היום השלישי לעדות חפץ
(צילום: גלעד מורג)

עד המדינה ניר חפץ המשיך הבוקר (רביעי) את עדותו במסגרת תיק 4000, שבמסגרתו מאשימה המדינה את ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בקבלת שוחד בדמות סיקור תקשורתי מבעלי בזק, שאול אלוביץ', בתמורה לקידום רגולציה לטובתו. הפעם נתניהו לא הגיע לדיון, וחפץ פירט על העברת המסרים בין בלפור לאתר וואלה סביב בחירות 2015, כשבשיאה פורסם סרטון "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי".
הפרקליטות הודיעה בסוף הדיון כי לפי ההערכות, עדותו של חפץ תסתיים מוקדם מהצפוי, ייתכן שכבר ביום שני הקרוב. בהמשך יעיד חפץ בדיון אחד או שניים על תיקי 1000 ו-2000.
11 צפייה בגלריה
ניר חפץ
ניר חפץ
ניר חפץ, הבוקר
(צילום: גלעד מורג)
15:00 תמה עדותו של חפץ.
14:45 הפוסט של מירי רגב נגד מני נפתלי - שאושר ע"י נתניהו
התובע מציג צילום מסך מכתבה שפורסמה על פנייתה של שרן השכל (תקווה חדשה), שהייתה אז בליכוד, אל היועץ המשפטי לממשלה בעניין חקירתו של מני נפתלי. "נתניהו עמד מאחורי האייטם, חד משמעית", אמר חפץ. "הרעיון הגיע מכיוון שרה, אבל מי שניהל היה בנימין נתניהו. שרן השכל לא תשלח דבר כזה ללא אישור ראש הממשלה.זה אירוע שמנוהל כולו ע"י נתניהו. ברור שזה אייטם יזום לגמרי, ניסיון להחיות משהו שירד מסדר היום זמנית".
בהתכתבות אחרת חפץ פנה לאילן ישועה ושאל אם בוואלה יוכלו לסקר פוסט שפרסמה מירי רגב לרגל יום האישה בעודה מתייחסת למני נפתלי. "נתניהו חד משמעית מעורב", הגיב חפץ. "זה תמיד עבר דרכי. רגב, אחרי שיחות, כותבת את הטקסט, שולחת לאישור ראש הממשלה ורק לאחר מכן מפרסמת".
11 צפייה בגלריה
ניר חפץ
ניר חפץ
ניר חפץ
(צילום: עמית שאבי)
בהודעה שהוצגה ע"י התביעה, ישועה מעדכן את חפץ על פרסומה של כתבה נוספת נגד נפתלי, וחפץ הגיב לו "דיווחתי הכל כפול שתיים". חפץ הסביר כי כוונתו היא שעדכן את שני בני הזוג נתניהו. על התכתבות רגישה אחרת כתב חפץ לישועה "ברור, מוחק כל יום", והסביר כי "איפה שיש התכתבויות מביכות או רגישות, היה לי נוהל למחוק".
14:30 הקרב נגד איילת שקד על הקרדיט להצעת החוק
התובע הציג התכתבות בין חפץ לישועה, כשדובר ראש הממשלה מבקש לשים ציטוט של נתניהו ("הבוס שלי", כפי שכונה בהתכתבות) בכותרת כתבה על הצעת חוק להחמרת ענישה למיידי אבנים. התובע שאל אם נתניהו ביקש זאת, וחפץ אמר שכן, ושהוא זוכר את האירוע.
"נתניהו כעס על העובדה שאיילת שקד לקחה את הקרדיט. לכן הייתה התרחשות", אמר חפץ. "היה אישיו, חשבתי שזה מהומה על לא מאומה". הוא הוסיף כי "יכול לומר שזאת טעות לעסוק באייטם מהסוג הזה. באותו זמן שקד הייתה שרת משפטים נכבדה ולא הייתה במעמדו הציבורי. טעות לעסוק במלחמת הקרדיטים".
13:15 שיחה על ידיעות רכילותיות: "יש לזה משמעות"
התובע וחפץ דנים על בקשות לפרסום כתבות שאינן בעלות ערך חדשותי, כמו הזמנת פפרצי ליאיר נתניהו ובת זוגו החדשה ואירוח של הזמרת מריה קארי במעון רה"מ.
"אתה כותב שוואלה סלבס פנו אליך ונתת להם את השם של החברה של יאיר, 'שימו את זה חזק', למה הכוונה?", שאל התובע. חפץ השיב שהכוונה היא להבליט את הכתבה בעמוד הבית. "כל השיטות שדיברנו, כדי שהאייטם יקבל בולטות", אמר.
