2 צפייה בגלריה
המחבלים אזרחי ישראל מהפיגועים בחדרה ובבאר שבע
המחבלים אזרחי ישראל מהפיגועים בחדרה ובבאר שבע
המחבלים אזרחי ישראל מהפיגועים בחדרה ובבאר שבע
הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) הקמת צוות שיגבש מדיניות באשר לשלילת קצבאות ממשפחות מחבלים תושבי ואזרחי ישראל שביצעו פיגועים או עבירות ביטחון. על פי החלטת הממשלה, הצוות יגבש המלצות תוך 60 ימים מהקמתו ויציג אותן לממשלה, כולל המלצות לתיקוני חקיקה נדרשים.
גל הטרור - סיקור נרחב:
את ההצעה שאושרה העלו יחדיו ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הרווחה והביטחון החברתי מאיר כהן ושר החוץ יאיר לפיד - והיא עוסקת בשלילת זכאויות לגמלאות, קצבאות ויתר ההטבות מגופי המדינה.
ראש הממשלה נפתלי בנט בפתח ישיבת הממשלה
(צילום: אלי מנדלבאום )

הצוות יורכב ממנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"לית משרד רה"מ החליפי, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, מנכ"ל משרד המשפטים, מנכ"ל משרד הרווחה והביטחון החברתי, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי ונציגי משרד הביטחון, משרד המודיעין, הייעוץ המשפטי לממשלה והמטה לביטחון לאומי (מל"ל).
ראש הממשלה, נפתלי בנט אמר: "אנחנו נחושים לתקן ולטפל בכל מה שהוזנח כבר שנים, ולשנות את המשוואה כך שלא יהיה כדאי לקחת חלק בפיגועי הטרור כנגד אזרחי ישראל. כחלק מהמאבק שלנו, אנחנו באים חשבון עם המחבלים וגם עם המעגלים המקיפים אותם. מתן קצבאות מהמדינה למשפחות טרור הוא אבסורד גמור והגיע הזמן לתקן את העוול. ממשלת ישראל תמשיך להיאבק בטרור בכל הכלים העומדים לרשותה, אין מגבלות בנושא הזה. מדינת ישראל תבוא חשבון עם כל מי שיש לו קשר, ישיר או עקיף, לפיגועים".
שר החוץ יאיר לפיד הוסיף כי "מחבלים ובני משפחותיהם צריכים לדעת שיש מחיר לפגיעה בחפים מפשע. לא יתכן שהמדינה תמשיך לשלם קצבאות למשפחות מחבלים שיכלו למנוע פיגועים ואובדן חיי אדם".
2 צפייה בגלריה
מוחמד אבואלקיעאן ו-איברהים ואיימן אגבריה,המחבלים שביצאו את הפיגועים בבאר שבע וחדרה
מוחמד אבואלקיעאן ו-איברהים ואיימן אגבריה,המחבלים שביצאו את הפיגועים בבאר שבע וחדרה
הקצבאות ישללו מהמשפחות? המחבלים הערבים-ישראלים שביצעו את הפיגועים בבאר שבע ובחדרה
שר הרווחה והביטחון החברתי, מאיר כהן, אמר: "מציאות זו, שבה אזרחי ותושבי ישראל פונים כנגד תושבי המדינה האחרים, מחייבת בחינה של האמצעים העומדים לרשות המדינה על זרועותיה השונות, הן בהיבט ההרתעתי והן בהיבט העונשי. מול גל הטרור הזה והמציאות הבלתי נתפסת שאזרחי ישראל לוקחים נשק ויוצאים למסע רצח אנחנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים. נילחם בנחישות ובכל הכלים העומדים לרשותנו בכדי להילחם בטרור".
ההצעה הוצגה בעקבות הפיגועים האחרונים בבאר שבע ובחדרה - שאותם ביצעו ערבים אזרחי ישראל אשר הזדהו כתומכי דאעש. בפיגוע בבאר שבע לפני פחות משלושה שבועות רצח מוחמד אבו אלקיעאן תושב חורה שבנגב ארבעה ישראלים בדריסה ובדקירות סכין, לפני שנורה למוות בידי נהג אוטובוס ועובר אורח שהיו חמושים.
בפיגוע בחדרה ארבו המחבלים איברהים ואיימן אגבריה תושבי אום אל פחם בתחנת אוטובוס ברחוב הרברט סמואל בחדרה, ורצחו ביריות שוטר ושוטרת במשמר הגבול. מסתערבים של הימ"מ ואיש שב"כ שאכלו במסעדה סמוכה חיסלו את שני המחבלים.
כיום כבר קובע חוק הביטוח הלאומי שלילת קצבאות ממחבלים אזרחי ישראל שהורשעו בפיגוע על רקע לאומני או בפעילות טרור. אם אזרח נידון למאסר עולם בגלל רצח שהוא מעשה טרור - לא תשולם לו קצבת אזרח ותיק גם לאחר ריצוי עונשו. אם נגזרו על אדם עשר שנות מאסר לפחות בגין עבירת טרור חמורה, נשללות ממנו 50% מהקצבאות. כמו כן בחודש יולי נחקק כי הורים לילדים שביצעו פעולת טרור לא יקבלו קצבאות. אלא שבג"ץ הורה לבטל סעיף זה תוך 12 חודשים.