שבעה שבועות חיכו בני משפחותיהם לרגע הזה. 49 ימים של המתנה בלתי פוסקת. ואז זה קרה. 13 חטופים ישראלים שוחררו אתמול (שישי) משבי חמאס ברצועת עזה, במסגרת הפעימה הראשונה בעסקה, והגיעו לשטח ישראל. אלה שמותיהם: מרגלית מוזס (78), חנה קציר (76), דורון כץ-אשר (34) ובנותיה אביב (2.5) ורז (4), רותי מונדר (78), בתה קרן (54) ונכדה אוהד (9), עדינה משה (72), יפה אדר (85), דניאל אלוני (45) ובתה אמיליה (6), וחנה פרי (79).

11 צפייה בגלריה
מרגלית מוזס, חנה קציר, דורון כץ-אשר, אביב אשר, רז אשר, רותי מונדר, אוהד מונדר, קרן מונדר, עדינה משה, יפה אדר, דניאל אלוני ואמיליה אלוני (כולם נחטפו מניר עוז) וחנה פרי (נירים)
מרגלית מוזס, חנה קציר, דורון כץ-אשר, אביב אשר, רז אשר, רותי מונדר, אוהד מונדר, קרן מונדר, עדינה משה, יפה אדר, דניאל אלוני ואמיליה אלוני (כולם נחטפו מניר עוז) וחנה פרי (נירים)
החטופים ששוחררו בפעימה הראשונה
לבני משפחותיהם זה היה רגע של אושר, אחרי תקופה ארוכה, כמעט בלתי-נתפסת, של חשש מהגרוע מכול. אבל יותר מ-200 אחרים עדיין נמצאים בשבי חמאס, ובהם גם כמה מבני המשפחות של אותם חטופים ששוחררו.
כמעט כל המשוחררים בפעימה הזו נחטפו מקיבוץ ניר עוז. חבריהם מהקיבוץ, שצפו ברגעי השחרור במלון "ים סוף" באילת שאליו פונו, שאגו באוויר ברגע עוצר נשימה כשזיהו את חברי הקהילה שלהם מתוך התיעוד. "אנחנו מזהים אותם!", צעקו בשמחה. את תחושת ההקלה שלהם אי אפשר היה להחמיץ.
החטופים הועברו לצלב האדום בחאן יונס, ונלקחו למצרים, משם עברו לישראל - ונקלטו על-ידי כוחות צה"ל שנערכו ללוות אותם. הצלב האדום ערך בדיקות ראשוניות לחטופים, העביר אותם לגבול עם ישראל, לפני שהם הועברו לבסיס חצרים לבדיקות רפואיות. בתום הבדיקות הם הועברו לשלושה בתי חולים, שם התאחדו עם בני משפחותיהם.

11 צפייה בגלריה
מרגלית מוזס
מרגלית מוזס
מרגלית מוזס
מרגלית מוזס (77), אם לשלושה ילדים וסבתא לעשרה נכדים שחיכו יותר מחודש וחצי לחזרתה, עסקה בהוראה במשך 25 שנה ושימשה כגזברית במפעל "נירלט". היא נחטפה מביתה. בן זוגה לשעבר, גדי מוזס, נחטף מביתו שלו, גם כן בניר עוז. בת זוגו אפרת כץ נרצחה.
11 צפייה בגלריה
רז, אביב ודורון אשר כץ
רז, אביב ודורון אשר כץ
דורון כץ אשר ובנותיה רז ואביב
יחד עם מרגלית שוחררה גם דורון כץ אשר (34) מגנות הדר, בתה של אפרת, ובנותיה רז (4) ואביב, בת שנתיים וחצי. דורון והבנות ביקרו את הסבתא לרגל החג, בעלה יוני נשאר בבית בשרון. הוא הבין שהן נחטפו כשאיכון שביצע למכשיר הטלפון של דורון הצביע על כך שהן בעזה, ובהמשך פורסם סרטון של דורון והבנות הקטנות בתוך שטח הרצועה. אחיה של דורון, רביד כץ, עדיין מוחזק בשבי חמאס.
יוני אשר, בעלה של דורון ואביהן של רז ואביב, סיפר על המפגש עם משפחתו: "משפחתי - דורון רז ואביב שבו אליי הביתה מן השבי. אני נחוש להביא לתקומתה של משפחתי מהטראומה והשכול הנוראי שעברנו, למען עתיד הילדות ודורון".