11 צפייה בגלריה
מריה קארי עם בני הזוג נתניהו. "למשפחה חשוב מאוד"
מריה קארי עם בני הזוג נתניהו. "למשפחה חשוב מאוד"
מריה קארי עם בני הזוג נתניהו. "למשפחה חשוב מאוד"
התובע טבנקין: מדוע אתה מעביר את הבקשה בעניין הזה לאתר וואלה?
חפץ: "כי אני ונתניהו חשים בנוח בתהליך כל כך רגיש. והבן שלו... לא יכולות להיות תקלות. אלוביץ' וישועה משגיחים על התהליך כדי שלא יקרה משהו. זה מופקד ברמת המנהלים הכי בכירים".
טבנקין: עד כמה יש חשיבות לאייטם פיקנטריים ורכילותיים למשפחת נתניהו?
חפץ: "יש לזה משמעות למשפחת נתניהו. גם לדעתו זה חשוב, תמונה עם כוכבת בסדר גודל הזה... זה 'נייס טו האב' (טוב שיש). למשפחה חשוב מאוד, ובמידה רבה לרעיית רה"מ".
12:50 חפץ: "לא הקלטתי שיחה עם ראש הממשלה במודע"
במהלך הדיון על השיחה עם יאיר נתניהו, נשמע אביו ברקע הקלטת השיחה. חפץ הסביר כי בין השנים 2010-2009 הוא הקליט גורמים שונים ביוזמתו, אך גם התקין יישומון שהקליט שיחות באופן אוטמטי - או שהמשטרה שחזרה אותן. "אני לא הקלטתי שיחה עם ראש הממשלה במודע", אמר ניר חפץ. "כשיש הקלטות מהסוג הזה, על הדרך בשוגג, לא הקשבתי להן אף פעם. מן הסתם הקלטתי משהו אחר ונשאר פתוח, אבל לא ישבתי מעולם עם נתניהו ולחצתי במודע על מכשיר ההקלטה. לא הקלטתי אותו גם ב-2010-2009".
12:20 הדיון מתחדש
התובע מציג דרישה נוספת ממאי 2015, אז ביקש נתניהו לסקר את עדותה של רעייתו במסגרת התביעה שהגיש נגדה אב הבית במעון רה"מ מני נפתלי. לפי התביעה, איריס אלוביץ' הייתה מעורבת גם היא בטיפול הבקשה שנענתה. כמו כן, הוצגה כתבה מהאתר "דה מרקר קפה" שבו אוזכר פרסום בוואלה בעניין משפחתי-אישי. על אף שלא היה אזכור לנתניהו, משפחתו של רה"מ לשעבר ביקשה שתפורסם הבהרה שלא מדובר בשרה או ביאיר. "נעלה מחר אייטם בוואלה סלבס שמתייחס לידיעות מהימים האחרונים, ואומר שוואלה סלבס בדקה עם יאיר שהגיב בגיחוך ואמר שהן שקר", כתב ישועה לחפץ.
באולם הושמעה הקלטה משיחה בין חפץ ויאיר נתניהו:
נתניהו: "ניר אני רוצה לשאול אותך מה קורה עם וואלה"
חפץ: "הוא מתעקש שמה שיעשה זה רק..."
נתניהו: "איזה חוצ.. אתה יודע מה, תגיד לו (תמלול לא ברור) שזה יפגע בנו ואני מוכן לקחת את הסיכון. כל המדינה מדברת על זה ולוקחים את הסיפור בוואלה בתור הוכחה"
סנגורו של בנימין נתניהו, בעז בן צור, התערב ואמר: "יש עניינים שנוגעים לצנעת הפרט בהקלטה. הוא לא נגע למשפחת נתניהו. על הרקע הזה שכתוצאה מהפרסום כוון בטעות למשפחת נתניהו. לכן היה צורך להבהיר את הסוגיה וההקשר".
11 צפייה בגלריה
יאיר נתניהו בבית המשפט
יאיר נתניהו בבית המשפט
דרש לפרסם הבהרה שהפרסום לא נגע אליו. יאיר נתניהו
(צילום: מוטי קמחי)
בהמשך ההקלטה נשמע חפץ אומר לנתניהו הבן: "יאיר, אני יודע יותר טוב מהאנשים בוואלה אוקיי? אני רק יכול להגיד להם, יותר מזה אני לא יכול לעשות. אני לא שולט בהם"
נתניהו: "תדבר ישירות עם שאול"
חפץ: "אני אדבר עם שאול"
בהמשך נשמע חפץ מסביר שהמקום שבו פורסמה הידיעה היא אכסניה לבלוגרים, ושבאתר "דה מרקר קפה" יסירו את הפרסום.
