תפיסת המחבלים בנצרת

אחרי כמעט חמישה ימים של מצוד: שניים מששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע נלכדו אמש (שישי) על ידי שוטרי סיור בנצרת. שני האסירים הנמלטים שנעצרו הם אנשי הג'יהאד האיסלאמי: יעקוב מחמוד קאדרי (49) שמרצה מאסר עולם מאז 2003, ומחמוד עבדאללה עארדה (46) שנשפט למאסר עולם וכלוא מ-1996, ונחשב למי שהוביל את מבצע הבריחה מהכלא. עוד ארבעה מחבלים, בהם זכריא זביידי, נותרו חופשיים, כשברקע הערכות שהמחבלים התפצלו לכמה קבוצות לאחר שנמלטו.
המחבלים נלכדו באזור הר הקפיצה בנצרת. לפי המשטרה, המחבלים נתפסו לאחר שפנו לאזרחים באזור וביקשו מהם מזון ועזרה. כוחות גדולים הוקפצו לאזור, ובסריקות שערכו במקום אותרו השניים. לאחר שנעצרו הם הועברו לחקירת שב"כ. במערכת הביטחון מעריכים שחקירתם תקדם את המצוד אחר ארבעת המחבלים הנוספים.
5 צפייה בגלריה
תפיסת המחבלים בנצרת
תפיסת המחבלים בנצרת
שני המחבלים, בתוך הניידות
לכידת המחבלים היוותה מכה מורלית עבור הפלסטינים שחגגו את הבריחה מהכלא, וברשתות החברתיות הערביות היו כאלו שקראו להגיע לבתיהם של שני המחבלים בג'נין. לביתו של אחד מהם, מוחמד עארדה, הגיעו אמש כמה פלסטינים, וחלקם קראו לנקום ב"משת"פים" שלכאורה דיווחו על האסירים.
לקראת חצות אמש התאספו יותר מ-1,000 מפרי סדר פלסטינים ב-11 מוקדים בגדה המערבית. הם יידו אבנים, הבעירו צמיגים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון - שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. במעבר ג'למה שמצפון לג'נין נורתה אש חיה לעבר כוחות צה"ל, אולם לא היו נפגעים. מדרום לחברון זיהו לוחמים חשודים שהשליכו בקבוקי תבערה לעבר עמדה צבאית, ירו לעברם - ופגעו באחד מהם. גם באירוע זה לא היו נפגעים לכוחות הביטחון.
בחמאס מסרו בעקבות לכידת שני האסירים: "הכבוד שהם הביאו מעצם הצלחת בריחתם הוא מספיק, והם הרסו את המוניטין של ישראל". חמאס הוסיף כי אותם אסירים "בוודאות יחיו כאנשים חופשיים בעתיד", וכי "העם הפלסטיני עומד לצדם עד אשר ישוחררו".
פרט לשני המחבלים שכעת נעצרו, עוד ארבעה כאמור נותרו חופשיים: זכריא זביידי (45) שנחשב לסמל מחנה הפליטים בג'נין והאינתיפאדה השנייה, והוא איש פתח היחידי מבין הנמלטים. שאר המחבלים שטרם נלכדו הם מוחמד קאסם עארדה (39), אחיו של מחמוד עבדאללה עארדה ששפוט גם הוא למאסר עולם מאז 2002, איהאם נאיף קממג'י (35) שהורשע בגרימת מותו של אליהו אשרי מאיתמר ונכלא ב-2006 למאסר עולם, ומונאדל יעקוב אינפיעאת (26).
המצוד נמשך: החיפושים אחר המחבלים
(צילום: דוברות המשטרה)

ששת המחבלים הצליחו להימלט דרך חור שחפרו ברצפת שירותי התא המשוריין שלהם בכלא גלבוע, בלילה שבין ראשון לשני, ומאז מעורבים במצוד אחריהם - אחד הגדולים ביותר בשנים האחרונות - כלל זרועות הביטחון. גורם בכיר בשירות בתי הסוהר מסר אמש בעקבות לכידת שני האסירים הביטחוניים כי בארגון מביעים שביעות רצון מהמעצר: "נמשיך לסייע לכוחות הביטחון במאמץ המודיעיני ובסיוע יחידת 'מצדה'", אמר הגורם.
לבריחה מכלא גלבוע קדמה שרשרת של מחדלים: בין היתר, ב-ynet נחשף שלשום כי מגדל השמירה שנמצא ישירות מעל פתח יציאת המנהרה שממנה נמלטו המחבלים כלל לא היה מאויש. הסוהרת שהודתה שנרדמה הייתה במגדל סמוך. האסירים הביטחוניים הצליחו להימלט כאמור דרך חור שחפרו בשירותי התא שלהם - תא משוריין לכאורה שמכונה "כספת" ובנוי מ-66 טונות של בטון יצוק - ונמלטו משם דרך חלל פנימי שבין הקרקע בהר הגלבוע ליסודות הכלא. החלל הזה היה ידוע היטב לאנשי הכלא, וגם ב-2014 נחשפה שם מנהרה דומה בשירותי אחד התאים, שדרכה קיוו אסירים להימלט לחופשי. השר לביטחון פנים עמר בר-לב הודיע בעקבות המחדלים הללו על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בפרשה.
5 צפייה בגלריה
בית כלא גלבוע
בית כלא גלבוע
שרשרת מחדלים אפשרה את הבריחה. כלא גלבוע
(צילום: EPA)
אתמול הבטיח שר הביטחון בני גנץ בסיור שערך בשומרון כי ישראל תשים את ידה על כלל המחבלים, במוקדם או במאוחר. "יש כיוונים מודיעיניים ומבצעיים ואני בטוח שנתפוס אותם", אמר. שר הביטחון הוסיף כי הוא "מתרשם שנעשית עבודה נחושה בשילוב זרועות ראוי בין הארגונים, עם פעולה נרחבת בשטח - בין אם הוא קרוב לשטח הזה או רחוק".
הבריחה הדרמטית מהכלא, לצד ההתפרעויות בבתי הכלא ובכמה מוקדים ביהודה ושומרון בעקבות החלטת שב"ס לפזר את אסירי הג'יהאד האיסלאמי בין כלל האסירים הביטחוניים שמקובצים לפי שיוך ארגוני, הובילו לחשש במערכת הביטחון מפני זליגה של האירועים לגזרות אחרות - כפי שהזהיר השבוע ראש הממשלה נפתלי בנט. החשש הזה התממש אמש, פחות משעה לאחר פרסום לכידת המחבלים: רקטה אחת שוגרה מרצועת עזה לעבר יישובי האשכול בעוטף, ויורטה על ידי כיפת ברזל. מוקדם יותר אתמול ניסה רופא ממזרח ירושלים לדקור שוטרים באחד משערי הר הבית, ונורה למוות על-ידם.
בני גנץ: "צה"ל ערוך לכל התפתחות שלא תקרה"
(צילום: עידו ארז)

בדבריו אתמול הבהיר גנץ כי ישראל ערוכה לתרחישים שונים, כולל כאלו של הסלמה: "אני מקווה שהיום ייגמר בשקט. כך או כך - צה"ל ערוך לכל התפתחות בכל אחד מהמקומות".גנץ ציין כי לצד הסריקות הנרחבות אחר האסירים שנמלטו, "אנחנו ממשיכים גם את הקשרים שלנו עם הרשות הפלסטינית. צריך להבין שמדובר בשישה מתוך מיליונים שחיים פה וצריך להיות מסוגלים לטפל בשישה האלה ובעוזריהם מבלי להפר את האיזונים האחרים".
פורסם לראשונה: 21:49, 10.09.21