בנט מודיע על פרישה, הערב
(צילום: רויטרס )

ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט הודיע הערב (רביעי) על כוונתו שלא להתמודד בבחירות הקרובות. מלשכתו נמסר כי בנט יישאר בתפקידו כראש ממשלה חליפי לאחר מימוש הרוטציה. בהצהרה מיוחדת שנשא בהמשך מהכנסת הודיע בנט כי "עתה הזמן שלי להתרחק מעט ולהביט על הדברים מבחוץ". הוא הודה לשותפיו הפוליטיים, שלדבריו "עמדו לצדי גם כשהיה קשה", והודיע כי השרה איילת שקד תקבל לידיה את הנהגת מפלגת ימינה. ynet העביר בשידור חי את נאום הפרישה.
בהצהרתו אמר בנט כי בכוונתו "לעזור" ליאיר לפיד עם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה, שצפויה מחר. "אעזור לו כמה שיידרש. הצלחתו היא הצלחת המדינה. העברת התפקיד תהיה מקצועית ומסודרת. טובת המדינה, וטובתה בלבד, לנגד עיניי. כך היה, וכך יהיה. אין בכוונתי להתמודד בבחירות הקרובות, אבל אשאר חייל נאמן של הארץ הזו. מדינת ישראל היא אהבת חיי. לשרת את המדינה זה הייעוד שלי", אמר.
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
נפתלי בנט, הערב. הקדים את הבחירות - והחליט לפרוש
(צילום: רויטרס )
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
בנט בנאום הפרישה, הערב
(צילום: עמית שאבי )
בנט הוסיף כי ממשלתו הספיקה בתקופתה הקצרצרה - מעט יותר משנה - להביא הישגים רבים: "אני מסיים היום מעל שנה בשליחות למענכם כראש הממשלה. אין עבודה קשה מזו אך גם אין זכות גדולה מזו. אני משאיר אחרי מדינה משגשגת, חזקה ובטוחה. הממשלה בראשותי הספיקה לעשות בשנה מה שממשלות רבות לא עשו בקדנציה שלמה. מדינת ישראל חזרה להיות מנוהלת".
לדבריו, "הבאנו שקט לדרום, כזה שלא היה שנים, החזרנו מאות אלפי מובטלים לעבודה, התגברנו על שני גלי קורונה ללא סגרים, נלחמנו בנחישות מול גל טרור ויכולנו לו, העלינו את שכר החיילים האהובים שלנו, והבהרנו לאויבנו שמי ששולח מחבלים לתל אביב, ישלם את המחיר בביתו שלו". הוא הוסיף, מבלי לפרט: "בקרוב יהיו בשורות חשובות נוספות בתחומים שנוגעים לעתידנו ולעוצמתנו".
בדבריו התייחס בנט לזעם הרב כלפיו בימין בשל החלטתו להקים ממשלה בשיתוף עם מפלגות השמאל ורע"מ: "דבר אחד צר לי, וזה שהרבה מאוד ישראלים טובים שנציגיהם נותרו באופוזיציה, הרגישו בשנה החולפת שחרב עליהם עולמם. שמעתי את הקולות. אני מכבד אותם. וכשכואב לאזרח ישראלי, כואב לי".
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
נפתלי בנט בנאום הפרישה
בנט, הערב. "אסור שכל אחד מחצאי העם ירגיש באבל כשהחצי השני מקים ממשלה"
(צילום: עמית שאבי )
8 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ומשפחתו
נפתלי בנט ומשפחתו
בנט עם בני משפחתו. "שילמו מחירים כבדים בשנה האחרונה"
(צילום: אריאל זנדברג, תקשורת רוה"מ )
לדבריו, "כל קבוצה בישראל תהיה לפעמים בקואליציה ולפעמים באופוזיציה, אנחנו צריכים ללמוד לקבל את זה. זה הסדר הנכון. אסור שכל אחד מחצאי העם ירגיש באבל כשהחצי השני מקים ממשלה. והכי טוב בעת הזאת – ששני החצאים יקימו יחד ממשלה גדולה וטובה".