יאיר: "ברגע שהם מסירים ונעשה לי עוול אני יכול לתבוע אותם"
חפץ: "דה מרקר זה לא שאול, הם לא מפחדים ממך"
התובע ביקש מחפץ להבהיר את משפטו האחרון. "זו שיחה שמתעסקת בעניינים אישיים של יאיר נתניהו, ומבחינתו, בצדק, אני אמור להתנהל כדובר המשפחה. אם הדבר הזה הפריע לו סובייקטיבית, זה לגמרי מה שהוא היה צריך לעשות. עד שראיתי שלטים בנתיבי איילון לא ידעתי שזה הוקלט. דה מרקר כבר הסכים, הלך כברת דרך לעברנו".
התובע חידד את שאלתו, וביקש שיבהיר את הכנסת שמו של שאול.
"שוואלה, מבחינתו של יאיר, ביד היוצר. כל מה שרוצה הוא יכול לעשות, אני מסביר שזה מרחק שנות אור מוואלה".
השופט משה בר-עם שאל: לא פוחדים?
חפץ: לא סופרים אותו, בלשון העם.
השופט בר-עם העיר כי מדובר בנושא פרטי, ולכן התערבותו של נתניהו בפרסום שלילי על בנו היא טבעית. חפץ חיזק את דבריו ואמר: "יאיר ספג מהתקשורת והוא רגיש לזה".
גם נתניהו האב עלה לשיחה.
נתניהו: "צריך לטפל פה בשני דברים. אחד, זה אלוביץ. למה לא אמרת לי שהוא לא עשה כלום? שהוא סירב לך להוריד את זה?"
חפץ: "אהה.. מתווכחים מה שקרוי, כן הוא..."
נתניהו מרים את קולו: "מי זה? הוא מתווכח?"
חפץ: "תקשיב..."
נתניהו: "איך אתה לא חוזר אליי?"
חפץ: "תקשיב, דיברתי איתו וגם דיברתי עם המנכ"ל שלו"
יאיר: "לא, הוא אמר את זה לי. אני ידעתי, אני שכחתי להגיד לך"
נתניהו: "איך אתה לא אומר לי דבר כזה? אני צריך להגיד לו שיגיד שזה לא אנחנו, שיגיד שזה מישהו אחר, לא אנחנו"
חפץ: "אוקיי"
יאיר: "צריך לעשות הבהרה"
חפץ: "ברור"
נתניהו: "איך אתה משאיר דבר כזה? אלוהים אדירים, אתה יודע שאני הייתי בטוח שהורדת את זה? אתה יודע זה לא מספיק להוריד עכשיו, צריך להגיד זה לא..."
יאיר: "את הכתבה עצמה בוואלה אי אפשר להוריד, זה לא קשור אלינו"
חפץ: "לא, אין מה להוריד את זה. זה כבר חודש וחצי שוכב..."
נתניהו: "הוא צריך להבהיר שזה לא אנחנו, זה הכול"
יאיר: "ולכתוב 'בעקבות גל השמועות'..."
נתניהו: "כן..."
11:45 הדיון יוצא להפסקה בת חצי שעה
11:20 סערת "הערבים נעים לקלפי" ביום הבחירות
לאורך יום הבחירות, 17 במרץ, הועברו מסרים מנתניהו למנכ"ל וואלה. ישועה התריע שאחת הכתבות על נתניהו עולה לכותרת הראשית, וחפץ השיב: "הראיתי לביבי מה יש בראשית. מבסוט". התובע שאל אם הוא זוכר שהראה את הכותרת לנתניהו באופן אישי, וחפץ השיב בחיוב. "חד משמעית כן, ביום הבחירות הלכתי עם הזוג נתניהו להצביע בקלפי, ולא משתי מנתניהו עד השעה 20:00 בערב. כל היום הייתי איתו".
חפץ נשאל על הסרטון שעורר סערה בחברה הערבית, שבו צולם נתניהו מזהיר מפני הגעה מסיבית של מצביעים ערבים לקלפיות. "קשה לשכוח את זה", אמר חפץ. "בבוקר הבחירות הדאגה הייתה כשנתניהו קיבל נתונים מהשטח של הליכוד, באמצעות שלמה פילבר, שאחוזי ההצבעה במגזר הערבי גבוהים יותר בשברירי אחוזים - ובערים הגדולות ובפריפריה שיעור ההצבעה נמוך יותר לעומת הבחירות הקודמות.
