נוסעים שטסים לאנגליה: "לקחנו את הגזירה של הבידוד"
(צילום: אריק מרמור)

משרד הבריאות עדכן הערב (רביעי) את רשימת המדינות האדומות, שהחוזרים מהן יידרשו להיכנס לבידוד למשך שבעה ימים עם שתי בדיקות PCR. לרשימה נוספו אירלנד, נורבגיה, ספרד, פינלנד, צרפת, שבדיה ואיחוד האמירויות. ההחלטה תכנס לתוקף ב-19 בדצמבר בחצות (בלילה שבין ראשון לשני), בכפוף לאישור הממשלה וועדת החוקה של הכנסת.
מדינות אלה יתווספו למדינות שכבר קיימות ברשימת המדינות האדומות, מרביתן מדינות ביבשת אפריקה: אוגנדה, איי סיישל, אנגולה, אריתריאה, אתיופיה, אסוואטיני, בוטסואנה, בורונדי, בורקינה פאסו, בנין, בריטניה, גאנה, גבון, ג'יבוטי, גינאה, גינאה ביסאו, גינאה המשוואנית, גמביה, דנמרק, דרום אפריקה, דרום סודן, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה המרכז אפריקנית, הרפובליקה של קונגו (קונגו בראזוויל), זימבבואה, זמביה, חוף השנהב, טוגו, טנזניה, ליבריה, לסוטו, מאוריטניה, מאורציוס, מאלי, מדגסקר, מוזמביק, מלאווי, ניגריה, ניז'ר, נמיביה, סאו טומה ופרינסיפה, סומליה, סנגל, סיירה לאון, סנט הלנה (בריטניה), צ'אד, קומורוס, קייפ ורדה, קניה, קמרון, ראוניון (צרפת), רואנדה.
4 צפייה בגלריה
נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג, היום
(צילום: יריב כץ)

אחת המדינות שבמשרד הבריאות שקלו בימים האחרונים להגדירה כאדומה היא גרמניה. גם בלגיה על הפרק - לפני כמה ימים רצו להכריז עליה כאדומה, אבל בסופו של דבר התברר שהיא אינה עומדת בקריטריונים וההכרזה נדחתה. גם ארה"ב, פורטוגל, טורקיה, הונגריה, מרוקו וקנדה נמצאות בין המועמדות להיות מדינות אדומות. הוועדה תתכנס ביום ראשון ותדון בצירופן - ולפחות חלקן יוכרזו כאדומות.
גורם בכיר במשרד הבריאות אמר ל-ynet אתמול כי המשמעות בפועל של הגדלת רשימת המדינות האדומות היא סגירה הדרגתית של העולם כי "המצב לא נראה טוב". לפי ההחלטה שהתקבלה אתמול בדיון אצל ראש הממשלה נפתלי בנט משרד הבריאות יגבש המלצה לרשימת המדינות המעודכנת בתדירות גבוהה יחסית, וזו תיכנס לתוקף בכפוף לאישור הממשלה וועדת החוקה של הכנסת.
4 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
סיכמו על עידון מתווה התו הירוק בקניונים. הורוביץ ובנט
(צילום: מוטי מילרוד)
4 צפייה בגלריה
נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג
אנגליה הפכה לאדומה, האזרחים ממשיכים לנסוע. התורים בנתב"ג
(צילום: יריב כץ)
בנט הנחה לבחון את הרחבת הקריטריונים להגדרת המדינות האדומות כדי "להדק את השמירה על גבולות ישראל מפני התפשטות של זן האומיקרון". יש לציין כי תינתן התרעה של 72 שעות לפני שהכרזה על מדינה אדומה תיכנס לתוקף כדי לאפשר לציבור להיערך.
מוקדם יותר הערב פורסם ב-ynet כי במשרד הבריאות החליטו כי מתווה ההגבלות בקניונים ישתנה - והדרישה לסימון לקוחות מחוסנים באמצעות צמידים תוסר. שר הבריאות ניצן הורוביץ סיכם עם ראש הממשלה נפתלי בנט כי המתווה יעודן, זאת לאחר הביקורת הציבורית ובתוך הממשלה. עוד הוחלט כי הקניונים ינהלו את המתווה באופן עצמאי ובהתאם ליכולות שלהם.

"מוגנים" שיחזרו ממדינות אדומות יחתמו על "הסכמון" וישלחו לבידוד ביתי

אתמול הוחלט על הקלת מתווה הבידוד לשבים מחו"ל, וזאת עקב העובדה שבקרוב מספר המדינות האדומות ימשיך לגדול. רק חלק מהמחוסנים שחוזרים מחו"ל ממדינות אדומות יופנו למלונית, בעוד היתר ישלחו לבידוד ביתי.
4 צפייה בגלריה
נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג
מיום שישי - מחוסנים בבוסטר ישלחו לבידוד ביתי, ולא למלונית
(צילום: AP)
מיום שישי הקרוב "מוגנים" (על פי הגדרת משרד הבריאות - מחוסנים בבוסטר, מחוסנים בשתי מנות בחודשים האחרונים ומחלימים) השבים לישראל ממדינות אדומות לאחר ביצוע הבדיקה בנתב"ג, יחתמו על "הסכמון" וייכנסו לבידוד ביתי למשך שבעה ימים, שבסופם יידרשו לבצע בדיקת PCR נוספת. לאחר תשובה שלילית בבדיקה זו, הם ישוחררו מבידוד.
"לא מוגנים" השבים לישראל ממדינות אדומות יבצעו בדיקת PCR בנתב"ג ולאחר מכן יופנו לבידוד במלונית עד לקבלת תוצאת הבדיקה. אם תוצאת הבדיקה תהיה שלילית, הם יחתמו על "הסכמון" ויועברו לבידוד ביתי להשלמת ימי הבידוד לשבעה ימים, שבסופם יידרשו לבצע בדיקת PCR נוספת. לאחר תשובה שלילית בבדיקה זו, הם ישוחררו מבידוד. אם תוצאת הבדיקה תהיה חיובית, הם יישארו במלונית עד להחלמה. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור הממשלה, ובכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת.