8 צפייה בגלריה
הודעות גינוי חריפות מירדן. לפיד וא-ספדי
הודעות גינוי חריפות מירדן. לפיד וא-ספדי
הודעות גינוי חריפות מירדן. לפיד וא-ספדי
(צילום: AFP, רויטרס)
שר החוץ יאיר לפיד קיים היום (שני) דיון על דרכי תגובה אפשרויות, כולל חריפות, מול שר החוץ הירדני איימן א-ספדי, שזימן לשיחה את הנציג הישראלי בעמאן. לדברי גורמים מדיניים בירושלים, התנהלותו של א-ספדי גורמת להעלאת המתיחות בירושלים ואף מסכנת חיים.


8 צפייה בגלריה
מתחם הר הבית לאחר ההתפרעויות
מתחם הר הבית לאחר ההתפרעויות
ישראל אפשרה לשהות במסגד בלילה - והצעירים אספו סלעים. אל-אקצא בשישי
(צילום: דוברות המשטרה)
8 צפייה בגלריה
מתחם הר הבית לאחר ההתפרעויות
מתחם הר הבית לאחר ההתפרעויות
ראש הממשלה הירדני: "הציונים מטמאים את המסגד". הר הבית אחרי ההתפרעויות בשישי
(צילום: AFP)
לדברי גורמים מדיניים, "במקום לחמם את האווירה - מצופה ממשרד החוץ הירדני להרגיע ולכבד את קדושת החג לכל העמים. חבל שהירדנים בוחרים להסתכל רק על הצד של ישראל ולא מגנים את התנהלות המתפרעים".
בישראל טוענים כי ישראל עשתה מאמץ מאוד גדול לאפשר חופש פולחן בהר הבית למוסלמים וליהודים כאחד, ואפשרה גם דברים שלא נעשו בעבר - כגון הישארות במסגד כל הלילה (אעתכּאף). בסופו של דבר, הצעירים ששהו במסגד אספו לאורך הלילה אבנים, ובבוקר זרקו אותם לעבר כוחות הביטחון, לצד ירי זיקוקים. הווקף, לפי ישראל, לא מצליח ולא מנסה להרגיע את הרוחות.
עד כה בתקופת הממשלה הנוכחית היחסים בין ישראל לירדן השתפרו משמעותית, אך כעת עומדות המדינות בפני אפשרות למשבר של ממש, על רקע הודעות הגינוי החריפות של ירדן למהומות בהר הבית וההחלטה למסור איגרת מחאה לממונה על השגרירות בירדן, סמי אבו ג'נב.
8 צפייה בגלריה
הרצוג בארמונו של עבדאללה מלך ירדן
הרצוג בארמונו של עבדאללה מלך ירדן
קרא "לעצור את ההסלמה הישראלית המסוכנת בירושלים". המלך עבדאללה
(צילום: AFP/JORDANIAN ROYAL PALACE / YOUSEF ALLAN)
8 צפייה בגלריה
אתמול: אבנים על אוטובוסים, רעולי פנים מאיימים במסגד וסלעים חוסמים את דרך היהודים להר
אתמול: אבנים על אוטובוסים, רעולי פנים מאיימים במסגד וסלעים חוסמים את דרך היהודים להר
אתמול: אבנים על אוטובוסים, רעולי פנים מאיימים במסגד וסלעים חוסמים את דרך היהודים להר
ראש ממשלת ירדן, בשר אל-חסאוונה, שהשתתף בישיבת הפרלמנט הירדני, אמר היום כי הוא מברך את כל הפלסטינים ועובד הווקף המוסלמי ש"עמדו בגאווה כמו צריח", וגם את "אלו שמשליכים אבנים על הציונים המטמאים את מסגד אל-אקצה בתמיכת הממשלה הישראלית". אל-חסאוונה הוסיף כי "אתמול נראה ניסיון של ישראל לחלק את מסגד אל-אקצה לפי קריטריונים של מקום וזמן, ירדן מנעה זאת והיא לא תאפשר זאת. המשך צעדיה של ישראל לשינוי המצב ההיסטורי והמשפטי במסגד מובילים להסלמה מסוכנת והפרה של החוק הבינלאומי".
לדבריו, "ירדן פועלת באופן רציף, עושה מאמצים דיפלומטים ומנהלת שיחות עם שלל הגורמים השונים ועם ישראל במטרה לשמור על רגעיה בגדה ולוודא שלא נוגעים במסגד אל-אקצה".
8 צפייה בגלריה
עימותים בירושלים
עימותים בירושלים
"לעשות כל מאמץ כדי לאפשר לבני כל הדתות לחגוג". עימותים בירושלים
(צילום: AP)
במהלך סוף השבוע, נזכיר, גינו את ישראל שורה של מדינות בעולם הערבי בעקבות פעילות המשטרה לפיזור המתפרעים בהר הבית ביום שישי. בין המדינות שגינו אותה היו גם כאלו שבחודשים האחרונים רק הידקו את יחסיהן החדשים - איחוד האמירויות, בחריין ומרוקו. עם זאת, הגינויים של ירדן - שבה חיה אוכלוסייה פלסטינית גדולה, ושמשרד הווקף שלה אחראי באופן רשמי על הר הבית - היו תקיפים יותר.
