מועטסם מוחמד טאלב עטאללה, המחבל בן ה-17 שנורה למוות ביום ראשון האחרון כשניסה לפרוץ – חמוש בסכין – לבית משפחה בהתנחלות תקוע, מוגדר בדף הפייסבוק הרשמי של בית ספרו "גיבור" ו"שהיד".
3 צפייה בגלריה
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
בבית הספר מקריאים לתלמידים שיר הקורא לרצח ישראלים
עטאללה, מהכפר חרמלה שבגוש עציון, היה תלמיד כיתה י"ב בתיכון לבנים א-זיר שבנפת בית לחם. דף הפייסבוק של בית הספר, ובמיוחד ספרי הלימוד לכיתה י"ב, שמהם למד המחבל בחודשים האחרונים, מלאים בתכנים מחרידים שמנחים ישירות תלמידים להרוג ישראלים.
כך למשל פרסם בית הספר סרטון של תלמידים שנאספו בחצר והונחו להאזין לשיר שהקריא בפניהם אחד התלמידים, ובו הוא קורא לרצח ישראלים באמצעות קלצ'ניקוב, גרזן וסכין. "דם הקדושים קורא לנו", קורא התלמיד את השיר. "לא כתבנו בדיו או בעפרונות או בטושים, אלא ברובים. כתבנו את הכותרות עם הדם שלנו... תן לי קלצ'ניקוב, גרזן וסכין".
בסרטון נוסף שפרסם בית הספר, אחרי ההכרזה על תוכנית השלום של ארה"ב, הוקרא לתלמידים בחצר בית הספר שיר שקורא לסרב לכל מו"מ בדרכי שלום ולביצוע פעולות אלימות. "אני לוחם ומדי הצבא מתאימים לי... למה שננהל משא ומתן, תגיד לי למה? יש לנו נשק ויש לנו צבא", נאמר בין היתר בשיר. "אני מאמלל את החיים של היהודים, הם מפחדים ממני".
3 צפייה בגלריה
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
ספרי הלימוד בבתי הספר מכילים הסתה קשה לשנאה ולאלימות נגד יהודים
באירוע בית ספרי בחודש נובמבר האחרון, לציון יום מותו של ערפאת, נאספו התלמידים כדי לחזות בשריפה פומבית של דגל ישראל, בהוראת מחנכי בית הספר.
גם ספרי הלימוד לכיתה י"ב בבית הספר, שמהם למד המחבל בחודשים האחרונים, מכילים הסתה קשה לשנאה ולאלימות נגד יהודים. כך למשל למד המחבל השנה שמוות כשאהיד הוא חובה דתית שנושאת שכר רב וכבוד משמעותי. היהודים מתוארים כמסוכנים, מעוותים מטבעם, שקרנים, רמאים ועויינים. בנוסף נלמד שזכות השיבה לישראל תתרחש רק באמצעים אלימים, עם נשק ביד במקום שיבה בדרכי שלום דרך מו"מ.
מכון המחקר והמדיניות הבינלאומי IMPACT-se, שחוקר ומנתח ספרי לימוד ברחבי העולם לעידוד תכנים של שלום וסובלנות, פרסם לאחרונה מחקרים רבים על ספרי הלימוד של ישראל, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות ועוד, שבהם ממצאים מעודדים מאוד באשר לשינויים חיוביים בספרי הלימוד באזורנו.
עם זאת, המכון מצא שבכל הקשור לספרי הרשות הפלסטינית, שנכתבים ברמאללה על ידי פקידים שמשכורתם ממומנת מכספי סיוע של משלמי מיסים אירופים, יש הקצנה משמעותית בשנים האחרונות.
3 צפייה בגלריה
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
תכנים בבית הספר שבו למד המחבל
תלמידים בבית הספר מונחים לשרוף את דגל ישראל
על פי המחקרים, מספר רב יותר של שיעורים כוללים אלימות, האדרה ומתן לגיטימציה לטרור, עידוד לג'יהאד ולמוות, דחיית שלום, קידום עלילות דם נגד ישראל, מחיקת ישראל ממפות, ומחיקת כל התכנים שהיו קיימים בעבר שבהם למדו על ניסיונות ההגעה לשלום ומו"מ עם ישראל מאז אוסלו.
אתמול, למרות שחמאס אישר רשמית שעטאללה היה חבר בארגון הטרור, פרסם משרד החינוך של הרשות הפלסטינית הודעה שמגדירה את המחבל "שאהיד" שמותו היה האחרון בדפוס של "פשעי מלחמה" נגד ילדים פלסטינים. המשרד אף קרא למוסדות בינלאומיים לספק הגנה לילדים פלסטינים מפני התקפות אלימות נוספות.
מרכוס שף, מנכ"ל מכון המחקר והמדיניות IMPACT-se, ואריק אגסי, סמנכ"ל המכון, אמרו אתמול: "בית הספר של המחבל הסית אותו לפעול באמצעות רובים, גרזנים וסכינים. ספרי הלימוד של המחבל קוראים ליהודים מעוותים, ולימדו אותו שמות קדושים באמצעות ג'יהאד היא חובתו הדתית, ומשרד החינוך הפלסטיני כינה אותו שאהיד. אין כאן ניואנס: הרשות הפלסטינית משתמשת במערכת החינוך שלה כבסיס לפעולות טרור".