תיעוד: הבית שבו הסתתר המחבל בג'נין

כוח בהובלת השב"כ, שהורכב מלוחמי צה"ל של אוגדת איו"ש, ימ"מ, סיירת חרוב וכוחות מיוחדים של מג"ב, חיסלו הצהריים (ג') את עבד אל-פתח חרושה, איש חמאס משכם החשוד בביצוע פיגוע הירי בחווארה בשבוע שעבר, שבו נרצחו האחים הלל ויגל יניב. ההנחה במערכת הביטחון הייתה כי הוא תכנן לבצע פיגוע נוסף - ולכן בוצעה הפשיטה לאור יום. במהלך ניסיון המעצר שלו ושל מבוקשים נוספים, התפתחו במקום חילופי אש בין הכוחות לבין המחבלים, שבמהלכם חוסלו, מלבדו, לפחות עוד חמישה מהם, ו-23 פלסטינים נפצעו.
במהלך הפעילות ירו הכוחות טילי כתף והפעילו אמצעים נוספים לעבר הבית שבו התבצר המחבל. הכוחות ירו גם לעבר חמושים שירו לעברם, כשבהם היו גם כאלה שירו לעבר הלוחמים מתוך אמבולנס, שבו השתמשו כמחסה. כמו כן, הושלכו לעבר הכוחות מטענים ובלוקים והתפתחו במקום הפרות סדר. שני רחפנים של צה"ל נפלו במהלך הפעילות, ובדובר צה"ל אמרו כי האירועים מתוחקרים. במקביל, בשכם פעלו כוחות צה"ל ושב"כ למעצר שניים מבניו של המחבל שחוסל, חאלד ומוחמד חרושה, שחשודים בתכנון וביצוע הפיגוע. הם הועברו להמשך חקירה.
המפכ"ל ומפקד מג"ב מבקרים את הפצועים ברמב"ם, היום
(צילום: ליאור אל-חי)
4 צפייה בגלריה
עבד אלפתאח חרושה
עבד אלפתאח חרושה
חוסל: עבד אל-פתח חרושה, שביצע את פיגוע הירי בחווארה
4 צפייה בגלריה
האחים הלל מנחם ז"ל ויגל יעקב ז"ל
האחים הלל מנחם ז"ל ויגל יעקב ז"ל
האחים הלל ויגל יניב ז"ל, שנרצחו בפיגוע בחווארה
שני לוחמי ימ"מ שנפצעו בפעולה באורח קל, ולוחם נוסף שנפצע באורח בינוני, פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה. אחד מהפצועים שוחח עם אשתו בטלפון, הרגיע אותה, ואמר לה שמצבו טוב. במערכת הביטחון אומרים כי מדובר היה במבצע מורכב בהובלת השב"כ, שבוצע מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השירות. כוחות שב"כ אספו את המידע מאז הפיגוע, איתרו את הבית שבו הסתתר המחבל - ואז יצאו לדרך. כוחות ימ"מ וסיירת חרוב בפיקוד אוגדת איו"ש הצטרפו למעצרים. במקביל, נוהלה פשיטה על הבית בשכם שבו נעצרו שלושה מילדיו של המחבל. במערכת הביטחון סבורים כי לאל-פתח חרושה היו סייענים שעזרו לו להימלט ולהסתתר מאז הפיגוע לפני תשעה ימים.
הוריהם של הלל ויגל יניב אמרו לאחר שקיבלו את ההודעה על חיסולו: "אנו מודים לכוחות הביטחון שעשו לילות כימים למצות איתו את הדין. אבן נגולה מליבנו כששמענו שהמחבל חוסל ולא נעצר. נמשיך לזכור את הלל ויגל כשמחים, כטובים וכאהובים. אנחנו מרגישים למרות הקושי את הקדוש ברוך הוא לידנו ומוביל אותנו, ואנחנו מודים שביום הפורים האבל הופך לשמחה. נוחמנו קצת בחיסולו של המחבל".
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר חיסול המחבל: "לוחמי צה"ל, שב"כ והימ"מ חיסלו היום את המחבל המתועב שרצח בדם קר את שני האחים המקסימים הלל ויגל יניב ז"ל. לוחמינו האמיצים פעלו באופן כירורגי בלב מאורת המרצחים. אני משבח אותם ושולח איחולי החלמה לפצועים מקרב כוחותינו. מי שיפגע בנו - דמו בראשו". ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר בתום המבצע: "לוחמי צה"ל החזירו את הכבוד הלאומי לעם ישראל. בעיצומו של חג הפורים, הם חיסלו בלב ג'נין את המחבל הפחדן והנאלח, שרצח בדם קר את הלל ויגל יניב, והתחבא כמו שפן בג'נין".
4 צפייה בגלריה
יעקב שבתאי ואמיר כהן מגיעים לביקור בבית החולים רמב''ם, חיפה
יעקב שבתאי ואמיר כהן מגיעים לביקור בבית החולים רמב''ם, חיפה
המפכ"ל יעקב שבתאי ומפקד מג"ב אמיר כהן מבקרים את הפצועים ברמב"ם, היום
(צילום: שרון צור)
4 צפייה בגלריה
תיעוד מחילופי האש מג'נין
תיעוד מחילופי האש מג'נין
תיעוד מחילופי האש מג'נין
(צילום: AFP)
המפכ"ל יעקב שבתאי ומפקד מג"ב אמיר כהן הגיעו לבית החולים רמב"ם בחיפה, לשם פונו לוחמי הימ"מ שנפצעו בפעולה. המפכ"ל אמר: "לשמחתנו הפעולה הסתיימה בהצלחה, וכל מי שנשא נשק לכיוון כוחותינו חוסל. יש פה מסר מאוד ברור לכל המחבלים - ידם הארוכה של כוחות הביטחון תגיע לכל אחד שמרים ידו או מנסה לפגוע באזרחי ישראל. הפעילות הזו היא הוכחה שאפשר לפגוע בהם בכל נקודת בזמן ובכל מקום שבו ינסו להסתתר".
כזכור, השניים נרצחו ביום ראשון שעבר בצהריים כשהמחבל פתח באש לעבר רכבם בחווארה. לפי החשד, הוא הגיע לחלון הרכב - וירה לעברם באקדח מטווח אפס. שעות לאחר הפיגוע החלו התפרעויות רחבות היקף שכללו שריפת בתים ורכבים על ידי מתנחלים. גורמי ביטחון בישראל אישרו כי בשלל האירועים נמנו עשרות פצועים פלסטינים.
כוחות צה"ל פתחו לאחר הפיגוע במצוד אחר המחבל, בין השאר בכפרים סביב שכם. באוגדת איו"ש פעלו בציר המודיעיני כדי לזהות את המפגע, ופעלו גם להשגת תיעודים מהמקום באמצעות פריקת מצלמות אבטחה באזור. בצבא בדקו גם איך הגיע המחבל לזירה - ובאיזו דרך נמלט - אחרי שלפני כן דווח כי האש נפתחה בכלל מרכב חולף.