בנוסף, לשכת מלך ירדן עבדאללה עדכנה היום בצהריים שהמלך שוחח בטלפון עם יורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד, והדגיש את הצורך להמשיך לעשות את כל המאמצים כדי "לעצור את ההסלמה הישראלית המסוכנת בירושלים". המלך קיים היום שיחות גם עם נשיא המעוצה האירופית, עם אמיר קטאר, עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. נמסר כי בכל השיחות הודגש הצורך "להפסיק את ההסלמה הישראלית בירושלים ולשמור על הסטטוס קוו במסגד אל-אקצא".
העימותים בהר הבית החלו ביום שישי האחרון, ובסופם נעצרו 476 בני אדם. במהלך העימותים נכנסו השוטרים לתוך מסגד אל-אקצא, אחרי שצעירים יידו מתוכו אבנים לעברים. הכוחות התמודדו גם עם ירי זיקוקים, ושלושה שוטרים נפצעו. אתמול התחדשו העימותים על רקע עליית מאות יהודים להר הבית בשל חול המועד פסח, אך הם היו מצומצמים יותר והמשטרה לא נכנסה למסגד. גם בעימותים אלה הושלכו אבנים ונורו זיקוקים לעבר שוטרים, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. כמו כן, המתפרעים ניסו לחסום את דרכם של העולים היהודים להר - והמשטרה פתחה עבורם שביל גישה חדש, אחרי שהמקורי נחסם בסלעים ובאבנים.
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ראש הממשלה טקס חנוכת המרכז הרפואי לשיקום עדי נגב נחלת ערן
נפתלי בנט ראש הממשלה טקס חנוכת המרכז הרפואי לשיקום עדי נגב נחלת ערן
הנחה לטפל בגורמים המסיתים. בנט
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה נפתלי בנט מסר אתמול, לאחר הערכת מצב ביטחונית שקיים בעקבות העימותים האלימים בהר הבית ובעיר העתיקה, כי הדרג המדיני מעניק "יד חופשית" לכוחות הביטחון - אך במקביל הצהיר כי הממשלה פועלת להרגעת השטח. בנט, כך מסרה לשכתו, הדגיש בדיון הערכת המצב כי "יש להמשיך ולעשות כל מאמץ על מנת לאפשר לבני כל הדתות לחגוג ולציין את מועדיהם הדתיים בירושלים".
בנט הוסיף כי "יש להמשיך ולטפל בפורעים שמפרים את הסדר הציבורי ומנסים לפגוע בשגרת החג, וכן הנחה לתגבר את אבטחת האוטובוסים לכותל ולעיר העתיקה". ההנחיה לתגבור האבטחה לאוטובוסים מגיעה כמובן לאחר ששלושה אוטובוסים נרגמו באבנים בדרכם לרחבת הכותל, ושבעה בני אדם, בהם נערה, נפצעו באורח קל. במקרה אחר, הותקפו בעיר העתיקה יהודים עטופים בטלית בדרכם לכותל.
בנט, נמסר עוד, "הנחה להמשיך את הטיפול בגורמים מסיתים שמפיצים חדשות כזב (פייק ניוז) וסרטונים ערוכים על אלימות כנגד מתפללים מוסלמים במטרה להלהיט את השטח ולפגוע בשגרת הרמדאן".

בדיון אמר ראש הממשלה: "משימת העל היא מתן ביטחון לאזרחי ישראל בכל רחבי הארץ. כוחות הביטחון ממשיכים לקבל מהדרג המדיני יד חופשית לכל פעולה שתעניק ביטחון לאזרחי ישראל. אנחנו פועלים להרגעת השטח מחד, ומאידך פועלים באופן נחרץ נגד גורמים אלימים. כוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש".
גורמי הביטחון הציגו בהערכת המצב את עיקרי תמונת המצב המודיעינית והפעילות המבצעית במוקדים השונים. בדיון השתתפו שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ יאיר לפיד, השר לביטחון פנים עמר בר-לב, הרמטכ"ל אביב כוכבי, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, ראש השב"כ רונן בר, נציבת השב"ס קטי פרי, ראש המל"ל, מזכיר הממשלה, המזכיר הצבאי ובכירים נוספים.
במקביל, במשרד החוץ תקפו אחר הצהריים את משרד החוץ של הרשות הפלסטינית, וטענו כי במקום לפעול להרגעת הרוחות, הוא "מצטרף לגורמים קיצוניים בהפצת פייק ניוז, במטרה להביא להסלמה ולאלימות". עוד נמסר כי "ישראל שומרת על חופש הדת והפולחן בירושלים, במקומות הקדושים לשלוש הדתות החוגגות בתקופה זאת את חגיהן. כל ניסיון להציג תמונה אחרת שקרית הינו בגדר רוח גבית לארגוני הטרור הפלסטינים ולפושעים. אותם גורמים מבזים בהתנהגותם גם את רוח האסלאם עצמו".
אייל ערביד השתתף בהכנת הכתבה