4 צפייה בגלריה
שוק מחנה יהודה ירושלים
שוק מחנה יהודה ירושלים
ממחר: הקניונים והשווקים חוזרים
(צילום: טל שחר, AFP)
אחרי שהקשיים המשפטיים שההצעה לסגר לילי הערימה גרמו להורדת ההגבלה מסדר היום של הממשלה, קבינט הקורונה הצביע אמש (שלישי) בעד פתיחת כל המסחר החל מהיום בבוקר. 240 קניונים ברחבי הארץ וכל השווקים והמוזיאונים יצטרפו לפיילוט למשך שבועיים בזמן שנתוני הקורונה ממשיכים להצביע על עלייה עקבית במאומתים.
ההחלטה לפתוח את הקניונים התקבלה בלחץ השרים ישראל כץ ועמיר פרץ, שלא רצו ליצור תחושה של אפליה כלפי הקניונים שלא נכללו בפיילוט המקורי. "דווקא בימים אלה יש חשיבות רבה לפתיחת המסחר כולו לטובת פרנסת בעלי העסקים ומתן שירות לקראת החורף וחג החנוכה לציבור הלקוחות", אמר השר כץ, שבשיחות סגורות הודה כי הוא לא יוזם סגר לילי כמו שהוא מונע סגר יומי.

משבר הקורונה - כתבות נוספות

שר הכלכלה עמיר פרץ הוסיף כי "אני קורא למוכרים ולקונים להקפיד על הכללים כדי למנוע תחלואה ולאפשר את המשך פעילות המשק", ואמר: "החזרת המשק לפעילות מלאה - כאשר פתיחתם של הקניונים והשווקים הפתוחים מחזירה כ-200 אלף עובדות ועובדים בחזרה למעגל העבודה - תביא לצמיחה מחודשת של המשק".
4 צפייה בגלריה
קורונה נגיף הקורונה תקנות פתיחה פתיחת קניון קניונים אינפו אינפוגרפיקה
קורונה נגיף הקורונה תקנות פתיחה פתיחת קניון קניונים אינפו אינפוגרפיקה
הנחיות הקניונים
4 צפייה בגלריה
חצי חצי ישראל כץ ואמיר פרץ
חצי חצי ישראל כץ ואמיר פרץ
לחצו על חידוש המסחר. פרץ וכץ
(צילום: אבי מועלם, דנה קופל)
במשרד הבריאות עובדים על הגדרת הנתונים המדויקים שלפיהם יוחלט על הצעדים הבאים. במשרד מתכוונים להמליץ להכריז על "ריסון מהודק", קרי השבתת כל המסחר, ברגע שהנתונים יצביעו על 2,000 מאומתים ביום ומקדם הדבקה של 1.35 (נכון לאתמול הנתון הוא 1.24).
ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ופרויקטור הקורונה נחמן אש תומכים בתוכנית הריסון המהודק של משרד הבריאות. "המספרים כעת לא קטסטרופליים ולכן ריסון מהודק יכול להוריד לאלף חולים ביום", אמרה אלרעי פרייס בדיון בקבינט הקורונה.
מרכזי הקניות שנפתחו השבוע
(צילום: עידו ארז, ריקי כרמי, גלעד כהן)

בתוך כך, במשרד ממשיכים לבחון אפשרות לסגר לילי מצומצם רק ביישובים יהודיים לימי החנוכה כדי למנוע התקהלויות במסיבות ואירועי הדלקת נרות - ולאחר מכן סגר לילי ביישובים נוצריים בחג המולד. עם זאת, עדיין לא ברור אם היועצים המשפטיים יאשרו את המהלך, שבסופו של דבר הוא מצומצם יותר מהסגר הלילי הרוחבי שתוכנן מלכתחילה.
שרים בכירים בממשלה מתחו ביקורת חריפה על המהלך ותהו על הדרך שבה מתקבלות ההחלטות מאחורי גבם. "אין יד מכוונת מלמעלה, כשראש הממשלה לא מסוגל לנהל דיון - העסק לא מנוהל וככה זה נראה", אמרו בשיחה עם ynet. "נתניהו סוגר משהו עם בני גנץ בלי קשר לדיון, השניים חוזרים לקבינט ואומרים שזה מה שהחליטו. אבל זה לא עומד במבחן המציאות", טענו השרים. "הם מנותקים מהשטח, נתניהו חושב שהוא מבין יותר טוב מכולם וככה זה נראה".
שרים בכירים אחרים טענו כי דווקא הדרג הפקידותי במשרד הבריאות טמן פח לשר יולי אדלשטיין. "הפקידות עשתה אמבוש ליולי שהצביע בעד הסגר הלילי - וחברה למערכת המשפט כדי למנוע את זה, בטענה שאם אין חוות דעת ברורה של הדרג המקצועי לא ניתן משפטית להטיל מגבלות כאלה".
4 צפייה בגלריה
שוטרים בכניסה לכפר קאסם בעקבות הסגר הלילי
שוטרים בכניסה לכפר קאסם בעקבות הסגר הלילי
קשיים משפטיים להטיל סגר לילי
(צילום: איתן אלחדז, TPS)
הקושי להטיל סגר לילי נובע בין היתר למתווה "האיים הירוקים", שמאפשר כניסה של נופשים עם בדיקת קורונה שלילית לאילת ולאזור מלונות ים המלח. בממשלה בחנו דרכים משפטיות להחרגת אזורים מסוימים מהתקנות על מנת לאפשר את המשך המתווה, אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חשש לאפשר זאת גם בגלל דבריה של ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שהביעה הסתייגות מהסגר הלילי יחד עם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש. השניים אמרו שמדובר בצעד לא אפקטיבי שלא יצליח להוריד את מקדם ההדבקה בצורה משמעותית.
בתוך כך, האחראי על הטיפול במשבר הקורונה במל"ל, תת אלוף יגאל סלוביק, הודיע על כוונתו לפרוש מהתפקיד. סלוביק עמד בשנתיים האחרונות בראש האגף ללוחמה בטרור, ביטחון פנים ועורף - ובשנה האחרונה היה אחראי על הטיפול במשבר הקורונה. סלוביק לא מצא את עצמו בתפקיד כבר תקופה ארוכה ודיבר על פרישה. בגל הראשון של הקורונה נוכחותו הורגשה היטב וסלוביק היה דומיננטי מאוד - אך לדברי בכירים בממשלה, בתקופה האחרונה הפך ללא רלוונטי והסתובב מתוסכל.
זמן קצר לאחר ההודעה על הקניונים, ועדת השרים לאזורים מוגבלים אישרה את המלצת משרד הבריאות והכריזה על סגר בדליית אל כרמל ביישובים זלפה ומוסמוס שבמועצה האזורית מעלה עירון למשך חמישה ימים: ממחר בשעה 19:00 ועד ליום שני בשעה 19:00.
פורסם לראשונה: 23:01, 08.12.20