדד החדש" של מערכת הבריאות הוא מה שמכונה "ערים מהבהבות" - כאלו שעלולות להפוך לערים אדומות. המדד להתערבות בערים אלו, הוסיף, הוא שיעור בדיקות חיוביות של יותר מ-5% ומדד הכפלה של 1. במקרים כאלו, אמר, "נציע לשקול שם הגבלות תנועה ועוצר לילי". הוא הוסיף: "נתנפל על הערים הללו כדי לנסות למשוך אותן בחזרה ולהפסיק את ההבהוב שלהן".
קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
פורסם לראשונה: 21:18, 25.10.20