פרטים חדשים על חקירת מותו של עמר אסעד ליד רמאללה: במשטרה הצבאית מתבהרת תמונת האירוע שהסתיים במותו של עמר אסעד, פלסטיני כבן 80 מהכפר ג'לג'ליה שמצפון לרמאללה - ומידע שהגיע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" שופך אור על הדקות השנויות במחלוקת שבהן פעל הכוח מגדוד נצח יהודה של חטיבת כפיר.
עד כה נחקרו תחת אזהרה חמישה לוחמים שהשתתפו בפעילות, בהם שני קצינים שפיקדו עליה בשטח: מפקד הפלוגה ומפקד המחלקה. לפי המידע שהצטבר עד כה אצל גורמי החקירה, הכוח עסק בשעת לילה מאוחרת בפעולת "צ'ק פוסט" (בידוק בהפתעה) בציר ראשי של הכפר הפלסטיני, לפי תוכנית עבודה מבצעית עם פעולות דומות מעת לעת בכפרי הסביבה. במסגרת הפעולה, לוחמים מסתתרים בקרבת כביש בכפר, ועוצרים בפתאומיות מכוניות חולפות לבידוק אקראי.

תקריות קודמות בגדוד נצח יהודה

סמוך לחצות באותו הלילה, הכוח מנצח יהודה התפצל לשניים: חלק ארבו בחשאיות לרכבים ליד הכביש במקום מרכזי בכפר וכוח נוסף עמד כגיבוי בכניסה לכפר. בשלב מסוים הלוחמים עצרו מכונית בפתאומיות כשזינקו לעברה, ללא אינדיקציה מודיעינית מוקדמת אך לפי תוכנית המשימה, כדי לראות אם במקרה יש בתוכה אמצעי לחימה. במכונית נסע אסעד, קשיש פלסטיני בעל אזרחות אמריקנית, שלדברי הלוחמים נראה להם צעיר יותר בכעשרים שנה לפחות. "לא הייתה לו תעודה מזהה, והעברנו אותו, כמו את יתר הפלסטינים שתפסנו בצ'ק פוסט, לתחקור בבית נטוש וצדדי כדי שלא ניחשף במרכז הכפר", הסבירו הלוחמים בחקירתם במצ"ח.
3 צפייה בגלריה
עמר אסעד כשהיה אזוק באזיקון
עמר אסעד כשהיה אזוק באזיקון
האזיקון והפלנלנית שנמצאו ליד אסעד
אלא שלפי החשד, בשלב זה הפעולה הסתבכה, ואסעד שהתנגד לעיכובו באישון לילה טען כי אינו מחבל. לפחות שני לוחמים, לפי החשד, תפסו אותו בכוח והובילו אותו לבית הנטוש, ואף כיסו את פיו כדי שיפסיק לצעוק ובכך לא יחשוף את הכוח. הוא הושב על כיסא בחצר אותו הבית הנטוש, וגם ידיו נאזקו ועיניו כוסו ברצועת בד ("פלנלית"). הלוחמים טענו בגרסתם כי כבר בהתקרבות לחצר הבית, מרחק של כ-80 מטרים מהנקודה בכביש שבה נעצר על ידי הכוח עם רכבו, אסעד החל להיראות להם מעט "מסטול", או מבולבל. הוא הושב על הכיסא למשך דקות ארוכות כשהוא כפות, ונראה לחייל ששמר עליו כ"מי שמתחיל להירדם".
בשלב זה עיכבו הלוחמים בצורה דומה עוד שלושה כלי רכב של פלסטינים, והביאו את יושביהם לאותו המקום. לאחר תחקור קצר הוחלט לשחרר את כולם, מאחר שהכוח הבין שאף אחד מהם לא חשוד בטרור ולא נמצאו עליהם אמצעי לחימה - וכך גם לא בסריקה במכוניתו של אסעד. הלוחמים התירו מאסעד, בעודו רדום, את הפלנלית והאזיקון, והשאירו אותו באותו כיסא. בחלוף כמה שעות של הלילה הקפוא הוא נמצא ללא רוח חיים באותה הנקודה, כשהפלנלית מוטלת ליד רגליו. הכוח הכפול של הלוחמים כלל גם חובש שהוצב עם החפ"ק בכניסה לכפר, אך ככל הידוע הוא לא נקרא בשום שלב לבדוק את אסעד.
"לא זיהינו עליו סימנים של מצוקה, קריאה לעזרה או אחיזה למשל של ידו בחזהו", הסבירו הלוחמים בחקירתם, שלא העלתה עד כה כי הכו אותו או התעללו בו. לפי הערכה כעת בצבא, נגד הלוחמים והקצינים שפיקדו עליהם בשטח לא יוגשו כתבי אישום, והם גם לא הושעו מתפקידם. יחד עם זאת, ההחלטה הסופית תתקבל על ידי הפרקליטה הצבאית הראשית, האלופה יפעת תומר-ירושלמי. מדובר בתקרית שנייה בגדוד נצח יהודה שהגיעה לאחרונה לטיפול פלילי, לאחר שבחודשים האחרונים נחשף ב-ynet כי לוחמים נחשדו, הואשמו ובסוף גם הורשעו בהתעללות במחבל פלסטיני עצור.
3 צפייה בגלריה
(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בתאריך 12 בינואר 2022 נמצא פלסטיני ללא רוח חיים בסמוך לעיירה ג'לג'וליה. מבירור ראשוני עולה כי הפלסטיני נעצר במהלך פעילות של כוחות צה"ל לאחר שהתנגד לבדיקה ביטחונית. לאור נסיבות המקרה, המשטרה הצבאית פתחה בחקירה מיידית לחקירת נסיבות האירוע, ובסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. החקירה מתנהלת בימים אלה ומתבצעות פעולות חקירה שונות. מטבע הדברים לא ניתן לפרט אודות חקירה מתנהלת".
מהסנגוריה הצבאית, המייצגת את הלוחמים והקצינים, נמסר: "הקצינים והלוחמים עסקו בפעילות מבצעית שמטרתה הייתה סיכול טרור. הפלסטיני עוכב כדין במהלך הפעילות בהתאם לנהלים, נוכח התנהגותו שסיכנה את הפעילות ואת הכוח, והוא שוחרר עם סיום הפעילות כשמצבו תקין ולא דורש התערבות רפואית. נסיבות מותו אינן קשורות להתנהלות הכוח הצבאי".