בנט הוסיף: "הוכחנו השנה שאנשים עם דעות שונות יכולים לעבוד יחד. אף אחד לא צריך לוותר על עמדותיו, אבל בהחלט אפשר וגם הכרחי להניח בצד, לזמן מה, ויכוחים אידיאולוגיים ולדאוג לכלכלה, לביטחון ולעתיד של אזרחי ישראל. הוכחנו שיש טוב משותף. אני מבקש גם בעת הזו להזכיר לעצמנו: רק ביחד ננצח. אם נהיה מפולגים, פשוט לא נהיה. אם נהיה מאוחדים, אף אחד לא יוכל לנו. בואו נהיה טובים אחד לשני. בואו נקשיב. בוא נלמד להכיר ולכבד במקום לשנוא".
בתום הצהרתו הודה בנט לבני משפחתו, ורמז לאיומים שספגו: "אני מבקש להודות לאשתי גילת ולילדיי יוני, מיכל, אביגיל ודוד – ששילמו מחירים כבדים בשנה החולפת. לאמא שלי, מירנה בנט, שהיא דמות המופת של חיי".
ח"כ שירלי פינטו פרצה בבכי במהלך נאום הפרישה של בנט
(צילום: משה מזרחי )
8 צפייה בגלריה
שרלי פינטו
שרלי פינטו
ח"כ פינטו בכתה במהלך דברי בנט, ותועדה לאחר מכן מחבקת אותו
(צילום: AFP )
8 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים במשרד האוצר
מסיבת עיתונאים במשרד האוצר
שקד למקורביה: "אבידה גדולה לישראל". היא עצמה טרם החליטה אם תתמודד
(צילום: רויטרס)
גם לשותפיו הפוליטיים הודה כאמור: "אני מבקש להודות במיוחד לשותפתי לדרך שרת הפנים, איילת שקד, שתקבל לידיה את הנהגת המפלגה, אני בטוח שתצליח להובילה לטובה. אני רוצה גם להודות לשר הדתות הטוב שהיה כאן, מתן כהנא, על חברות של 32 שנה ועל אומץ לב בביצוע רפורמות ועל אופטימיות נצחית.
"אני מודה גם לחברי הכנסת אביר קארה ושירלי פינטו שעמדו לצדי גם כשהיה קשה. מעל לכל - אני מודה לקדוש ברוך הוא. גם כשהלכתי בגיא צלמוות לא ראיתי רע, כי ה' היה עימדי", הוסיף בנט. ח"כ פינטו אגב, תועדה בוכייה בזמן שהקשיבה לדברי בנט בסמוך.
קודם להכרזה על ההחלטה שלו לפרוש שוחח הבוקר בנט עם שקד, והיא הבינה את הכיוון שאליו הוא פונה. הם שוחחו פעם נוספת בצהריים, ולאחר מכן פורסמה הערב ההחלטה. שקד אמרה למקורביה: "הפרישה שלו היא אבידה גדולה למדינת ישראל". אף שבנט מעביר את שרביט הנהגת מפלגת ימינה לשקד, זו לא החליטה עדיין לאן פניה מועדות, ואם תתמודד בעצמה בבחירות. עם זאת, בהמשך הערב צייצה שקד בטוויטר: "יוצאים לדרך".
8 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
לפיד נפרד: "נפתלי אחי, תודה"
(צילום: EPA)
8 צפייה בגלריה
טקס ממלכתי ליום ירושלים בגבעת התחמושת
טקס ממלכתי ליום ירושלים בגבעת התחמושת
הרצוג ובנט. הנשיא נפרד: "מאחל לו בהצלחה בהמשך דרכו"
(צילום: שאול גולן)
הודעתו הערב של בנט שמה סוף לספקולציות באשר לעתידו הפוליטי, שהתעוררו מאז שהודיע רק בשבוע שעבר על החלטתו לפרק את הקואליציה שהקים יחד עם לפיד, אחרי שלדבריו "מוצו" הניסיונות לייצב אותה. מאז אותה החלטה להקדים את הבחירות סירב בנט להתייחס לעתידו הפוליטי, וטען כי הוא מקדיש את עיקר מרצו לעשייה השלטונית ולהכנת לפיד לכניסה לתפקיד ראש הממשלה, מהלך שצפוי להתממש מיד עם פיזור הכנסת - שצפוי מחר, בעקבות דחיית החקיקה הדרושה לשם כך בצל אי-ההסכמות בין סיעות הקואליציה והאופוזיציה על מועד הבחירות ושורת חוקים שיקודמו בהסכמה.
