צפו: הפרות סדר בבני ברק, כוחות רבים במקום
(צילום: בני ברקים)

בבני ברק, בבית שמש, בירושלים ובאשדוד: עם תחילת השבוע השלישי של הסגר המהודק, אירעו הערב (יום א') עימותים במוקדים רבים בין חרדים לשוטרים.
אחרי הפגנת האלפים הבוקר (א') בבני ברק, התחדשו עימותים בין מאות מתושבי המקום לבין שוטרים שהגיעו לפזר התקהלות ברחוב השומר בעיר. על אף שהפגנת הפלג הירושלמי הסתיימה ברחובות, מאות צעירים נשארו, שרפו פחים וחסמו את הכביש לתנועת כלי רכב.
כוחות משטרה רבים ובהם שוטרי מג"ב תועדו רצים במהירות ברחובות, ממוגנים ומשתמשים באמצעי לפיזור הפגנות כמו רימוני הלם. בשל ההתפרעויות, רחוב ז'בוטינסקי שבאזור רחוב השומר נחסם לתנועה.
7 צפייה בגלריה
אוטובוס נרגם באבנים בבני ברק
אוטובוס נרגם באבנים בבני ברק
האוטובוס שנרגם באבנים בבני ברק
(צילום: איתי בלומנטל)
באירוע אחר בבני ברק נרגם אוטובוס של אגד בקו 402 באבנים ברחוב אהרונוביץ'. לאחר מכן נכנסו כמה נערים לתוך האוטובוס, רוקנו מטפים וגנבו ציוד של הנהג שנמלט מהאוטובוס.
דובר אגד מסר בתגובה: "הגענו לקצה גבול הסבלנות ולא נשים עם הפקרות מאיימת זו, עת שהאוטובוסים הפכו להיות מטרה להרס ולהתקפות זעם ואלימות חדשות לבקרים על ידי קומץ פרוע ואלים מקרב הקיצוניים בחברה החרדית, בעיקר בשכונות החרדיות בירושלים ובבני ברק. אנו מצפים שמשטרת ישראל כמו גם משרד התחבורה יסייעו לנהגי התחבורה הציבורית בהתמודדות הבלתי נסבלת הזאת".

"לאורך חודשי הקורונה הייתה הידברות"

ראש העיר בני ברק הרב אברהם רובינשטיין קרא "להוציא את המשטרה" מהעיר. "עיריית בני ברק על כל חלקיה ושותפיה גינתה ומגנה את מקרי האלימות נגד משטרת ישראל בצורה חד משמעית ובכל פורום", אמר רובינשטיין. "כל מקרי האלימות נגד אדם, נגד רכוש ונגד כל גורם שהוא - הוא פשע שלא יחופר. זה לא מתקבל על הדעת ולא נסכים בשום צורה עם האירועים האחרונים שיטופלו על ידינו בכל הרבדים.
"האחריות היא של ראשי הקהילות, של הנהגת העיר ומה שקשור למשטרת ישראל - קשור למשטרת ישראל. ממשלת ישראל הוכיחה מאז ומעולם כי בכל ציבור ובכל נושא מהותי מנהיגי הציבור וראשי הקהילות פועלים להרגעת הרוחות. לאורך חודשי הקורונה הייתה הידברות, שיח, איפוק, בלי נשק חם. אנו קוראים למשטרת ישראל ולשר הממונה להתעשת, להסיג את הכוחות מרחובות העיר ולהותיר להנהגת העיר את ניהול חיי השגרה והרגיעה".
רובינשטיין אמר עוד: "בכאב עצום אנו אומרים בפה מלא כי משטרת ישראל והעומדים בראשה נושאים באשמה, בקטסטרופה המתחוללת בעירנו זה מספר ימים. מדובר בפעילות מתגרה, מתריסה, חובטת ופוגענית, שמנהלת את תושבי העיר בבריונות חסרת תקדים ובמטרה של ענישה קולקטיבית שאין בעיניה אכיפה דבר וחצי דבר. משטרת ישראל מזרימה כוחות ענק לרחובות העיר, יוצרת משיכת קהל אדיר, מתגוששת עם הציבור בשילוב יצרים מיותר ומפגני ראווה ומנהלת דו קרב יזום עם נערי שוליים, כביכול בשם הסדר הציבורי".
ראש העיר בני ברק למשטרה: "צאו מהעיר"
לבית שמש הגיע כוח משטרתי גדול בעקבות חתונה שנערכת במקום, ובה מאות משתתפים. במשטרה אמרו כי במהלך פיזור החתונה, החל המון להפר את הסדר תוך השלכת חפצים לעבור השוטרים והבערת פחים. למקום הגיעה גם מכת"זית, כמו הבוקר במאה שערים.
חתונה בניגוד להנחיות בבית שמש
(צילום: בית שמש חדשות)

7 צפייה בגלריה
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק
(צילום: טל שחר)
7 צפייה בגלריה
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק, היום
(צילום: טל שחר)
היום: אלפים מפגינים בבני ברק נגד האכיפה המשטרתית
(צילום: משי בן עמי )
7 צפייה בגלריה
הפרות סדר ברחוב השומר בבני ברק
הפרות סדר ברחוב השומר בבני ברק
התחדשו העימותים: הכוחות ברחובות בני ברק
(צילום: בני ברקים)
מוקדם יותר, ארבעה חסידים ששמם עלה כחשודים באירוע תקיפת השוטרים בבני ברק בערב יום חמישי האחרון, הסגירו את עצמם למשטרה. מאז האירוע, שהוביל ללילה של עימותים קשים בעיר, פעלו במשטרה על מנת ללכוד את המעורבים בתקרית שבמהלכה נפגעה שוטרת בידה וניידת משטרה נהרסה.
לאחר שהארבעה הסגירו עצמם במשטרה מסרו: "ביום חמישי נפתחה החקירה עם קבלת דיווח על תקיפה חמורה של שלושה שוטרים מיחידת הרישוי במהלך פעילותם בבני ברק. מספר חשודים התקהלו סביב כלי רכב שבו ישבו שוטרים בתפקיד, והשליכו אבנים וקרשים לעברם באופן שגרם לפציעתם. חוקרי תחנת העיר ניהלו חקירה יסודית שהובילה לאיתור זהותם של ארבעה מהחשודים, ולפני זמן קצר הם הסגירו עצמם בחתנה ונעצרו לחקיּרה".
עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי, שמייצגים את החשודים, מסרו כי "מדובר בחסידות מפוארת, שומרת חוק, אשר רואה בחומרה רבה את האירוע ביום חמישי. האדמו"ר באופן אישי מגנה כל אלימות מכל סוג ובוודאי כלפי שוטרים, ועל כן הורה לחסידים לשתף פעולה עם החקירה ולסייע. אנחנו בטוחים שעם התקדמות החקירה יתברר חלקם של מרשינו באירוע".
המשטרה פרסמה הודעה חריגה בעקבות המשך העימותים וההפרות בחברה החרדית: "בשבועות האחרונים אנו עדים לאלימות חמורה, משולחת כל רסן ומסוכנת המופנית כלפי שוטרים על ידי קבוצת קיצוניים. האלימות הובילה לפגיעה בגופם של שוטרים ברחבי הארץ והייתה עלולה גם לגבות מחיר בנפש. אלימות זו לא כוללת רק גידופים וקריאות גנאי, אלא גם תקיפה פיזית, יידויי אבנים וחפצים אחרים והפרות סדר אלימות.
"אלימות זו מופנית כלפי מי שאוכף את החוק על ידי המון משולהב שרואה בשוטרים אויב ועושים כל שלאל ידם לסכל את האכיפה ולעיתים גם לפגוע פיזית בשוטרים, כולל שימוש ציני, פסול ומכוער בילדים ובני נוער. גם לנוכח מציאות עגומה זו, המשטרה תמשיך לאכוף את הפרת התקנות בכל מקום ובכל מגזר לצד שיח הסברה והידברות. אלימות כלפי שוטרים או אזרחים תתקל באכיפה נחושה ובלתי מתפשרת
ליל ההתפרעויות בבני ברק, ביום חמישי האחרון
(צילום: איתי בלומנטל)

