בנט ביום א': "להישאר עם אצבע על הדופק"

הקורונה שוב בדרך להתפשט: לאחר כמה ימים של עלייה רציפה, לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (יום ו') מקדם ההדבקה הגיע ל-1 בדיוק - והמשמעות היא שהמגפה כבר לא בדעיכה.
במשך יותר מחודשיים מקדם ההדבקה היה נמוך מ-1 והמגפה הייתה בדעיכה - אבל לאחר שלפני חודש המקדם הגיע ל-0.73 חלה מאז עלייה משמעותית והדרגתית, עד להגעה לרף הבעייתי.
2 צפייה בגלריה
מחלקת קורונה בבית החולים ברזילי באשקלון
מחלקת קורונה בבית החולים ברזילי באשקלון
מחלקת קורונה בבית החולים ברזילי באשקלון
(צילום: AP)
ממטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה של משרד הבריאות אמרו כי עוקבים באופן שוטף אחרי מקדם ההדבקה: "אם העלייה תימשך, יכול להיות שנידרש לצעדים שונים כדי לצמצם הדבקות. יחד עם זאת כבר ברור שהתחסנות בולמת את התפשטות המגפה. אנחנו קוראים לכל מי שיכול וזכאי ללכת ולהתחסן ולהקפיד על ההנחיות הקיימות, לרבות עטיית מסכות ושמירה על התו הירוק".
אתמול אובחנו 467 מאומתים, 48% מהם - ילדים עד גיל 11. שיעור החיוביים היה 0.7%. בסך הכול אומתו בשבעת הימים האחרונים 3,125 מאומתים, ירידה מזערית של 1.9% ביחס לשבוע שלפני כן - מה שמראה גם כן את בלימת הירידה במספר הנדבקים.
בבתי החולים מאושפזים כעת 126 חולים קשה. מפרוץ המגפה נפטרו 8,154 חולי קורונה. בשבעת הימים האחרונים נפטרו עשרה חולים.
החדשות הטובות הן שכרגע לפחות אין אף יישוב אדום במדינת ישראל. גם מספר היישובים הכתומים, שציון הרמזור שלהם נע בין 6.1 ל-7.5 - נמוך יחסית. העיר הכתומה היחידה היא עכו, שם 88 חולים פעילים. היישובים היחידים עם יותר מ-100 נדבקים כעת הן ירושלים (799 חולים פעילים), באר שבע (150), רחובות (148), חורה (127) ורהט (109).
2 צפייה בגלריה
אוהל בדיקות הקורונה החדש בנתב"ג
אוהל בדיקות הקורונה החדש בנתב"ג
בדיקת קורונה בנתב"ג. הקלות גם שם
(צילום: אבי חי)
העלייה במקדם ההדבקה מגיעה אחרי שבשבוע שעבר החליטו ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ על הקלות בעקבות דעיכת ההתפשטות של המגפה. בין היתר סוכם על ביטול כלל מגבלות ההתקהלות במקומות פתוחים, קיום אירועי תרבות וספורט במקומות פתוחים במגבלה של עד 1,000 בני אדם ללא תו ירוק והגדלת מספר המשתתפים באירועים ובחתונות במקומות סגורים מ-400 ל-600. ל-ynet נודע כי במחאה על פרסום ההקלות ללא היוועצות בחברי קבינט המומחים, בוטל דיון שאמור היה להתכנס בהשתתפות המומחים.
הקלה נוספת שעליה הוחלט השבוע נגעה לחוזרים לארץ דרך נתב"ג. במשרד הבריאות החליטו כי ישראלים השבים מחו"ל ותיירים המגיעים לבקר בישראל יוכלו לבצע בדיקת אנטיגן (מהירה) במקום בדיקת PCR כתנאי לעלייה למטוס. ההחלטה טרם אושרה על-ידי הממשלה והכנסת. היא צפויה לאפשר לנוסעים שמבקשים להיכנס לישראל לבחור אם לבצע בדיקת אנטיגן במהלך 24 השעות לפני עלייה למטוס או בדיקת PCR כפי שנדרש כיום, במהלך 72 שעות לפני ההמראה. נוסע שיבחר בבדיקת אנטיגן יידרש לבצעה באמצעות גוף מוכר במדינה הזרה - ולא בבדיקה ביתית. חובת ביצוע בדיקת PCR לאחר הנחיתה בנתב"ג תישאר ללא שינוי.