בנט: מי שיפעל לממשלה יציבה - אהיה לו לבן ברית
(צילום: ערוץ כנסת)

יו"ר ימינה נפתלי בנט הצהיר בצהריים (שני) כי הוא ישתף פעולה עם כל מי שירצה להקים ממשלה יציבה ולמנוע בחירות. הוא חזר על הבטחתו לפעול נגד מערכת בחירות נוספת, וציין כי כבר בשיחתו האחרונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא יכול "לספור את אצבעות סיעת ימינה לטובת הקמת ממשלה ימנית", כלשונו.
בנט, שנפגש היום שוב עם נתניהו בלשכת ראש הממשלה, אמר בפתח ישיבת הסיעה כי "אנחנו נפעל בכל הכוח ובכל האמצעים כדי למנוע אסון של בחירות חמישיות. יש לא מעט דרכים ורעיונות יצירתיים להביא לזה, אבל צריך להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד. אין שום חסם להקמת ממשלה. כמו שאתם יודעים, בשעה הזאת יכולתי כבר לשבת בכיסא ראש הממשלה לו זאת הייתה מטרתי העליונה, אבל המטרה העליונה שלי היא למנוע סיבוב בחירות חמישי. רדו מהעץ, מי שיפעל למען להקמת ממשלה יציבה ימצא אותי כבן ברית - ומי שיפעל לסלילת הדרך לבחירות חמישיות ימצא אותנו נלחמים בו בכל הכוח".
בתום הפגישה של השניים נמסר כי סוכם שצוותי המו"מ של הליכוד וימינה יחלו בפגישות.

הפלונטר הפוליטי - כתבות נוספות

לדבריו, "המערכת הפוליטית צריכה לצאת מהקיבעונות שלה ולהקשיב לציבור. כל מי שעיניו בראשו רואה שישראל מתמודדת עם אתגרים עצומים: איראן, האג, האנשים בחל"ת שתכף נגמר להם והמון תפקידים במערכת הציבורית שלא מאוישים, היעדר תקציב ועוד. אנחנו צריכים לצאת מזה כמה שיותר מהר, ישראל צריכה להתמקד בחבלה באויבים ולא בחבלה בעצמה. הקרקס הזה מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות, וזה הדבר האחרון שאנחנו צריכים".
1 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
"יצטרך לבחור". נפתלי בנט
(צילום: AFP)
מוקדם יותר היום, ראשי הסיעות התכנסו לדיון בהרכב הוועדה המסדרת עם יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). הישיבה הסתיימה ללא הסכמות, ובעקבות כך החליט ח"כ זוהר למשוך את ההצבעה על הקמת הוועדה המסדרת והיא תידחה לשבוע הבא.
בישיבה התפתח ויכוח נוקב על ההצעה שתובא בהמשך היום לאישור מליאת הכנסת. זוהר הודיע כי יביא להצבעה מפתח ייצוג של נציג למפלגה של חמישה או שישה מנדטים, ואילו באופוזיציה דרשו להצביע על הצעה של נציג על כל ארבעה מנדטים.
בינתיים, הוויכוח בישיבת ראשי הסיעות התפרץ לאחר שזוהר הבהיר כי לא יעלה את הצעת האופוזיציה. ח"כ זאב אלקין מתקווה חדשה האשים את זוהר באלימות פרלמנטרית - וח"כ מאיר כהן ממפלגת יש עתיד אמר שזאת "דורסנות שעוד לא הייתה".
בפתח הישיבה אמר ח"כ זוהר כי "אנחנו פועלים להגיע להסכמות עם כלל הסיעות בכנסת כדי לקבוע את הרכבי הוועדות, כחלק מעבודת הכנסת למען אזרחי ישראל". עם זאת, הישיבה ננעלה ללא הסכמות.
בהתייחס לכך, סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) כתב בטוויטר: "היום במליאת הכנסת - הצבעה על מבנה הוועדה המסדרת. בנט יצטרך לבחור אם הוא עם הימין או עם השמאל. למי שלא מבין את המשמעות: בהצבעת סיעת ימינה במליאה נדע אם תהיה ממשלת ימין או ממשלת שמאל".
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד לאחר השבעת הכנסת
(צילום: ערוץ כנסת)

בליכוד מנסים בינתיים למנוע תסיסה אפשרית סביב העובדה שנתניהו מתקשה להרכיב ממשלה. בימים האחרונים הועלו ניסיונות לפשרה, שלפיהם נתניהו יפנה את מקומו לבכיר אחר בליכוד - או יאפשר רוטציה שהראשון בה יהיה בנט. בסביבת נתניהו דחו את האפשרויות הללו, בין היתר כדי לאחד את השורות החל נתניהו לקיים כנסים ושיחות עם גורמים מרכזיים בליכוד. עם זאת, כנס פעילים שתוכנן להיערך היום - בוטל.
וגם החרמות נמשכים. ח"כ שמחה רוטמן מרשימת הציונות הדתית חזר אתמול באולפן ynet על התנגדות הרשימה לממשלה בתמיכת רע"מ, וקרא לגדעון סער לחבור לממשלת ימין של 64 חברי כנסת.
"אין לנו שום דבר נגד ערבים", הוא טען, "אנחנו מתנגדים לרע"מ בגלל המדיניות שממשלה כזו תוכל לעשות. אלה אנשים שלא מקבלים את זהותה היהודית של מדינת ישראל ולא מתנערים מטרור". הוא התנגד גם לממשלה יחד עם העבודה ומרצ: "יש אפשרות להקים ממשלה של 64 חברי כנסת, שהיא ימין מלא, כזאת שלא חולק על הצורך בהסדרת ההתיישבות".