הפלסטינים דיווחו אמש (יום ד') על מותו של אדם נוסף, 11 במספר, בעקבות חילופי האש עם כוחות הביטחון בשכם, במבצע החריג שנערך שם אתמול לאור יום. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי האיש, ענן שוקאת עינב בן ה-66, נחנק מגז מדמיע. רוב ההרוגים הם מחבלים וחמושים, אבל הפלסטינים טוענים כי לפחות שלושה היו לא-מעורבים, בהם גבר בן 72 ואדם נוסף בן 61. להרוגים הפלסטינים נערכה אמש הלוויית ענק בשכם, שבה השתתפו רבבות ושבמהלכה תועדו כמה חמושים עם נשקים שלופים.
המבצע מעורר חשש מפעולת נקמה בדומה למבצעים דומים שגבו מחיר דמים כבד מהפלסטינים – ומערכת הביטחון נמצאת כעת בכוננות, כשברקע ממילא חשש מהסלמה ערב הרמדאן. אחרי שגורם צבאי בכיר הזהיר כי "צריך רק גפרור" כדי לגרום לפיצוץ, ארה"ב פרסמה אתמול בערב הודעה חריגה שבה הביעה חשש מכמות ההרוגים בשכם: דובר מחלקת המדינה נד פרייס מסר כי וושינגטון "מודאגת מאוד" מהיקף האלימות בישראל ובשטחים, וכי המבצע בשכם עלול לפגוע במאמצים להביא לרגיעה.

14 צפייה בגלריה
הלוויה של הרוגים פלסטינים בעקבות המבצע חילופי אש עם כוחות הביטחון ב שכם
הלוויה של הרוגים פלסטינים בעקבות המבצע חילופי אש עם כוחות הביטחון ב שכם
רבבות השתתפו בהלוויית ההרוגים הפלסטינים בשכם
(צילום: AFP)
החשש הזה התממש במידה מסוימת כבר אמש: ירי בוצע מרכב חולף לעבר מחסום חומש שבמרחב חטיבת שומרון, וכוח צה"ל שהיה שם השיב באש לעבר הרכב. צה"ל מסר כי הלוחמים לא נפגעו, אבל הרכב נמלט ומתבצעות אחריו סריקות.
במקביל ממשיכים הפלסטינים להבטיח תגובה חריפה, וחבר מרכז הפתח, עבאס זכי, טען אמש כי "הסכם חדש היה אמור להיחתם בין ישראל לרשות הפלסטינית ב-26 בחודש, אך ישראל בגדה בנו וביצעה את פעולתה בשכם". לא ברור למה בדיוק התכוון זכי, אבל ייתכן שכוונתו לסוגיית התיאום הביטחוני שהוקפא על ידי הרשות הפלסטינית בעקבות המבצע בג'נין לפני כחודש, שגם בו נהרגו עשרה פלסטינים בחילופי אש עם כוחות הביטחון.

התחפשו לשייחים: "זרקו את השטיחים ושלפו רובים"