"ימים מורכבים עוד לפניי. חייב תודה והוקרה לבנינו שמחרפים נפשם, לצה"ל, ממשלת ישראל וקבינט המלחמה העוסקים במלאכה. תודה לעם ישראל הנפלא על החיזוקים. תודה גדולה למטה משפחות החטופים שפועל למען החזרת כולם. אני שמח שקיבלתי בחזרה את משפחתי, מותר לשמוח ומותר להזיל דמעה. זה דבר אנושי. אבל אני לא חוגג, אני לא אחגוג עד אשר יחזור אחרון החטופים".

11 צפייה בגלריה
סעיד ז"ל ועדינה משה
סעיד ז"ל ועדינה משה
עדינה משה
(צילום: באדיבות המשפחה)
עדינה משה (72), אמא לארבעה ילדים וסבתא ל-12 נכדים, נחטפה מהממ"ד בביתה בניר עוז. בעלה סעיד נרצח על ידי מחבלי חמאס, בדיוק 50 שנה אחרי שאחיו ששון נפל בקרבות במלחמת יום כיפור. בנו של ששון סיפר כי באותו בוקר "הדודים שלי הסתגרו בממ"ד עד בערך 9:45 בבוקר, אז המחבלים פוצצו את החלון ודרכו רצחו את דוד שלי וחטפו את הדודה עדינה".
אחד מנכדיה, ארז, סיפר אתמול על הגעגועים לסבתו עדינה, לפני המפגש עמה. "אני רוצה כבר לחבק אותה ולדעת שהיא בריאה והכול בסדר. התרגשתי מאוד ואני ממש שמח שהיא חוזרת", אמר ארז, וסיפר כי הוא רוצה שהיא תבשל לו קובה. הוא הוסיף: "אני שמח אבל אני עדיין קצת עצוב שיש לי שני חברים, איתן יהלומי וארז קלדרון שהם עדיין בעזה, אבל אני מחכה להם כמו שהשרשרת הזאת אומרת, עדיין יש לי חצי לב בעזה. יש לי שני חברים שנחטפו".
קורין כלתה אמרה כי "גם אנחנו היינו באירוע, וחווינו את הכול, אז כמובן שבימים הראשונים אנחנו בעצמנו היינו צריכים לשקם את עצמנו ולהתאושש מכל הטראומה הזאת. ברגע שקצת הצלחנו להרים את עצמנו אז התחלנו לדאוג לסבתא ולחשוב מה אפשר לעשות וללכת באמת להפגין ולדבר, ולהצטרף למשפחה שכבר הייתה במאבק מאוד מאוד ממושך מהרגע שהיא שם".
יפה אדר, בת 85 וממקימי ניר עוז, הייתה אחת משלוש החטופות הראשונות ששמן פורסם. נכדה הבכור תמיר נחטף אף הוא מביתו ב-7 באוקטובר, ועדיין מוחזק בשבי. יפה אדר היא אם לשלושה ילדים, סבתא לשמונה נכדים וסבתא רבתא לשבעה נינים.
נכדתה אדווה אדר פרסמה בבוקר המתקפה תמונה של סבתה החטופה לצד מחבלים חמושים וכתבה בפוסט בפייסבוק: "זאת סבתא שלי! נחטפת באין מפריע לרצועת עזה. קוראים לה יפה אדר, היא בת 85! סבתא שלי, שהקימה את הקיבוץ בשתי ידיה, שהאמינה בציונות, שאהבה את המדינה הזו שהפקירה אותה, חטופה, כנראה זרוקה איפשהו, סובלת מכאבים קשים, בלי תרופות, בלי אוכל ובלי מים. מתה מפחד, לבד".
היא הועברה לבית החולים וולפסון, ובתיק שהוכן לה המתין לנכדה מכשיר שמיעה במיוחד עבורה. כלתה יעל סיפרה ל"כאן" על הרגעים הדרמטיים אתמול: "היה מתח מטורף. התכנסנו כדי לראות אם באמת זה קורה, וכשראיתי בטלוויזיה וזיהיתי ולא היה ספק וראיתי שהיא על הרגליים - זו הייתה התרגשות עצומה. זה היה כאילו כבשנו את ירושלים מחדש".