7 צפייה בגלריה
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק, היום
(צילום: טל שחר)
במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם שר האוצר ישראל כץ, שבה הציגו השניים את התוכנית להענקת מענקים, התייחס ראש הממשלה לשיחה שקיים עם נכדו של הרב חיים קנייבסקי בנוגע לבקשה לסגור את תלמודי התורה. "אני מדבר עם כל הציבורים", אמר נתניהו. "אני מצלצל לרבנים, למה לא? אם אפשר לקבל בהבנה, עדיף. הרב קנייבסקי לא זמין, וכל אחד שמדבר איתו מדבר עם הנכד. זה לא התחננות, לא התחננתי, זה המסר שלי אל הרב ואני מקווה שהשפיע, אבל משהו השפיע וטוב שכך".
בישיבת הממשלה שהתקיימה מוקדם יותר, אמר ראש הממשלה נתניהו: "אני מצפה מכל אזרחי ישראל לשמור על ההנחיות, וזה כולל את כל המגזרים - לרבות המגזר החרדי. אני חייב לציין שרובו שומר על ההנחיות אבל יש יוצאים מן הכלל, ויוצאים מן הכלל שפועלים בצורה בלתי מתקבלת על הדעת.
"למי שלא מקיים את ההנחיות - אנחנו נפעל. גם נאכוף את החוק וגם נאכוף את ההנחיות כפי שצריך בכל מקום", הוסיף רה"מ.
שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן אמר בישיבת הממשלה: "אני מגנה כל אלימות, אסור שתהיה אלימות בכלל. גם השר לביטחון הפנים וראש הממשלה לא ראו את התמונות מבני ברק, היו שם מכות רצח נגד עוברי אורח תמימים. זה לא היה קורה בשום מקום אחר בארץ".
ליצמן הוסיף: "צריך שמישהו חיצוני, מבקר המדינה, יראה את התמונות ויבדוק את זה. מי שגינה את החרדים גינה רק אותם ולא בדק מה היה שם".
השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס הגיב לכך וביקש "לגבות את שוטרי ישראל שפועלים מכוח החלטות הכנסת - הממשלה חייבת לגבות אותם, אין שום החלטה שהם קיבלו בעצמם". השר גינה "את כל מי שמפר את ההנחיות".
שר הפנים אריה דרעי אמר בישיבת הממשלה: "חודשים אני מגבה החלטות של משרד הבריאות, גם באכיפה נגד החרדים. אני הייתי הראשון לגנות בחריפות את מה שעשו פורעים בבני ברק באותו ערב. במקביל התקשרתי לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ואמרתי לו שיש קונצנזוס לטובת המשטרה, 'תפעלו באופן שכלתני, אל תעשו פעולות ראווה, צריך לעבוד חכם נגד אותם מפרים'. לצערי הרב לא שמעו לי ובאותו לילה היו פעולות שגרמו גם לאנשים הכי מתונים ללכת לצד השני. אנשים שם חטפו רימוני הלם ומכות, גם כאלה שלא עשו כלום".
עימותים עם שוטרים בירושלים - שאיתרו ישיבה פתוחה
(צילום: דוברות המשטרה)


המחאות בבני ברק: שוטר יורה באוויר
(צילום: מני רפאל, מחאות החרדים כללי, הבני ברקים)