המבצע אתמול נמשך ארבע שעות ובמהלכו כיתרו הכוחות בית בעיר העתיקה של שכם ובו שהו שלושה מבוקשים מחוליית הטרור "גוב האריות", בהם אחד מחברי החולייה שרצחה ביריות את הלוחם עידו ברוך ז"ל, סמוך ליישוב שבי שומרון באוקטובר האחרון.
אחד המחבלים חוסל כשניסה להימלט מהבית, והשניים האחרים נהרגו כאשר הכוחות שהפעילו נוהל "סיר לחץ" שיגרו לעבר הבית טילים וגרמו לקריסתו. במקביל התפתחו חילופי אש עם חמושים מסביב, ובסך הכול עוד שמונה נהרגו. בצה"ל בודקים את טענות הפלסטינים על מותם של לא-מעורבים. הפלסטינים דיווחו על עוד כ-100 פצועים, ובקרב הכוחות לא היו נפגעים.
14 צפייה בגלריה
תיעוד ממצלמות אבטלה של חדירת הכוחות הישראלים לעיר העתיקה בשכם
תיעוד ממצלמות אבטלה של חדירת הכוחות הישראלים לעיר העתיקה בשכם
תיעוד ממצלמות האבטחה: "הכוחות התחפשו לשייחים"
14 צפייה בגלריה
פעילות כוחות צה"ל בשכם וביהודה ושומרון
פעילות כוחות צה"ל בשכם וביהודה ושומרון
הלוחמים בשכם. המבצע נמשך ארבע שעות
(צילום: דובר צה"ל)
14 צפייה בגלריה
עימותים בשכם
עימותים בשכם
העימותים בשכם במהלך המבצע
(צילום: AFP)
כמו במבצעים קודמים בלב הערים הפלסטיניות, גם הפעם נראה שהפעולה כללה כוחות מסוערבים ומוסווים לפני תחילת הכיתור של בית המבוקשים, ועד ראייה סיפר לתקשורת הפלסטינית כי הבחין באדם שהיה מחופש לדבריו לשייח במקום סמוך שאליו המבוקשים נהגו להגיע ולרכוש בו מזון. לדברי עד הראייה, המבוקשים נהגו להגיע לאותו מקום מדי יום – ולאחר מכן עלו בחזרה לדירה שבה ישנו.
העד סיפר כי גם אתמול בבוקר הם עשו זאת, ולאחר שתי דקות, "איש דת, שייח שלבש גלבייה, היה עם עוד אדם ואמר לו 'מהר, הם עלו, בוא נעלה אחריהם'". לדברי העד, כאשר השניים החלו לעלות אחרי המבוקשים הנוכחים במקום ניסו לרדוף אחריהם – אך אלו "זרקו" את השטיחים שנשאו עמם – שלפו נשקים, וכיוונו לעברם. הוא טען כי בשלב זה גם הצטרפו אליהם "20 חיילים שהיו בחמאם של המסגד הגדול". הפלסטינים פרסמו במקביל סרטון שבו נראים לכאורה הלוחמים מוסווים לאנשי דת ולאזרחים.
המבצע החריג מגיע על רקע המבצע המתמשך לסיכול התארגנויות טרור ופיגועים, אבל למרות ההצלחה בחיסול המחבלים הוא מוסיף למגמה שמדאיגה מאוד את מערכת הביטחון ובמסגרתה נרשמים הרוגים פלסטינים באירועים שונים כמעט מדי יום. לפי נתוני צה"ל בכל 2022 היו 162 הרוגים פלסטינים ביהודה ושומרון, וכבר כעת ב-2023 ישנם 56 הרוגים (61 אם כוללים את מזרח ירושלים) – קצב של כהרוג אחד ליום. המבצע התרחש ימים בודדים לאחר שיחות שקיימו בכירים ישראלים ופלסטינים בהן הגיעו להבנות להרגעת השטח ערב תקופת הרמדאן, ובימים האחרונים הועברו מסרים לרשות הפלסטינית שלפיהם ישראל מעוניינת כעת ברגיעה, ולא בהסלמה.
14 צפייה בגלריה
כלי הנשר שנתפסו
כלי הנשר שנתפסו
כלי נשק שנתפסו במהלך המבצע
(צילום: דובר צה"ל)

בעקבות המבצע הזהירו בחמאס כי "ההתנגדות בעזה צופה בפשעים המתגברים של האויב נגד עמנו בגדה המערבית הכבושה - והסבלנות שלנו אוזלת", וגם בג'יהאד האיסלאמי הבטיחו תגובה. גורם צבאי בכיר אמר על רקע האיומים הללו: "אנחנו ערוכים ומוכנים לפיגועי נקם, וחד-משמעית נערכים אליהם". לדבריו, "פיגועי נקם עלולים לקרות לא רק ביהודה ושומרון אגב - אלא גם בירושלים ובעורף. אנחנו מחזקים את הכוחות גם בקו התפר". גם המשטרה הודיעה על העלאת הכוננות, מהלך שיכלול עיבוי של מערכי הביטחון השוטף - בדגש על יישובי קו התפר, ירושלים וערים מרכזיות נוספות.
לחשש מהסלמה יש כאמור כבר כמה וכמה תקדימים: גם לפני כחודש נהרגו עשרה פלסטינים בחילופי אש במהלך המבצע אז בג'נין, והוא הוביל לירי רקטות מעזה ומעט אחר כך גם אירע פיגוע הירי הקשה בשכונת נווה יעקב בירושלים, שבו טבח מחבל ממזרח ירושלים בשבעה בני אדם. מבצע נוסף שהוביל למתיחות היה זה שנערך לפני קצת יותר משבועיים ביריחו, אז נהרגו חמישה מחבלים פלסטינים - וכמה ימים אחר כך בוצע פיגוע הדריסה בירושלים שבו נרצחו שלושה ישראלים, בהם שני אחים קטנים.