ממש כאשר סיים בנט את הצהרתו פרסם לפיד הודעת פרידה תמציתית בטוויטר: "נפתלי אחי, תודה בשמי ובשם כל עם ישראל". נשיא המדינה יצחק הרצוג היה הראשון הערב להיפרד מבנט, ובירך אותו בציוץ בטוויטר: "הודיתי היום לראש הממשלה נפתלי בנט על שיתוף הפעולה ההדוק בינינו למען מדינת ישראל ובטחונה ועל שפעל כשטובת הציבור והמדינה לנגד עיניו. עבודתנו המשותפת הייתה באווירה טובה, חברות והערכה הדדית ואני מאחל לו בהצלחה בהמשך דרכו".
יו"ר מרצ ניצן הורוביץ שיבח גם הוא את בנט: "בשנה האחרונה עבדתי צמוד מאוד לראש הממשלה בנט. בשני גלי קורונה, כל יום, כמה פעמים ביום. חילוקי דעות ופוליטיקה יש, אבל גיליתי אדם חרוץ וענייני שבאמת אכפת לו מהציבור. עמדותיו לא עמדותיי וזה ברור, אבל יש לי הערכה גדולה אליו. ישראל הרוויחה שנה של ממשלה טובה, הרבה בזכותו. יישר כוח".
בנט בישיבת הממשלה האחרונה שלו: "הישגים אדירים"
(צילום: אלכס גמבורג)

גם יו"ר תקווה חדשה, השר גדעון סער, הרעיף שבחים על בנט, וכינה אותו "פטריוט ישראלי". בציוץ בטוויטר הוסיף סער: "הוא היה ראש ממשלה טוב שמילא את התפקיד באופן ממלכתי. עבדנו בשיתוף פעולה מלא למען ישראל ואזרחיה. אני משוכנע שהוא עוד יחזור לשרת את המדינה בעתיד. נפתלי, תודה ובהצלחה!". יו"ר כחול לבן, השר בני גנץ, מסר: "תודה על כל מה שעשית עבור אזרחי ישראל, על ההחלטות הקשות שקיבלת למען עם ישראל ועל שיתוף הפעולה למען ביטחון ישראל. נמשיך לפעול ביחד למען המדינה גם בתקופה הקרובה".
מנגד, באופוזיציה מיהרו לתקוף את בנט. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' - שבעבר אמנם רץ יחד עם בנט אולם מאז הפכו השניים ליריבים פוליטיים מרים - אמר: "ההחלטה לפרוש מהחיים הפוליטיים אינה שלו, אלא של הציבור שמאס בו והקיא אותו מתוכו".
בנט, בן 50, מכהן כחבר כנסת ברציפות מאז כניסתו לפוליטיקה ב-2013, עם הפסקה קצרה בשנת 2019, אחרי שמפלגת "הימין החדש", גלגולה הקודם של "ימינה", לא עברה את אחוז החסימה במערכת הבחירות לכנסת ה-21. בדרכו בפוליטיקה עבר התמתנות מסוימת לכיוון המרכז, במיוחד בשנים האחרונות, ועורר עליו כאמור את זעמם של רבים בימין כאשר הכריע בשנה שעברה לטובת הקמת ממשלת החילופים עם לפיד, תוך הסתמכות על סיעת רע"מ - בניגוד להבטחתו בבחירות. בהצהרה שנשא לאחר החלטתו להקדים את הבחירות אמר כי "המהלך שעשינו היה לא קל לעיכול. אבל דעו שעשיתי זאת לשם שמיים. האמנתי, והיום אני בטוח שזה היה נכון לישראל לחלץ את כולנו מהבור".
פורסם לראשונה: 19:32, 29.06.22