3 צפייה בגלריה
תצלום לוויין
תצלום לוויין
למל"טים טווח של יותר מ-2,000 ק"מ. צילומי הלוויין
(מתוך Newsweek)
איראן שלחה לאחרונה לבעלי בריתה החות'ים בתימן מטוסים ללא טייס עמוסי חומר נפץ, המכונים "מל"טים מתאבדים", שיכולים לפעול נגד מגוון מטרות בטווח הכולל גם את ישראל. כך נחשף היום (ה') באתר המגזין האמריקני "ניוזוויק", שמפרסם צילומי לוויין של הפריסה.
המתקפה האיראנית בעדן לפני שבועיים

לפי "מומחה העוקב אחר הפעילות האיראנית באזור" המצוטט בפרסום, האיראנים "מקדמים או משנים מיקום של המל"טים הללו כדי להתכונן למתקפה".
טווח המל"טים שאותם מכנים באיראן שאהד-136 הוא עד 2,200 קילומטרים. לפי "ניוזוויק" הם הוצבו במחוז אל-ג'וף בצפון תימן, אזור בשליטת "אנסר אללה", המיליציה החות'ית השיעית שנתמכת בידי איראן ונלחמת בכוחות הקואליציה שבהובלת סעודיה.
"האיראנים מנסים להשיג אפשרות להכחשה", אמר המומחה שצוטט בדיווח, "כלומר אפשרות לתקוף מטרה אמריקנית, סעודית, מפרצית או ישראלית - ושיוכך התקיפה לתימן, בתקווה שאיראן תוכל להכחיש אותה אל מול פעולת מנע".
ב"ניוזוויק" גם מזכירים שלאחרונה נפרסו סוללות טילי פטריוט וכן סוללות כיפת ברזל באזור אילת.
3 צפייה בגלריה
אינפו גרפיקה מפה צפון תימן מפת המזה"ת
אינפו גרפיקה מפה צפון תימן מפת המזה"ת
רדיוס של כ-2,000 ק"מ מצפון תימן
3 צפייה בגלריה
כיפת ברזל ליד אילת
כיפת ברזל ליד אילת
כיפת ברזל ליד אילת
(צילום ארכיון: מוטי קמחי)
במערכת הביטחון הזהירו לאחרונה מאפשרות פעולת נקם איראנית על חיסול מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולמיאני, לפני שנה על-ידי ארה"ב, או על חיסול מדען הגרעין הבכיר מוחסן פחריזאדה בנובמבר האחרון בפעולה המיוחסת לישראל. בין היתר הוזכרה אפשרות של תקיפה ממדינות כמו תימן או עיראק, שבהן פועלת איראן באמצעות שליחים.
בספטמבר 2019 הותקפו מתקני נפט בסעודיה בפעולה שיוחסה לאיראן, באמצעות מל"טים מתאבדים וטילי שיוט. לפני כשבועיים בפעולת טרור גדולה נגד ממשלת תימן בעיר עדן נעשה שימוש גם כן בכלים בלתי מאוישים עם חומר נפץ.