המחבל שניסה להתחבא, וזה שהגיע כ"תגבור"

למרות החשש מנקמה, במערכת הביטחון מסבירים כי המבצע היה חיוני וכי זהותם של המחבלים מדברת בעד עצמה: חלקם היו חשודים בירי לעבר כבישים ויישובים ביהודה ושומרון, ואחרים היו מעורבים גם בפיגועי מטען. אלו המחבלים שחוסלו:
14 צפייה בגלריה
חוסאם אסלים, ג'אסר קנעיר' מוחמד אבו בכר ג'ניידי, מוחמד ענאבוסי, עבד אלהאדי אשקר אזרח תמים, עדנאן בערה' מוסעב עוויס, וליד דכיל,  מוחמד שעבאן, תאמר מינאווי
חוסאם אסלים, ג'אסר קנעיר' מוחמד אבו בכר ג'ניידי, מוחמד ענאבוסי, עבד אלהאדי אשקר אזרח תמים, עדנאן בערה' מוסעב עוויס, וליד דכיל,  מוחמד שעבאן, תאמר מינאווי
עשרה מ-11 ההרוגים הפלסטינים
• חוסאם אסלים – המבוקש הראשי במבצע, והחבר השלישי בחוליית רוצחיו של עידו ברוך ז"ל. השניים האחרים בחוליה נעצרו כבר בשבוע שעבר, גם כן בדירת מסתור בשכם. אסלים בן ה-23 היה חבר בחוליית "גוב האריות", והסתתר במשך שלושת החודשים האחרונים תוך שהוא מחליף דירות מסתור. אסלים גם היה מעורב בפיגוע הנחת המטען בתחנת דלק בקדומים בספטמבר האחרון. בנוסף פעל אסלים בחודש האחרון עם חוליית "גדודי שכם" של הג'יהאד האיסלאמי וביצע עימם פיגועי ירי.
• ווליד ריאד חוסין דחיל – מפעילי "גוב האריות", בן 23. ביצע פיגועי ירי במרחב השומרון בעיקר בחודשים ספטמבר ואוקטובר האחרונים.
• מוחמד עמר עבד אלגני עבד אל-פאתח – בן 23, מראשי חוליית "גדודי שכם" של הג'יהאד האיסלאמי. בחודשים האחרונים פתח באש לעבר על כוחות צה"ל בזמן שאלו ביצעו מבצעי מעצרים בשכם והיה מעורב גם בירי לעבר צירים ויישובים ביו"ש.
• תאמר נימר אחמד מינאוי – בן 33, גם הוא היה חבר ב"גוב האריות". מינאוי נורה על ידי לוחמי ימ"מ לאחר שהגיע כתגבור למבנה שבו היו המחבלים האחרים, לאחר שאלו קראו לסיוע.
• מוחמד אחמד מוחמד שעבאן – חמוש שירה על כוחות של פלסר גולני במהלך המבצע.
• מוסעב מוניר מוחמד עוויס – ניסה להוציא אל הפועל שורת פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל. היה כלוא לשעבר בישראל על עברות אמל"ח, יידוי אבנים, הנחת מטען חבלה, יצור חפץ נפץ, זריקת פצצה, ירי לעבר אנשים והחזקת נשק.
• מוחמד חאלד חמדי עינבוסי – נהרג בחילופי האש לאחר שירה לעבר הכוחות.
לדברי הפלסטינים בין ההרוגים כמה לא-מעורבים, בהם כאמור ענן שוקאת עינב בן ה-66 שמותו נקבע אמש. בנוסף הם דיווחו על מותם של שני מבוגרים נוספים: עדנאן בערה שהיה בן 72 ועבד אל-האדי עבד אל-עזיז אשקר שהיה בן 61.
פורסם לראשונה: 22:12, 22.02.23