7 צפייה בגלריה
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק
הכוחות בעיר
(צילום: טל שחר)
7 צפייה בגלריה
אלפים מפגינים בבני ברק
אלפים מפגינים בבני ברק
(צילום: טל שחר)
על רקע אכיפת התקנות, ההתפרעויות והעימותים בבני ברק החלו בערב חמישי האחרון, נמשכו אל תוך הלילה והתפשטו למוקדים רבים בעיר. עשרות מהנוכחים תקפו מכונית ופצעו שוטרת, וכוחות גדולים פשטו על ישיבה שממנה יצאו כנראה התוקפים, הם ירו רימוני הלם ועצרו מתפרעים.
הרב יוקל ווייס, ראש ישיבת ויז'ניץ, התייחס לדברים ואמר ביום שישי: "מתוך צער וכאב אנו מוקיעים ומביעים מחאה חמורה על האירוע החמור והמצער שקרה אמש על ידי אנשי שוליים שנגררו לאלימות הנוראית בפגיעה במשטרת ישראל ברחוב שלמה המלך בבני ברק. להוי ידוע, שמעשים מסוג זה נוגדים את דרך התורה".
דברי השוטר שנפגע מאבן בבני ברק
(צילום: דוברות המשטרה)

גם היום פרצו עימותים בין שוטרים לחרדים קיצוניים על רקע האכיפה, כאשר מאות מתושבי בני ברק חסמו כבישים ויידו אבנים על שוטרים.
בעקבות התקרית שבמהלכה נאלץ אחד השוטרים לירות באוויר, נמסר מהמשטרה כי "מניתוח כלל הממצאים בשטח עולה כי המון פורע חוק הקיף שני שוטרים שנכחו במקום לשם שמירה על הסדר הציבורי והשליכו לעברם אבנים. אחד השוטרים חש דקירה בגב מחפץ כהה ונדחף על ידי ההמון ולפיכך ביצע ירי באוויר לשם הרחקתם.
"השוטר השני נפגע מאבן בראשו ופונה לקבלת טיפול רפואי לאחר שחש ברע. בהמשך הוא יעבור בדיקות נוספות. נפעל לאיתור ומיצוי מלוא חומרת הדין עם פורעי החוק". השוטר שנפגע מאבן אמר: "במהלך פעילות מבצעית קיבלנו דיווח על חסימת כבישים. אנשים רצו לעברנו וזרקו בקבוקים ומכל מה שבא ליד. כשהרגשנו שאנחנו כבר נחנקים בתוך ההמון, שוטר שהיה איתי ירה באוויר על מנת לפזר אותם. הרגשנו סכנת חיים, ממש סכנה לחיים שלנו. אני חטפתי אבן גדולה בתוך הראש".

התפרעויות באשדוד ובירושלים, 15 נעצרו ו-13 שוטרים נפצעו

התפרעויות אירעו הבוקר גם באשדוד - שם נעצרו 5 בהפרות סדר ליד תלמוד תורה בהתפרעות שפרשי משטרה הגיעו לפזר, ו-13 שוטרים נפצעו קל. שוטר אחד תועד משליך ילד.
ראש העיר יחיאל לסרי אמר: "לצערנו, חלק קטן מהציבור לא רק שאינו שומר על ההנחיות אלא אף בוחר לנקוט אלימות כלפי שוטרים במשמרתם, בשמירה על בריאותם וחייהם של אותם תושבים שעל ידם הם מותקפים. וזאת, למרות האיפוק כלפי הציבור הזה ומאמצי השכנוע שלהם מאז תחילת הסגר.
"היום פניתי שוב לליבה של המנהיגות הרוחנית והפצרתי להורות על הפסקת הפרת ההנחיות, שתכליתן היא שמירה על החיים של כולם. הערבות זה לזה מחייבת את כולנו ללא יוצא מן הכלל, לשאת באחריות במאמצים לעצירת המגיפה הנוראה שאינה מבחינה בין אדם לאדם ובין מגזרים ודעות, במיוחד בימים אלה בהם המחלה גורמת לתחלואה, סבל רב, ותמותה גבוהים כל כך".
בירושלים פרצו הבוקר מהומות כאשר שוטרים איתרו ישיבה בעיר, שפועלת בניגוד להנחיות. עם הגעת הכוחות עשרות אנשים החלו להתעמת עמם. המשטרה מסרה כי הם יידו ספסלים ואבנים לעבר השוטרים במקום.
בהכנת הכתבה השתתף אסף זגריזק
פורסם לראשונה: 16:46, 24.01.21