חנה קציר, בת 76 מניר עוז, הופיעה בסרטון טרור פסיכולוגי שפרסם הג'יהאד האיסלאמי לפני שבועיים - שטען שהיא נרצחה. קציר, אם לשלושה ילדים וסבתא לשישה נכדים, טיפלה במשך שנים בילדי הקיבוץ. היא נחטפה מביתה, בעלה רמי נרצח בטבח ובנה אלעד עדיין בשבי.
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס אמש לשחרורה משבי חמאס של החטופה חנה קציר, בת 76 מקיבוץ ניר עוז, והבהיר כי על אף הלוחמה הפסיכולוגית של ארגוני הטרור "יותר מתמיד, עלינו להימנע מהפצת מידע שלא אומת". לדבריו, "כך במקרה חנה קציר היקרה שבה היום הביתה, לאחר שארגוני הטרור טענו שהרגו אותה לפני מספר ימים".
בקיבוץ ניר עוז הוסיפו כי על אף הטענות על מותה בשבי ברצועה הם האמינו שהיא בחיים: "היא אישה חזקה, מדור המייסדים, שלמרות מצבה הרפואי היא שורדת אמיתית. לא האמנו להם שהיא נפטרה בשבי". משפחתה וחבריה סיפרו כי "מדובר באישה שכולה לב ותמיד תיתן מעצמה לאחר". הם הוסיפו כי היא ורמי בעלה שנרצח היו "צמד חמד, בלתי נפרדים".
חנה פרי (79) גרה בקיבוץ נירים מאז שעלתה לארץ בשנות ה-60. במשך שנים ניהלה את הצרכנייה המקומית וגם מתפרה. ב-7 באוקטובר בתה של חנה קיבלה לוואטסאפ תמונה של חנה ובנה נדב פופלוול כשמאחוריהם מחבל אוחז בקלצ'ניקוב. הם נחטפו, ונדב נשאר בשבי. בנה הבכור רועי פופלוול נרצח.

11 צפייה בגלריה
אברהם ורותי מונדר
אברהם ורותי מונדר
רותי מונדר
11 צפייה בגלריה
קרן מונדר נעדרת חטופה כפר סבא ניר עוז
קרן מונדר נעדרת חטופה כפר סבא ניר עוז
קרן מונדר
11 צפייה בגלריה
אוהד מונדר
אוהד מונדר
אוהד מונדר
רותי מונדר (78), שנחטפה מביתה בניר עוז, הייתה ספרית ותופרת בעברה. היא שוחררה עם בתה קרן (54) ועם הנכד אוהד מונדר-זכרי – תושבי כפר סבא שביקרו בבית הסבים בקיבוץ בשמחת תורה. מחבלי חמאס חטפו גם את הסב אברהם (78) שעדיין בשבי. רועי, בנם של רותי ואברהם, נרצח בטבח. קרן היא מורה מצטיינת לחינוך גופני לילדים עם צרכים מיוחדים, יום הולדתו ה-9 של בנה אוהד צוין בשבי, כשבישראל הצטלמו רבים עם בלונים באותו יום לבקשת משפחתו. אוהד הוא גם אוהד מושבע של הפועל באר שבע ומשחק טניס.
הסבתא רותי היא ילידת באר יעקב שעברה לקיבוץ ניר עוז במסגרת גרעין צבר בעקבות אחותה. בקיבוץ הכירה את בעלה אברהם, ונולדו להם שני ילדים. מכריה מספרים על אישה מוכשרת, ומתארים אותה כ"ספרית והתופרת של הקיבוץ". מלבד זאת היא עוסקת בסריגה, ציור ותפירה.
ממשפחת מונדר-זכרי נמסר: "זהו יום מכונן בחיינו, אנחנו מאד נרגשים על חזרתם של רותי, קרן ואוהד, ועדיין לא מעכלים את מה שעובר עלינו. יותר מכל, אנחנו מתפללים ומייחלים לחזרתו בחיים ובמהרה של אהובנו אברהם מונדר בן ה-78, ושל כל החטופים והחטופות כמטרה לאומית נעלה. אנחנו מבקשים להודות לעם ישראל על הערבות ההדדית, האחדות, הדאגה והחיבוק האינסופי שקיבלנו מכם. זה מאוד מסייע ומחזק ואנו קוראים לכם להמשיך ולתמוך במשפחות החטופים היקרות שלעד נהיה מחוברים ביחד. בימים רגישים אלו, אנחנו מבקשים מהציבור לתת לנו את הזמן, לכבד את הפרטיות ולאפשר לנו לחבור מחדש אל יקירינו".