11 צפייה בגלריה
טופז לוק עם בנימין נתניהו
טופז לוק עם בנימין נתניהו
צילמו את הסרטונים באייפון, חפץ החזיק את הדלת. נתניהו ולוק
(צילום: EFP)
"יש הרבה שיחות טלפון בין נתניהו ופילבר, ואני נוכח ושומע את נתניהו מדבר ומעביר לי נתונים לפי ערים", ציין חפץ. "ככל שמתקדמים, אנחנו נוסעים לאשדוד, אשקלון אולי גם לבאר שבע, הדאגה גוברת. מצב רוחו של נתניהו הופך גרוע. הוא קוטע את הסיור מודאג. זה הופך להיות כל עולמנו ואנחנו חוזרים לבלפור. נכנסים לחדר העבודה, הוא, אני וראש מטה הניו מדיה של הליכוד, טופז לוק. הוא מצלם באייפון שלושה טייקים של הסרטון, ואני עומד עם שתי ידיים על הדלת. רגע דרמטי בעיניו, שאיש לא ייכנס. נתניהו בוחר בין הטייקים את הסרטון שנראה לו הכי טוב, ואנחנו רוכשים דרך חברות הסלולר שהסמסים יגיעו תוך 20 דקות משיגור הסרטון. פילבר מדווח לנו ש-700 אלף מכשירים ניידים קיבלו את זה באזורים שסומנו על ידינו עד לרמה של שכונה שבה יש שיעור גבוה של מצביעי ליכוד. כולם מקבלים את זה".
חפץ אמר שכעבור 20 דקות מספר הטלפונים שקיבלו את הסרטון עומד על מיליון וארבע מאות אלף. "הסרטון הופץ כמו אש בשדה קוצים. יש תורים בקלפיות, זה המריץ את הציבור לצאת. לא ראיתי אף פעם הפצה דרמטית כל כך של הסרטון".
התובע שאל לאילו כלי תקשורת הסרטון שצולם בחדר העבודה הופץ, וחפץ משיב: "לכל העולם ואשתו". טבנקין אמר כי בחקירתו טען חפץ שביום הבחירות כלי תקשורת שנמצאים בפיקוח המדינה לא יכולים לפרסם סרטונים שכאלה, ולכן פרסום דרך אתר אינטרנט עם תפוצה רחבה זה חשוב מאוד. חפץ השיב כי הוא לא זוכר, אך זה נשמע לו הגיוני ומדויק.
בהתכתבות נוספת מאותו יום שאל ישועה את אלוביץ' מה הכותרת שנתניהו רוצה, ובעלי בזק כתב: "נתניהו: חייבים לסגור את הפער ולהצביע ליכוד. הטלפון הראשון שלי יהיה לבנט". חפץ הוסיף כי "בסוף, אלה המסרים הכי חשובים. הייתה חשיבות למי תהיה המפלגה הגדולה ביותר, היה מאמץ גדול לשתות מבנט קולות בקשית, לכן הועברו מסרים של חיבוק לבנט ולהבליט שלבני אוחזת בגרון של הרצוג ולא תהיה ממשלת שמאל. הקלדתי את זה ליד נתניהו והוצאתי לכל כלי התקשורת. נתניהו ניסח את כל המסרים".
11:00 הדרישה לכותרת ראשית ביום לפני הבחירות
בהתכתבות מהיום שלפני הבחירות, חפץ ביקש מישועה לקדם כתבה על האפשרות לממשלה לאומית בראשות הליכוד לכותרת הראשית. "שיגיד בראיון, ואז אפשר לעשות ראשית לכמה שעות", השיב ישועה. אלוביץ' פנה גם הוא למנכ"ל וואלה וכתב: "החבר מבקש שזה יהיה בראשית מעכשיו להרבה-הרבה זמן".
התובע טבנקין: "מאיפה מקבל אלוביץ' את ההודעה?"
חפץ: "החבר זה בנימין נתניהו. אני מעביר בהוראת נתניהו. צוות שלם ניסח את המסר. ברוב מערכת הבחירות פיגרנו בסקרים, וארבעה או חמישה ימים לפני הבחירות הפער הצטמצם. לבני ויתרה על הרוטציה עם בוז'י וזה הדאיג אותנו. את ההודעה אני הקלדתי, אבל נתניהו ניסח. הבוס המוחלט זה הוא".
חפץ הדגיש: "הבקשה לכותרת ראשית להרבה זמן היא חריגה, זה יכול להיות רק בקשה של בנימין נתניהו. ההבנה שלו בתקשורת היא פנומנלית. שעה כותרת לפני בחירות זה מטורף, זה 100% בא ממנו. העצרת של הימין לפני הבחירות נתפסה כנקודת פיתול ואכן הייתה כזאת. יחד עם סרטון 'הערבים נוהרים' והנאום בקונגרס, זה נתפס בעינינו כאירועים מכריעים בבחירות".
