זירת הפיגוע בירושלים
(צילום: לירן תמרי, אלכס גמבורג)

בעולם הביעו אמש (יום שישי) זעזוע עמוק מהפיגוע בשכונת נווה יעקב בירושלים, שבו נרצחו שבעה ישראלים. מהבית הלבן, דרך מזכ"ל האו"ם, איחוד האמירויות, טורקיה, מדינות אירופה, חברי קונגרס, מושלים, ראשי ערים ומחוזות - כולם הביעו שאט נפש מהמעשה ומתוצאותיו הקטלניות. חלקם הדגישו את העובדה שהפיגוע בוצע ליד בית כנסת וביום השואה הבינלאומי - דבר שהופך אותו, לדבריהם, לנתעב עוד יותר.
6 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
בלינקן יגיע לארץ כמתוכנן. זירת הפיגוע ומזכיר המדינה
( צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
בית הכנסת
בית הכנסת
הזירה בירושלים
( צילום: רויטרס)
6 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
( צילום: EPA)

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, שצפוי לנחות בישראל ביום שני הקרוב, אמר בלילה כי ארה"ב "מגנה באופן החריף ביותר את מתקפת הטרור הנוראית, שהתרחשה היום מחוץ לבית כנסת בירושלים. אנחנו נמצאים בקשר הדוק עם שותפינו הישראלים, ומאשרים מחדש את מחויבתנו הבלתי מעורערת לביטחון ישראל". בלינקן הוסיף כי תזמון הפיגוע "טרגי במיוחד, כשהמתקפה הזו התרחשה ביום השואה הבינלאומי". מחלקת המדינה מסרה אמש כי חרף המצב הביטחוני לא צפויים שינויים בתוכניותיו. "זה נוראי", נמסר ממחלקת המדינה ביחס לפיגוע. "המחשבות, התפילות והתנחומים שלנו יוצאות אל ההרוגים במעשה האלימות הנתעב הזה. אנחנו מגנים את מתקפת הטרור הזו בכל תוקף. המחויבות שלנו לביטחון ישראל נותרה איתנה".
שגריר ארצות הברית בישראל כינה את הפיגוע "מעשה אלימות מחריד", וציין גם הוא כי נעשה דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה. "אני מזועזע ונגעל ממתקפת הטרור הנתעבת על אנשים חפים מפשע, כולל ילדים", אמר. "אנו מתפללים עבור הקורבנות ויקיריהם".
6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בוועידה בבית הלבן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בוועידה בבית הלבן
"המומים וכואבים מאובדן החיים". ביידן
(צילום: AP)
מהבית הלבן נמסר כי "אנו מגנים בחריפות את פיגוע הטרור הנתעב בבית הכנסת בירושלים, והמומים וכואבים מאובדן החיים. הפיגוע התרחש באופן טרגי ביום השואה הבינלאומי, שבו זכר קורבנות השואה מונצח ברחבי העולם. ארה"ב תעניק תמיכה מלאה לממשלה ולעם ישראל. הנשיא ג'ו ביידן הנחה את צוות הביטחון הלאומי ליצור קשר עם העמיתים הישראלים, כדי להציע את תמיכה בסיוע לפצועים ובהבאת מבצעי הפשע הנורא לדין". בהמשך נודע כי היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, שוחח עם מקבילו הישראלי צחי הנגבי ומסר כי ביידן מעניק את תמיכתו המלאה לממשלה ולעם ישראל.
משרד החוץ של איחוד האמירויות גינה בחריפות את הפיגוע, ומסר כי המדינה "מתנגדת לכל צורות האלימות והטרור שמטרתן לערער את הביטחון והיציבות ולסתור ערכים ועקרונות אנושיים". לפי ההודעה, "משרד החוץ האמירותי הביע את תנחומיו הכנים לממשלת ישראל ואנשיה הידידותיים, ואת אהדתו למשפחות הקורבנות כתוצאה מהפשע המתועב הזה. איחולי החלמה מהירה לכל הפצועים".
6 צפייה בגלריה
העצרת הכללית של האו"ם
העצרת הכללית של האו"ם
מחה על כך שהפיגוע בוצע "במקום של פולחן". מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש
(צילום: AFP)
גם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הצטרף לגינויים, ואמר כי הוא מגנה בחריפות את הפיגוע שבוצע על-ידי "פלסטיני מחוץ לבית כנסת בירושלים". הוא הביע תנחומים לקורבנות, הזכיר את יום השואה הבינלאומי ומחה על כך שהפיגוע בוצע "במקום של פולחן". לאחר מכן ציין כי הוא מודאג מהמתיחות הגואה בין ישראל לפלסטינים, וקרא להרגיע את המתיחות כדי למנוע עוד הסלמה.
שגרירות צרפת בישראל מסרה כי "אנו נחרדים מפיגוע הטרור הערב, שהיה הקטלני ביותר זה שנים. מדובר במעשה נתעב פי כמה מכיוון שנעשה ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה. מחשבותינו עם הקורבנות ויקיריהם".
6 צפייה בגלריה
רג'פ טאיפ ארדואן
רג'פ טאיפ ארדואן
"מודאגים מכך שהפיגועים יהפכו למעגל חדש של אלימות". ארדואן
(צילום: AP)
שגריר האיחוד האירופי אמר כי הוא נחרד מהפיגוע, והזכיר גם הוא את יום השואה הבינלאומי ואת העובדה שנעשה סמוך לבית כנסת בערב יום שבת. "האיחוד האירופי מגנה חד-משמעית אלימות חסרת טעם שכזו", אמר. "טרור הוא אף פעם לא התשובה. תנחומים עמוקים למשפחות הקורבנות".
שר החוץ הבריטי מסר כי "לתקוף מתפללים בבית כנסת ביום השואה, במהלך השבת, זה נורא. אנחנו עומדים לצד חברינו הישראלים". שגריר גרמניה בישראל מסר כי מדובר ב"פעולת טרור מרושעת נגד יהודים ביום השואה". קנצלר אוסטריה הבהיר כי הפיגוע שבוצע סמוך ליד בית כנסת מעיד כי "עלינו להמשיך להילחם באנטישמיות ובטרור". גם יפן ציינה את יום השואה הבינלאומי בגינוי שפרסמה, וכך עשו גם מדינות רבות נוספות.
משרד החוץ הסרבי מסר כי "לתקוף מקום פולחן, בזמן שהעולם מנציח את השואה, זה לתקוף את כל הרעיון שעליו מבוסס העולם המתורבת". שר החוץ הפולני מסר כי מדובר ב"אכזריות בלתי נתפסת", וכי בפיגוע נרצחו אזרחים חפים מפשע. לדבריו, "אני מגנה בחריפות את מעשה הטרור הברברי הזה, ומצטרף לסבל משפחות הקורבנות".
ממשרד החוץ הטורקי נמסר כי המדינה "מגנה את הפיגוע בבית כנסת בירושלים בערב ה-27 בינואר, שבו קיפחו את חייהם רבים". עוד נמסר כי "אנחנו מודאגים מכך שהפיגועים, שהתגברו לאחרונה באזור, יהפכו למעגל חדש של אלימות, ואנחנו קוראים לכל הצדדים לנקוט בצעדים הדרושים להרגעה ולעצירת אירועים מסוג זה. אנחנו מנחמים את משפחותיהם של אלו שאיבדו את חייהם בפיגוע, ממשלת ישראל ואנשיה, ומאחלים החלמה מהירה לפצועים".
פורסם לראשונה: 22:26, 27.01.23