11 צפייה בגלריה
דניאל אלוני ובתה אמיליה
דניאל אלוני ובתה אמיליה
דניאל אלוני ובתה אמיליה
דניאל אלוני (45) מיבנה הייתה אחת מהחטופות שהופיעו בסרטון הטרור הפסיכולוגי שפרסם חמאס. היא שוחררה ביחד עם בתה אמיליה, בת 6. השתיים נחטפו מביתה של הדודה שרון אלוני קוניו בניר עוז. שרון נשארה בשבי חמאס, ביחד עם בנותיה התאומות אלה ויולי (בנות שלוש) והאבא דוד קוניו. גם אם שרון והתאומות ישוחררו באחד מימי הפסקת האש הקרובים, דוד צפוי להישאר בינתיים בשבי המחבלים בעזה, וכך גם אריאל קוניו – אחיו של דוד – ובת זוגו ארבל יהוד.
מקיבוץ ניר עוז, שכל המשוחררים היום פרט לחנה פרי נחטפו מבתיו, נמסר: "קיבוץ ניר עוז מברך על שובם של 12 מתוך 77 האנשים שנחטפו באלימות קשה מניר עוז ב-7 באוקטובר. הם הגיעו לישראל לאחר 49 ימים בשבי בעזה וכעת נמצאים עם משפחותיהם. לבנו עם חברי קהילתנו ושאר החטופים שנותרו בשבי בעזה. רבות ממשפחות הקיבוץ נותרו גם היום ללא יקיריהן לצידן, וחוששות לשלומם. קהילת ניר עוז, שרבע ממנה נרצח או נחטף במתקפת הטרור הרצחנית, דורשת להחזיר את כולם הביתה עכשיו. נמשיך במאבק עד שאחרון החטופים יחזור".
סילביה קוניו, תושבת קיבוץ ניר עוז, שבנה דוד נחטף, כאמור, לרצועה יחד עם שתי נכדותיה התאומות ואמן שרון, ובנה אריאל נחטף יחד עם חברתו ארבל, הייתה מאוד נרגשת לאור שחרור חברותיה מהקיבוץ. "כולי רעדתי בזמן השידור מהשחרור. זה מחמם את הלב, ולראות שכולן בסדר יחסית למה שהם עברו לפני כמעט חודשיים. צעקתי את נשמתי, כיף לראות אותן, את המטפלת המפורסמת של קיבוץ ניר עוז, עדינה משה, ואת מרגלית וחנה קציר. זה היה ממש כיף לראות את כולן", אמרה קוניו.
דניאל אלוני ששוחררה היום יחד עם בתה אמיליה היא גיסתו של דוד, בנה של סילביה, ושחרורן נתן לה תקווה שגם ילדיה ונכדותיה ישוחררו בקרוב. היא הוסיפה כי "תמיד הייתה לי תקווה שהם יחזרו בקרוב, מהרגע הראשון שהם נחטפו. אני מקווה שזה יהיה כבר בקרוב, אני מחכה להם בקוצר רוח. כל יום שעובר הוא לא פשוט".
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר שחרורם: "השלמנו עכשיו את החזרת ראשוני חטופינו. ילדים, האימהות שלהם ונשים נוספות. כל אחד ואחת מהם עולם ומלואו. אבל אני מדגיש לכן - המשפחות, ולכם - אזרחי ישראל: אנחנו מחויבים להחזרת כל חטופינו. זוהי אחת ממטרות המלחמה ואנחנו מחויבים להשיג את כל מטרות המלחמה".
שר הביטחון יואב גלנט אמר: "עשינו צעד ראשון וחשוב - נמשיך ונעשה את כל הנדרש כדי להשיב את החטופים הביתה. זוהי חובתנו עבור החטופים, עבור בני המשפחות ועבור מדינת ישראל".
פורסם לראשונה: 18:29, 24.11.23