11 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
"היה מאמץ גדול לשתות מבנט קולות בקשית"
(צילום: יואב דודקביץ')
התובע טבנקין ציטט מחקירתו של חפץ התייחסות לכתבה שביקשו לקדם. "זה טקסט שנתניהו הכתיב מילה במילה. כל פסיק שלו. ביקש ממני באופן אישי לדבר עם שאול ולבדוק שזה יהיה בכותרת הראשית של וואלה", אמר חפץ. התובע המשיך: "כשמר אלוביץ' כותב למר ישועה 'ניר יצלצל אליך, הם רוצים ראיון מלטף ומפנק ממראיין אוהד, למה הכוונה?". חפץ השיב: "המילים 'מפנק ומלטף' זה לא מילים שלי. ראיון לפני הבחירות בכלי תקשורת זה לא דבר חריג. יום אחרי יום קיימנו יותר מ-60 או 70 ראיונות. זה מה שחריג פה. רק העובדה שמראש מסכימים שלא ידברו על בקבוקים או יוקר המחייה (סוגיות שלא נוחות לנתניהו -ג"מ)".
בהתכתבות אחרת בין חפץ לזאב רובינשטיין, שהיה מקורב למשפחת נתניהו, נשאל חפץ מה היה תפקידו. "ערוץ שלא הייתי חשוף אליו", הסביר. "קשר קרוב לשרה נתניהו. כשהוא רוצה הוא מרים טלפון ללשכה, גם בנימין נתניהו מרים את הטלפון".
התובע שאל אם הוא זוכר משהו על הקשר בין רובינשטיין למשפחת נתניהו כששהתה בחו"ל, וחפץ ענה: "רובינשטיין היה מעין שומר סף, ניצב בדלת או בלובי, ומכניס אנשים לפגישה עם נתניהו. רובם מה שניתן להגדיר כעשירי ארה"ב. הוא הצטרף לשרה נתניהו בקניות שלה, הקשר שלו איתה יותר אינטסיבי, אבל חד משמעי מקורב לנתניהו. יאיר נתניהו ביקר בניו יורק ורובינשטיין אירח אותו בביתו. מעיד על קרבה רבה".
10:45 הפגנת הימין בתל אביב: "זה היה מאוד חשוב לנתניהו"
שמונה ימים לאחר ההפגנה של מתנגדיו, בוואלה משדרים את עצרת הימין בכיכר רבין בשידור חי - על אף שוועדת הבחירות המרכזית קבעה כי ניתן להעביר את השידור בעיכוב מסוים כדי למנוע תעמולת בחירות. בשל ההחלטה, ערוצי הטלוויזיה נמנעו משידור ההפגנה.
"מתקבלת החלטה של ועדת הבחירות המרכזית שאפשר לשדר רק בדיליי ולא חי", אמר חפץ לתובע. "ישועה אומר לי שהם כן ישדרו בלייב, ומציין שהם הוציאו 'פושים'". על המסך באולם בית המשפט נראה התיעוד של שתי התראות הדחיפה שנשלחו לגולשי וואלה בהפרש של 25 דקות.
11 צפייה בגלריה
עצרת הימין בכיכר רבין, יומיים לפני הבחירות
עצרת הימין בכיכר רבין, יומיים לפני הבחירות
עצרת הימין בכיכר רבין, יומיים לפני הבחירות
(צילום: רויטרס)
"זה היה מאוד חשוב לנתניהו, כי זמן קצר לפני זה שודרה עצרת שמאל בשידור חי", אמר חפץ. "הוא חשב שיש איפה ואיפה, הטייה לא מקרית". ישוע פנה לחפץ בהודעות וכתב: "וואלה הוציאה פוש למיליון איש פעמיים על השידור החי. האחרים, כולל חדשות 2, מתעלמים". חפץ הסביר: "הייתה חשיבות אדירה לכך. כשמתקרבים לבחירות סופרים ראשים, לא אג'נדה, ואילן מעביר את התמונה שיש הרבה ראשים". חפץ אמר בנוסף כי ישועה תיאר שהשקיע עשרות אלפי שקלים על קידום ברשתות החברתיות, ושאעביר זאת באופן אישי לנתניהו.
עד המדינה הבהיר שהרעיון להפר את הוראת ועדת הבחירות לא הגיעה מכיוון נתניהו. "באינטרנט מותר", העיר הסנגור בעז בן צור. חפץ ענה: "אולי, זה מה שאני זוכר. לנתניהו היה מאוד חשוב השידור בוואלה".
התובע טבנקין: עד כמה היה חשוב לשדר בוואלה לעומת כלי תקשורת אחרים?
