1 צפייה בגלריה
אוהל בדיקות הקורונה החדש בנתב"ג
אוהל בדיקות הקורונה החדש בנתב"ג
אוהל בדיקות הקורונה בנתב"ג
(צילום: אבי חי)
נוסעים שינחתו בנמל התעופה בן גוריון החל מיום שישי הבא, 20 במאי, לא יחויבו לבצע בדיקת PCR לקורונה. כך הודיע בצהריים (ראשון) שר הבריאות ניצן הורוביץ, בתיאום עם ראש הממשלה נפתלי בנט. זאת כשבוע וחצי אחרי שנחשף ב-ynet כי צמרת משרד הבריאות התכנסה לדון בביטול הבדיקות.
ממשרד הבריאות נמסר היום כי ההחלטה התקבלה לאור הירידה בנתוני התחלואה, ובתום דיונים שהתקיימו בין גורמי המקצוע במשרד הבריאות ואנשי רשות שדות התעופה. עוד נמסר ש"סוכם כי גורמי המקצוע יגבשו מנגנון לשימור כשירותו של מערך הבדיקות בנמל התעופה בן גוריון, כדי לאפשר את הפעלתו מחדש במהירות, באופן מלא או חלקי בעת הצורך".
בנוסף, שר הבריאות ויו"ר ועדת חוקה בכנסת גלעד קריב סיכמו כי החל מיום שלישי הקרוב, זרים הטסים לישראל יורשו להיבדק גם בבדיקת אנטיגן בטרם העלייה למטוס, ולא רק בבדיקת PCR. תייר שיבחר בחלופת האנטיגן יידרש לבצע את הבדיקה ב-24 השעות שלפני ההמראה לישראל.
גילוי הווריאנט החדש בנתב"ג: האם אנחנו צריכים לדאוג?
(צילום: נויל האריס)

פרופ' יהודה אדלר, יועץ הקורונה לרשויות המקומיות ולהסתדרות המורים, הביע התנגדות להחלטה לא לחייב את הנוחתים בנתב"ג לבצע בדיקת PCR בכניסה לישראל. "בניגוד למדינות האיחוד האירופי, החיות במרחב פתוח עם כניסות חופשיות ומרובות לכל מדינה, שם כמעט ובלתי אפשרי לחסום מעבר של וריאנטים חדשים, בישראל ישנו רק שער כניסה אחד למדינה - נתב"ג. בדיקות PCR ודגימות שוטפות הן הדרך היחידה לאתר וריאנטים חדשים ולנקוט בפעולה מיידית לפני התפשטות של גל נוסף. סגירת מתחם הבדיקות היא ויתור על השליטה בנגיף ועל חיים ללא מגבלות. בנוסף, פירוק מתחם הבדיקות יוביל לזה שכשנצטרך אותו ייקח זמן עד שנצליח להגיע למערך שעובד כפי שהוא עובד עכשיו ועד אז כולנו נסבול", אמר פרופ' אדלר.
לפני שבועיים בדיוק בוטלה לחלוטין החובה לעטות מסכות בחללים סגורים. זאת למעט מקומות שבהם יש אוכלוסיות רגישות כמו בתי חולים, מרפאות קופות החולים ובתי אבות. למרות זאת, לא נרשמה מאז עלייה בתחלואה בקורונה: מספר החולים המאושפזים במצב קשה ממשיך לרדת בהתמדה והוא עומד כעת על 132. מקדם ההדבקה עומד על 0.81 - נתון המצביע על דעיכת המגפה. בשבוע האחרון אובחנו בממוצע פחות מ-2,000 נדבקים חדשים מדי יום בבדיקות מוסדיות. אף יישוב לא מוגדר "אדום", למעט בית אל.
לפני פחות משבועיים הודיע משרד הבריאות כי בבדיקות שנערכות בנתב"ג לנוסעים שחוזרים לארץ התגלו שני מאומתים לווריאנט BA5 של נגיף הקורונה - זן שעדיין לא התגלה בישראל. כמו כן אותר מקרה נוסף של זן ה-BA4. אך גם זנים אלו לפי שעה לא השפיעו על מצב התחלואה בישראל.