חפץ: "פריים טיים בערוץ 12 יותר, אבל השידור בוואלה היה חשוב לנתניהו, הוא וידא מולי. הוא התעסק בזה הרבה. שלושה ימים לפני שודרה עצרת השמאל ואני די בטוח שהוא לא העלה את הרעיון שזה ישודר בוואלה למרות דברי יו"ר ועדת הבחירות. היוזמה בא מוואלה. ישועה לא אמר להם להפר את הנחיית היו"ר, הרעיון בא מהם".
לאחר מכן ציין חפץ כי אכן לא היה איסור לשדר עצרות פוליטיות באתרי אינטרנט. "זה זיכרון לא נכון, אבל אני זוכר שישועה העביר מסר ממני לנתניהו שהושקעו עשרות אלפי שקלים כך שיהיה שידור חי".
10:30 הריאיון שנשלח מראש: "חציית קו אדום"
הדיון המשיך לריאיון שנקבע בין נתניהו לעיתונאי דב גילהר. "נתניהו הסתייג שגילהר יהיה המראיין", סיפר חפץ. "בכל הראיונות היו לו שני תנאים: שיחה אחד על אחד, ושלא יקטעו אותו במהלך דבריו. ספציפית הוא לא רצה את גילהר לא בגלל עמדותיו, הוא טען שבאופי שלו הוא מראיין מקנטר שמתפרץ. אני חושב שהייתי היחיד שיכול לשכנע אותו ללכת נגד רצונו". לדבריו, ישועה ואבי אלקלעי (מבכירי וואלה) שכנעו אותו שגילהר מודע לתנאי הזה, וייתן להשלים את הדברים. "שכנעתי את נתניהו נגד רצונו והראיון התקיים בסלון בלפור", אמר חפץ.
"נתניהו צדק, דב גילהר קטע אותו בלי סוף. הוא התפוצץ, הלך בזעם לחדרו - ואז החל מחול שדים ממש. נתניהו ניהל שיחות כעוסות מאוד עם שאול אלוביץ'. דיברתי עם אלקלעי, ישועה ואלוביץ'. הכול בטונים גבוהים, סערה אדירה. זו תקופת בחירות, אנשים על הקצה. התפוצצות כזו הוא לא משהו על-אנושי. אפשר להתפוצץ מדבר כזה, זה ראיון חשוב".
בהתכתבות מאותו היום שלח ישועה את הראיון לחפץ עוד לפני פרסומו. "שלחתי לך", כתב ישועה. "לדעתי רק ישרת ובגדול את החבר. הכותרות מצוינות, תודיע מה אתם מחליטים". חפץ הסביר: "מחליטים זה מחליט. ראש הממשלה מחליט אם הראיון עם גילהר יפורסם".
11 צפייה בגלריה
מעון רה"מ בירושלים
מעון רה"מ בירושלים
מעון רה"מ בירושלים
(צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות")
התובע שואל מדוע שלח חפץ את הכתבה במייל, וחפץ השיב כי אלוביץ' הורה שללא אישור של נתניהו, אין לפרסם את הראיון. "זו חציית קו אדום אתי לשלוח ראיון", אמר חפץ. "הוא עושה פה מעשה חמור. יש הפרדה בין הצד המסחרי למערכתי. הוא חוצה אותו בניגוד לתקנון החברה ועובר על תקנון האתיקה העיתונאית. מצדי שכולם ישלחו לי את כותרות העריכה, המחויבות שלנו לנצח את הבחירות. מעולם לא שלחו לי כותרות מראש אי פעם, גם לא כלי תקשורת ידידותיים". חפץ השיב לישועה: "אילן, שלא יתפלק. אמרת שלא ישודר".
עד המדינה אמר שנתניהו כעס עליו על כך ששכנע אותו להתראיין. "גם אני כעסתי מאוד על הפרת ההבטחה", סיפר. "דובי אמר לי שלא ידע על ההבטחה לא להתפרץ על ראש הממשלה. ככל שחלפו השעות הייתי משוכנע שהדבר הנכון לנו הוא לפרסם את זה, כי הראיון היה בסדר גמור. עזרתי לאילן לנסות להעביר אצלו כותרות. אלוביץ' לא אישר לישועה לפרסם ללא אישור של נתניהו, אז ישועה שלח לנו קובץ ערוך שנגיד מה מפריע. על הלפטופ שלי בבלפור הראתי לבנימין נתניהו את הווידאו, ורשמתי מאיזו שנייה עד איזו שנייה הוא מבקש לחתוך החוצה קטעים שמפריעים לו. העברתי הוראות שבנימין נתניהו נתן לי. לא נתקלתי בזה אף פעם בקריירה". הוא ציין כי מעת לעת מקובל שיש התנייה מראש לשלוח למרואיינים את הציטוטים שלהם, אבל זה לא מקובל בטלוויזיה.
10:15 הדרישה לשנות סיקור של הפגנה נגד נתניהו: "שאול השתולל עליי"
התובע המשיך להציג התכתבויות, הפעם מהערב שבו נערכה הפגנה נגד נתניהו ימים ספורים לפני בחירות 2015, בעקבות דרישה של נתניהו. "שידור חי באולפן מהפגנת 'רק לא ביבי' זו ממש תעמולת בחירות. אין אפילו באולפן מישהו שלנו", כתב חפץ לאלוביץ', שהשיב: "אין לי מושג, אבל זו ממש תעמולת בחירות. אני מטפל".
חפץ שחזר: "למיטב זכרוני, זה נעשה בהוראת ראש הממשלה. זאת הייתה טרוניה שהעברתי לבקשת בנימין נתניהו". התובע שאל אם הבקשה הועברה גם לכלי תקשורת אחרים, וחפץ אמר שהוא לא זוכר.
חפץ לאלוביץ': "אין באולפן מישהו שלנו" ישועה: "ניר, חטפתי על הראש מהבוס שלי"
11 צפייה בגלריה
שאול אלוביץ' בבית המשפט
שאול אלוביץ' בבית המשפט
שאול אלוביץ'
(צילום: יואב דודקביץ')
ישועה כתב בהמשך הערב לחפץ: "ניר, חטפתי על הראש מהבוס שלי. אף אחד לא תומך בו (בנתניהו) כמונו". חפץ השיב: "סימסתי לאלוביץ' את אותו סמס ששלחתי לך, שום דבר אחר". ישועה ביקש: "תסביר גם לבוס שלך כי שאול השתולל עליי עכשיו בשביל לשים ידיעות תומכות. צריך לשמור על אמינות, אי אפשר לא לשדר אירוע חדשותי. מסכים שאפשר לשים כותרות יותר ידידותיות ועשיתי זאת, אפשר לאזן עם תגובות ועובדים על זה עם שי חייק (דובר הליכוד - ג"מ) שלכם. בסופו של דבר הנחתי לקטוע את השידור החי לפני כולם ממש בדקות אלו. השידור החי ירד".
חפץ המשיך לתאר את השתלשלות האירועים ואמר: "ישועה היה בין הפטיש לסדן. אני בא מהתקשורת ומבין איך מתנהגת מערכת כשהוא בא עם הנחתה. הוא מנסה לגייס אותי שהדרישה של נתניהו מאלוביץ' תהיה כזו שקל לבצע אותה".
09:45 התובע טבנקין מציג התכתבויות מפברואר 2015, חודש לפני הבחירות.
חפץ שלח לאילן ישועה בקשה לפרסום כתבה ביקורתית על הארגונים היהודיים שלחצו על נתניהו לבטל את הנאום בקונגרס, וכותב: "תוכלו לעשות מזה אייטם". ישועה השיב בחיוב וחפץ מודה לו. "שאלת ממי קיבלתי?", שאל חפץ את התובע. "זה נתניהו. כל העיסוק בבחירות והעניינים האמריקנים הם רק מנתניהו. היחיד שעסקו בכל מה שקשור לארה"ב זה נתניהו. הוא אישית, ובנוסף עסקו מול שני יועצים אסטרטגיים אמריקנים. דרמר (השגריר לשעבר בארה"ב) לא דיבר איתי, שמר על הפרדה. היחיד שהעביר לי חומרים בנושאים אמריקניים זה ראש הממשלה. אין חריג. את הלינק הספצפי אני לא בהכרח זוכר".
באירוע אחר שצוין בכתב האישום והוזכר בדיון, הגיעה דרישה לפרסום מאמר ביקורתי על דו"ח מבקר המדינה שעסק בהוצאות מעון ראש הממשלה. לפי הפרקליטות, נתניהו היה מעורב בדרישה שהועברה באמצעות חפץ לישועה, והבקשה טופלה במעורבותו של מנכ"ל וואלה, ובהתאם להנחיה שקיבל מאלוביץ'. בהתכתבות שהוצגה בדיון כתב חפץ: "אמור לעלות אצלכם מאמר שמאוד חשוב לחבר שלי, חגי אדורם". עד המדינה הסביר כי הוא כותב שזה מאוד חשוב לחבר שלו, אבל "דה פקטו" אין סיכוי שזה לא יתפרסם.
11 צפייה בגלריה
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
ניר חפץ לקראת העדות במשפט נתניהו
ניר חפץ בבית המשפט. מימין: התובעת בן ארי, משמאל הסנגורית של אלוביץ', נועה פירר
(צילום: יואב דודקביץ')
"בקמפיין בחירות יש כמה ציוני דרך, והיועצים האסטרטגיים עושים בכל יומיים-שלושה סקרים", מסביר חפץ. "דו"ח המבקר בנושא המעונות נתפס ובצדק כאירוע שיכריע לכאן או לכאן. גם ההופעה בקונגרס. לכן לנתניהו זה היה חשוב מאוד לפני ההופעה בקונגרס. דו"ח המעונות הסיט את האג'נדה מהנושא המדיני-ביטחוני לאזורי המשפחה, טוהר המידות, בזבוז ונהנתנות".
הוא הוסיף: "מי שניהל את האירוע הזה מבחינה תקשורתית הוא בנימין נתניהו. שרה ויוסי כהן היו מעורבים אבל רק הוא נתן את ההוראה". חפץ הזכיר מכתבים שנכתבו לטובת שרה נתניהו בפרשת המעונות ומני נפתלי: "לדעתי הפצתי אותו לכולם. בוואלה, כל הנושא של דו"ח המעונות, ההיענות הייתה מוחלטת. אנחנו, מטה הליכוד, קבענו על מה יהיו האייטמים. כל מה שביקשנו נעשה עד הסוף, ללא הסתייגות".
בהתכתבות נוספת בין ישועה לחפץ, העביר עד המדינה למנכ"ל וואלה מספר טלפון של עורך דין שמייצג מתלונן נגד מני נפתלי. ישועה השיב כי העביר את הפרטים לאחד הכתבים, וכתב לאחר מכן: "לא שמים אצלי כסף בקמפיין, תעזור לי שם". ככל הנראה, מדובר בבקשה שהליכוד ירכוש מודעות באתר לקראת הבחירות.
09:03 חפץ ממתין על דוכן העדים, התובע אמיר טבנקין מהפרקליטות מציג התכתבויות מהטלפון של אילן ישועה.
חפץ ביקש הבוקר להוסיף על עדותו אתמול, שבה תיאר כיצד עורך דינה של משפחת נתניהו, יוסי כהן, הציג לו רשימת נושאים אפשריים שעליהם עלולה להיפתח חקירה, כי שמו של נוני מוזס לא הופיע בה. "הוא ניסה לדלות מנתניהו כל אפשרות במעגלים שונים, והשם לא ענה", אמר חפץ.
בהודעה שנשלחה מאלוביץ' לישועה נכתב: "קיבלתי בקשה מיוחדת, האם אפשר לתת בולטות באתה וואלה לפניית ראש הממשלה לציבור להציע לו מועמדים לשריון ברשימה?". אלוביץ' העביר גם סרטון והודעה לתקשורת. ישועה השיב: "טופל כולל מול ניר". חפץ הסביר כי נתניהו החליט לפנות לציבור כדי לקבל הצעות לרשימת המתמודדים, ובהודעה שניסח יחד איתו הועברה הפנייה לאלוביץ' כדי שהיוזמה תתפרסם בוואלה. "הרעיון הזה או שנתניהו הגה אותו, או שאישר אותו - אבל בוודאי אישר אותו", אמר חפץ.
התובע טבנקין ביקש לרענן את זכרונו של חפץ ואמר כי בחקירתו אמר שייתכן שההודעה הופצה גם לכלי תקשורת נוספים, אך הועברה פנייה גם לוואלה כי היה ברור שזה יופיע שם. "אמרתי בחקירה אמת, את זה ודאי היום אני לא זוכר", אמר חפץ. "אני רוצה להזכיר שחלפו ארבע שנים מהחקירה". חפץ המשיך: "באותם ימים זה היה נושא מרכזי ונתניהו עסק בזה המון. הייתה ביקורת שאין מספיק נשים במקומות ריאלים בליכוד, וזה היה אישיו משמעותי".
אתמול המשיך לספק חפץ כותרות דרמטיות בעדות, וסיפר על מעורבותו של נתניהו בכל הקשור לסיקורו ולסיקור משפחתו, ותיאר את היענותו המוחלטת של אלוביץ' לכל בקשה שהגיעה ממשפחת נתניהו. חפץ סיפר על "פגישת השיבוש" בינו לבין בני הזוג אלוביץ', שבה סוכם להיפטר מטלפונים עם התכתבויות מפלילות. הוא פרץ בבכי על דוכן העדים וכינה את המפגש "טעות חייו". לאחר מכן תיאר כיצד שרה ויאיר נתניהו נבהלו כשהבינו שעומדת להיפתח חקירה בעניין, וביקשו ממנו לדאוג ש"האלוביצ'ים מוחקים התכתבויות".
פורסם לראשונה: 09:03, 24.11.21